A jó bornak is kell a pénz

A borászati ágazat is jelentős támogatásokra számíthat az új pályázati ciklusban. Összeszedtük, milyen forrásokkal számolhatnak az ezen a területen dolgozók.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kép:Pixabay

A több mint két éve született uniós megállapodás értelmében a Közös Agrárpolitika (KAP) 2014 -2018 időszakra Magyarország nemzeti támogatási programja 145,5 millió euró támogatást kap.  A borágazat abban a szerencsés helyzetben van, hogy az új költségvetési ciklusban az elérhető támogatási keret jelentősen növekedhetett. A borágazat számára az Európai Unió a támogatásokat nemzeti támogatási programokon keresztül biztosítja, amely az adott tagállam támogatási terveit tartalmazza, de a támogatás teljes összege az Európai Uniótól érkezik.

Az új nemzeti támogatási programban a korábbinál is nagyobb hangsúlyt kap a szőlőültetvények megújítása, amelyre 123 millió eurót tervezett az agrártárca 2018-ig. Fontos szerepet kap még a borászati gépek és berendezések támogatása is, de ezt a jogcímet később a Vidékfejlesztési Minisztérium a vidékfejlesztési forrásokból szeretné támogatni – mondta el Siető Andrea a Goodwill Consulting Kft  vezető pályázati tanácsadója.

Az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap (EMGA) egyelőre három nagy területen segíti a borászatokat. Kiemelt figyelmet kap a szőlőültetvények átalakítása és átállítása, a borászati termékek harmadik országokba megvalósuló promóciója, és a szőlőfeldolgozás és a borkészítés során keletkező melléktermékek lepárlása. Nézzük, mit is jelentenek ezek részletesebben, mire lehet pontosan pályázni.

A versenyképesség alapja a korszerű szőlőültetvény. A szőlőültetvények megújítása már az ezredfordulótól kezdve kiemelt célja az ágazatnak. A korábban nagyüzemi célra telepített ültetvények mára teljes mértékben korszerűtlenné váltak, nem szolgálják az ágazat piacképességét. A csatlakozás óta a szőlőültetvények megújítására több mint 41 milliárd forintot kaptak a termelők. A forrásból jelenleg 100 millió euró keretösszeg megnyitása történt meg, amelyből eddig 50 millió euró összegű támogatásra érkezett be igény. A szőlőültetvények átalakítása és átállítása jelenthet fajtaváltást és ültetvény áttelepítést is.

Kisokos

Főbb pontozási szempontok

– hozzáadott érték növelése, kapacitásbővítés (az értékelés fókusza: versenyképességi cél);

– erőforrás-hatékonyság javítása (az értékelés fókusza: környezeti és klíma célok);

– vegyes célú/tartalmú beruházás

Közös beruházások előnyt élveznek (pl. palackozó, hűtő, disztribúció, stb.)

Elismerhető költségek

– borászati technológia

– a technológiai célokat közvetlenül szolgáló építési munkák (de: bemutató, értékesítő, stb. NEM);

– a beruházáshoz közvetlenül szükséges ingatlanvásárlás, max. 2%-ban (pl. telephely-bővítés, hogy építés-engedélyezhető legyen a beruházás);

– informatika, know-how;

– járulékos költségek (tervezés, engedélyezés, stb.)

Támogatás mértéke

a beruházás elismerhető költségének max. 50% (Közép-Magyarországon max. 40%) „lépcsőzetes” felépítés (pályázó és projekt-méret, terület szerint)

Támogatás módja

vissza nem térítendő támogatás + támogatott hitel + kamattámogatás kombinációi.

