Most indul be igazán az okosítás

A többek között a hűtési, fűtési rendszereket, szellőztetést, áramfogyasztást felügyelő, optimalizáló intelligens rendszerek már egy ideje "köztünk élnek", de az IDC piackutató legfrissebb jelentése szerint a technológia és a szabályozói környezet most tart ott, hogy valódi robbanás következzen be.

Kép: Pixabay

Az amerikai kutatócég szerint tavaly körülbelül 6,3 milliárd dollárt költöttek világszinten olyan megoldásokra, amelyek az épületek üzemeltetését teszik gazdaságosabbá, biztonságosabbá, kezelhetőbbé. Az okostelefonok mintájára okosépületeknek is hívott intelligens létesítményekben rejlő potenciált jól jelzi, hogy az IDC becslése szerint 2019-re ez a szegmens már 17,4 milliárd dolláros üzletet képviselhet.

(A folyamat nagyobb versenyt, több hasznot hoz a cégeknek.)

Az átlagosan éves szinten több mint 22 százalékos növekedést elsősorban Észak-Amerikától, Nyugat-Európától és a gyorsan fejlődő ázsiai térségektől várják. Ez azonban egyelőre csak egy előrejelzés, amelyet érdemes fenntartásokkal kezelni, hiszen a korábbi években is jósoltak már nagy fellendülést ezen a területen, de különböző okok miatt az elterjedés nem érte el a remélt nagyságrendet - írta együttműködő partnerünk a Bitport.hu.

Itt az idő

A szakértők szerint azonban most már tényleg itt a hódítás ideje. Ezt egyrészt arra alapozzák, hogy a potenciális felhasználók egyre inkább tudatában vannak ezeknek a lehetőségeknek, és az ezekből származó előnyöknek. Egy szintén IDC-s felmérés szerint a vállalatok 90 százalékánál várható ilyen irányú beruházás, amennyiben a befektetésben rejlő előnyök felmérésére létrejön egy széles körben elismert és szabványosított rendszer.

Szintén segítheti az adaptációt, hogy egyre több, a már meglévő, üzemelő projektek tapasztalatait összegező esettanulmány készül. Mint ahogy a gyártók közötti verseny által kikényszerített árcsökkenés és a technológia általános fejlődése is a pozitív tényezők között szerepel.

Az elmúlt évek gazdasági nehézségei után egyes régiókban már most is erős növekedés mutatkozik, de várhatóan máshol is sikerül kimászni a 2008-as válság által kreált gödörből. Az új beruházásoknál viszont továbbra is kulcskérdés lesz az épületek hatékony, takarékos üzemeltetése. Ebben pedig nagy szerepet vállalhatnak az intelligens megoldások.

A cikk teljes terjedelemben itt olvasható!

Tőlünk függ, hogy mire lesz képes az otthonunk
Az okosotthon nem sci-fi filmekbe illő helyszín, hanem valóság. A fogalom az automatizált, gazdaságos, kényelmes és nem utolsósorban biztonságos lakást jelenti. Az M2M technológia révén egy az okostelefonunkra letöltött app segítségével központilag vezérelhetünk bármilyen háztartási eszközt, berendezést, sőt az sem lehetetlen, hogy a lakásunk képeket küld a rendőrségnek vagy adatokat a háziorvosunknak. Hogy a számtalan technológiai újdonságból végül mi terjed el, az nagyrészt tőlünk függ.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo