Előszeretettel hangzik el konferenciákon, szakmai beszélgetéseken, hogy Magyarország agrárország, remek mezőgazdasági adottságokkal, erős és jól felkészült gazdatársadalommal, kiváló intézményrendszerrel, kiépült exportpiacokkal. Valami gond mégis lehet a hazai agráriumban, mert a statisztikák alapján hiába zajlanak beruházások, hiába nő az egy fő munkaerőre vetített előállított érték – azaz javul az ágazat hatékonysága –, a nemzetgazdasághoz adott teljesítmény a GDP arányában nemigen nő. Ez persze nagyban függ az időjárástól, de a magyar bruttó nemzeti össztermékben az agrárium 2016-ban 3,6, míg 2017-ben „csak” 3,3 százalékot jelentett. És ez az adat – némi fluktuációtól eltekintve – nemigen változott az elmúlt évtizedekben.
Mindeközben viszont más országok elhúznak mellettünk. A modern technológia és új eljárások alkalmazása miatt a magyar termésátlagok stagnálnak. Míg a kukorica ötéves hazai termésátlaga hektáronként 6,9 tonna, addig 12 tonna Új-Zélandon, vagy 11 tonna az USA-ban, ugyanennyi Chilében, de még Törökországban is több a magyarnál, meghaladja a 9 tonnát. Hasonló a helyzet a búzánál: itthon a hektáronkénti termésátlag hozzávetőlegesen 5 tonna, alig több, mint az 1970-es években, miközben az akkor velünk azonos szintről induló Franciaország már 7-8 tonnánál tart.
Hiánycikk a szaktudás?
Az említett országok részben azért is tudták lekörözni Magyarországot, mert jelentős erőfeszítéseket tettek az agrárium modernizálására. A folyamatban nem csak az új traktorok beszerzését – sőt elsősorban nem azt – helyezték előtérbe. Jelentősen növelték például az öntözött területeiket: amíg az Egyesült Államokban az öntözött termőterületek aránya eléri a kilenc százalékot, és az EU-átlag is nyolc százalék felett van, addig Magyarországon 1,2-1,3 százalék körüli ennek értéke. A jelenleg öntözés alatt álló terület 100 ezer hektár körülire tehető, csaknem pontosan ugyanannyi, mint 1955-ben. Az öntözött terület ráadásul csaknem teljes egészében szántóföld, a gyümölcsösökben, szőlőkben marginális az öntözött területek aránya.
Gőzerővel zajlanak a beruházások
A tavalyi eredményekhez képest valamelyest nőtt a bankhitel vagy lízing segítségével megvalósuló beruházások aránya. A fejlesztéseket 60 százalékban saját, 30 százalékban banki forrásból hajtják végre a vállalkozások. A bankhitelek arányát a finanszírozási mixben az agrárcégek 20 százaléka növelné a következő 12 hónapban, lízingfinanszírozást pedig 15 százalékkal többen vennének igénybe – derült ki a Budapest Bank adataiból.
A hatékonyság növelése lehet a következő évek kulcskérdése azért is, mert a kapacitásbővítések számára korlátot jelenthet a jelenlegi magas foglalkoztatottsági ráta. Az agrárcégek az elmúlt években egyre fokozottabb mértékben érzik a megfelelő számú munkaerő hiányát, közülük is leginkább a végzettség nélküli, betanított munkások felvételének nehézségeit említették (80 százalék), míg felsőfokú végzettségű szakemberekből „csak” 40 százalék szerint lenne szükség többre. Az ismétlődő, szakképzettséget nem igénylő feladatok elvégzésére hosszú távon épp az automatizációs megoldások, technológiai beruházások adhatnak választ, a szakképzést pedig maguk a cégek is igyekeznek segíteni, többek között gyakorlati helyek biztosításával (55 százalék), illetve képzések támogatásával (33 százalék).