Neuschl György okleveles emberi erőforrás tanácsadó, a Humanufaktúra Kft. ügyvezetője szerint a saját vállalkozás előnye, hogy a saját elképzeléseinket valósíthatjuk meg. Magunk választhatjuk meg a munkatársainkat. A saját elvárásaink szerint dolgozhatunk. A partnereinket magunk választhatjuk meg és a kapcsolatot is magunk tarthatjuk velük. Hátránya, hogy elveszítjük azt a fajta biztonságot, amit egy alkalmazotti lét biztosít. "Hamar a nyakunkba szakadnak azok a problémák, amik egy előzetes tervezés alatt felmerülnek ugyan, de hajlamosak vagyunk elbagatellizálni. Például: áfabevallás, számlák beérkezésének figyelemmel kísérése, bérek, bérleti díjak, közüzemi számlák, járulékok kifizetése, a működéshez szükséges anyagok megrendelése, kell foglalkozni az alkalmazottak lelki és családi problémáival is" - hangoztatta az ügyvezető a HR Portál kérdésére.
A szakember szerint mindenki érezte már a saját bőrén, hogy az a munka amit végez, nincs elismerve. Plusz észreveszünk munkahelyünkön olyan dolgokat, amik szerintünk hibásak. Amiket, ha módunk nyílna rá, mi nem követnénk el. Úgy érezzük, ezt mi jobban tudnánk csinálni. Jelezzük ugyan ezeket folyamatosan, de senki nem hallgat ránk. Ha ezek az észrevételeink elérnek egy mértéket, és lehetőségünk is van rá, elgondolkozunk egy saját vállalkozás indításán - tette hozzá az ügyvezető.
Miért lesz valakiből vállalkozó?
Az, hogy miért marad saját vállalkozásban egy munkavállaló, annak okai Dobák Orsolya a Procreo Személyzetfejlesztési és Tanácsadó Iroda ügyvezetője szerint az alábbiak lehetnek: aki saját vállalkozást indít, annak egyik oka lehet a kényszer. Nem kap valaki munkát, ezért szeretne tenni valamit önmagáért. Lehet a nyelvtudás hiánya, vagy életkor, ami miatt nem talál megfelelő állást a szakmájában. Létrehozza kényszerből a vállalkozását, és vagy sikerül neki, vagy egy idő után visszamegy a vállalati oldalra.
Harmadik ok az önmegvalósítási szándék: az alkalmazotti lét nagyon ritkán adja meg azt a lehetőséget, hogy úgy alkossunk, ahogyan azt szeretnénk. Vállalkozásban sokkal nagyobb a "szeretem" feladatok aránya a "nem szeretem" feladatokhoz képest. Jó esetben, ha van elegendő megbízás.
Negyedik ok a személyiség. A vállalkozói létet választók többsége sikerorientált, nem töri le a kudarc, nehezebb helyzetekben is mindig kitalálnak valami újat, váltani képesek. Emellett magas a szabadság és autonómia - igényük, ők szeretik irányítani és kontrollálni az életüket. Az ennyire autonóm személyiségek alkalmazotti környezetben nehezen illeszkednek be, mert nehezen tudják elviselni, ha főnökükre szakmailag nem tudnak felnézni, és/vagy politikai döntéseket kell teljesíteni szakmai szempontok figyelembevétele helyett.
Ötödik ok a kiégés, vagy annak veszélye olyan emberek esetében, akik hosszú évekig alkalmazottként, vezetőként esetleg felsővezetőként dolgoztak, aminek ára van. A folyamatos stressz és túlterheltség, a felelősség, az állás megtartásának bizonytalansága, az ezekből eredő egészségügyi és családi problémák túl nagy árnak bizonyulhatnak, ilyenkor kézenfekvő megoldás egy saját vállalkozás indítása. (Persze nem mindegy, hogy valóban kiégtünk, vagy csak a tavaszi fáradtságot érezzük.)
" Sok olyan ismerősöm van, akik az üzlet életben úgy megcsömörlöttek, hogy nemhogy saját vállalkozást indítottak, de annak köze sem volt ahhoz a szakmához, amelyben megbecsültségüket szerezték, amelyben akár 20 évig dolgoztak. Amerikában, ha jól tudom ezt hívják második karriernek, és amelynek ott megvan a vállalati oldalról nyújtott fedezete is, ha valaki ötven évesen szeretne visszavonulni" - tudatta a szakember. (Szakértőnk írásából megtudhatja, hogy mire érdemes figyelni!)
Dobák Orsolya szerint van még egy feltétele a vállalkozói létnek. Bizonyos mértékű értékesítői véna szükséges hozzá. Ez a feltétele annak, hogy ne csak a termékhez vagy szolgáltatáshoz értsen valaki magas szinten, hanem annak eladásához is. Kivéve, ha megteheti, hogy profi értékesítőket alkalmaz. Ez pedig igen nehéz egy kisvállalkozás esetében, illetve akkor, amikor nincs erre anyagi fedezet.