A támogatás felhasználható a szerkezetátalakítás költségeire és bevételkiesést ellentételező pénzbeli kompenzációként is. Feltételei között szerepel, hogy a borvidéki terv alapján egyéni tervet kell készíteni, a telepítendő tőszám minimum 3500 tő per hektár. A termelőhelyi klaszter pontértéke kisebb kell, hogy legyen, mint 200, a területnagyság szempontjából legalább 0,2 hektár összefüggő legyen az ültetvény. A minőségi bortermelők számára fontos üzenet lehet, hogy azok a szőlőtermelők, akik a fajtaváltást, vagy az áttelepítést kizárólag I. termőhelyi kataszteri osztályba sorolt területen valósítják meg, előnyt élveznek a kérelmek elbírálása során. Egyre többet hallani szakmai körökben, hogy új, veszélyes szőlőbetegségek jelentek meg Európában. A félelem a filoxéravész óta teljesen jogos az új betegségek lehetséges hatásaival kapcsolatban. Ezért lehetőség nyílik a jövőben a növény egészségügyi problémák miatt kivágott ültetvények újratelepítésének támogatására. Támogatás csak akkor vehető igénybe, ha az ültetvény kivágását hatóság rendelte el. Évente április 1 és július 15 között fogadják a pályázatokat.

Ha termékeinket harmadik országokba szeretnénk eljuttatni, ennek promóciójához is vehetünk igénybe támogatást az EMGA-ból. Ez a korábbiakhoz képest új támogatási jogcím. Fontos kiemelni, hogy eredetvédelemmel rendelkező, illetve borszőlő fajtájának jelzésével ellátott termék megismertetéséről lehet szó.  Támogatást csak a bor felelősségteljes módon történő fogyasztását szolgáló tájékoztató kampányokra, másrészt az eredetmegjelölésekre és a földrajzi jelzésekre vonatkozó uniós rendszerekkel kapcsolatos tájékoztatásra lehet majd adni. A program megvalósítása részben  már elkezdődött, időtartama 3 év, 11 borvidék termelőinek promócióját valósítják meg. De azok se csüggedjenek, akik most lemaradtak, mert az FM új pályázati időszak megnyitását is tervezi.

A szőlőfeldolgozás és a borkészítés során keletkező melléktermékek lepárlása pontnál az intézkedés tárgya a lepárlóüzem, amely a bor előállítása után maradt melléktermékből ipari célú nyers alkohol előállítására alkalmas. A támogatás feltétele, hogy a lepárlóüzem, ezen szándékát az MVH részére bejelentse.  A támogatás mértéke törkölyből nyert nyersalkohol esetében 1,1 euró/térfogatszázalék/hl, borból és borseprőből nyert nyersalkohol esetében 0,5 euró/térfogatszázalék/hl.

A Vidékfejlesztési Program (VP) is tartalmaz borászatok számára felhasználható támogatási keretet. A rendelkezésre álló forrás: 20 milliárd forint, a várható megjelenés 2016.

Az A célterület a borászati termékek fejlesztésének és erőforrás hatékonyságának támogatását szolgálja. Ide sorolhatók a borászati gépek, technológiai berendezések beszerzései, az építéssel járó fejlesztési beruházások. A B célterület az energia, és más erőforrás-felhasználás hatékonyságának növelésére, a megújuló energiaforrások alkalmazására ad támogatási forrást. Az agrár-innovációs beruházások megvalósítása a C célterület, itt az operatív csoportok projektjeinek megvalósításához szükséges beruházásokhoz lehet forrást szerezni. A D, egyben utolsó célterület a Rövid Ellátási Lánc együttműködő csoportok tagjaiként együttműködő gazdálkodók gazdaságaiban megvalósuló beruházási elemek finanszírozását támogatja. A jóváhagyott üzleti terv feltétele a pályázatnak.  A beruházás versengő pályázatos: a benyújtandó pályázat, különösen üzleti terv egészének értékelése alapján rangsorolva kerül felállításra a ponthatár.

Több bort exportáltunk
Magyarország az idén az első fél évben 349 ezer hektoliter bort exportált, 5,2 százalékkal többet, mint egy évvel korábban; az elsődleges kereskedelmi partnerek továbbra is az európai országok, de folyamatosan bővülnek az Európán kívüli eladások is.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo