Lakópark építésére viszont csak forgóeszközhitel vehető fel, legfeljebb egyéves lejáratra. Nem adható hitel ebből a forrásból meglévő épület, bérbeadási célra történő vásárlására sem - tette hozzá az ügyvezető igazgató.
A 2013 augusztusa után alapított kkv-k nem juthatnak hitelhez a második lépcsőben. A fejlesztés alatt álló projektek nem adhatók el, a hitel visszafizetése nélkül. Szintén a jövő év első napjától építőipari gépek is vásárolhatók lesznek ebből a hitelből. Kérdésre válaszolva Nagy Márton megerősítette, hogy vállalkozói bérlakások építésére is adható lesz a hitel a jövő év első napjától.
A jegybank a gazdasági adatokból arra következtet, hogy nincs fizetőképes kereslet új lakóparki lakások iránt, márpedig túlkínálatot nem kell finanszírozni - mondta annak magyarázataként, hogy lakóparképítésnél miért csak egyéves forgóeszközhitelt engedélyeztek. Ugyanakkor erőteljesebb lobbizást javasolt az ÉVOSZ-nak azért, hogy hosszabb legyen a forgóeszköz hitel futamideje.
Az ügyvezető igazgató ismertette a növekedési hitelprogram első lépcsőjének adatait is. A rendelkezésre álló 750 milliárd forintból 701 milliárd kelt el, 10 ezer szerződés keretében. A hitelek 60 százalékából új beruházás lett, a többi hitelkiváltás. A lehetséges 10 éves futamidővel szemben a szerződésekben 5-7 év szerepel. Az építőipar 21 milliárd forint hitelhez jutott, míg ingatlanügyletekre 48 milliárdot kaptak a cégek.
Kevésbé ad okot optimizmusra az, hogy az állam és az önkormányzatok nagyobb beruházásokat nem rendelnek, a külföldi beruházók kivárnak, magyarok pedig nincsenek a piacon. A szakmát nyugtalanítja, hogy az uniós források felhasználásáról szóló kormányhatározat úgy is értelmezhető, hogy csak állami tervező vehet részt a támogatott projektekben, és eddig nem kapták meg a hivatalos értelmezést - mondta az ÉVOSZ elnöke.