Vidámnak tűnik 2017

A meglehetősen hektikus 2016-os év után emelkedő béreket, felpörgő gazdasági növekedést jósolnak Magyarországnak a szakértők. A lakosság optimizmusa csúcsokat döntöget, várhatóan felpörög a fogyasztás, és emiatt visszatért a vállalkozások beruházási kedve is. Vidám év elé nézünk, amit viszont könnyen megtörhet egy-egy rossz hír.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: Pixabay

Meglehetősen gyengén muzsikált a magyar gazdaság 2016-ban. Mint az elmúlt években többször is látható volt, az Európai Unió adta pénzek nélkül Magyarország tavaly sem tudott érdemi növekedést produkálni. Az EU-s finanszírozás ciklikussága miatt ezek a források korlátozottan voltak elérhetők 2016-ban, így a növekedéshez is kevésbé járulhattak hozzá. Ennek következtében miközben az Eurostat adatai szerint az unióban 2016 első felében a növekedés 0,3-ról 0,5 százalékra gyorsult, a magyar adat – legrosszabbként az EU-ban – 0,8 százalékos visszaesést jelzett. Régiós versenytársaink viszont két balti ország kivételével legalább 2 százalékkal, sőt Csehország 3 százalékkal, Szlovákia 3,7 százalékkal, Románia pedig 4,2 százalékkal növelte GDP-jét. Az év második felében is elmaradt a fellendülés: a harmadik negyedévi magyar növekedés – az EU módszertana szerint 1,4 százalék – már nem csak a regionális versenytársak többségétől maradt el – a lengyel dinamika 2,1, a szlovák 3,2, a román 4,6 százalék volt – de az EU átlagát (1,8 százalék) sem érte el. 2016-ra így összességében 2 százalék körüli gazdasági növekedéssel számol a legtöbb elemző, és az Európai Bizottság előrejelzése is, amelyben lerontották a tavalyi 2,2 százalékos növekedési prognózist.

A jelek szerint tehát újra kell gondolni az olcsó magyar munkaerőre alapozott növekedési stratégiát. Mivel már legalább félmillió magyar dolgozik külföldön, a szakképzett munkaerő hiánya erőteljesen behatárolja a növekedés lehetőségeit. (A legfrissebb adatok szerint 280 ezer embernek azonnal lenne még munka.) Az itthon maradottak képzett részének megtartása a verseny- és a közszférában is jelentős béremelést kényszerít ki, miközben a közmunkásoknak csak igen szerény része képes a versenyszektorban elhelyezkedni. A rossz magyar teljesítményben a világgazdaság vártnál rosszabb teljesítménye is szerepet játszott. A Brexit népszavazás nyomán kialakuló politikai bizonytalanság az Európai Unióban, az ukrán krízis, a szíriai válság, a felénk áramló menekültek, az Európát megrázó erőszakos cselekmények komoly bizonytalanságot hoztak. Alapjaiban rengette meg a transzatlanti kapcsolatokba vetett bizalmat Donald Trump megválasztása – ez pedig 2017-ben is hatással lehet ránk.

Napfényes évet várnak az agráriumban
Gazdálkodási környezetük javulására számít a mezőgazdasági vállalkozások döntéshozóinak többsége a következő 12 hónapban – derül ki a Takarék Csoport kutatási adataiból.  A válaszok élénk beruházási szándékot jeleznek, a cégek mintegy 82 százaléka tervez beruházást a következő egy évben.
Többen fognak dolgozni

Mindennek ellenére is úgy tűnik, hogy 2017-ben vidám év elé nézünk. Az alkalmazottak mindenképpen jól járnak, minden elemző egyetért ugyanis azzal, hogy jelentősen emelkednek a bérek az idén, éppen a fent említett munkaerőhiány hatásaként. A 2017. évi jelentős béremelkedés következtében a fogyasztás a korábban gondoltnál 1 százalékponttal gyorsabban, 5%-kal emelkedhet a várakozások szerint. (Persze a minimálbér emelését sok kisvállalkozás meg fogja szenvedni.) Ugyancsak élénkül a 2017-re várt infláció is, 1,5%-ról 2%-ra - vélekedik a GKI Gazdaságkutató Zrt. a 2017-es évről. A GKI 3 százalék körüli növekedést vár 2017-re, hasonlóan az elemzők többségéhez.

Erre az eredményre jutott az OECD előrejelzése is: a szervezet 3,1 százalékos magyar növekedést jelez. A foglalkoztattak száma 2016-ban 3%-kal – a nemzetgazdaság valamennyi szektorára kiterjedően – bővül. Ez a konjunktúra még kedvező alakulásának, a külföldi munkavállalás további dinamikus bővülésének és a közfoglalkoztatás további emelkedésének eredménye. 2017-ben – a választást megelőző évben – a kormányzat várhatóan segíteni fogja a foglalkoztatás további növekedését, noha a bürokrácia elleni harc keretében állami munkahelyek tömeges megszűnésének és a közmunka visszafogásának lehetőségét is felvillantotta. A foglalkoztatás bővülése 2% körüli lesz, a munkanélküliségi ráta a 2016. évi 5,2% után 5% körül lesz. Ugyanakkor az állami és a kormányzathoz közel álló szervezetek elemzései még ennél is derűlátóbb, négy százalék, vagy afeletti növekedést jósolnak. Tény, hogy az exportorientált ágazatok profitálhatnak abból, hogy az Uniós is fellendülés elé néz, az egységes, 9 százalékos társasági adókulcs kedvező hatást gyakorolhat a beruházásokra, valamint az egyéb gazdaságélénkítő kormányzati intézkedések is rövid távon felfuttathatják a növekedést.

Egészségesebb szerkezetű lesz a növekedés

Akár három, akár négy százalékkal nő a magyar gazdaság, az igazán jó hír, hogy ez a növekedés már nem csak az uniós forrásokból, vagy kormánypénzekből finanszírozott beruházásoknak lesz köszönhető. A különböző ágazatok beruházási hajlandóságában nagy mozgások történtek az előző negyedévhez képest. Az ipari és a szolgáltató szektor az átlaggal közel azonos arányban – 53% és 52% – készül bővíteni. Előbbinél ez 7 százalékpontos visszaesés, utóbbinál viszont figyelemre méltó, 15 százalékpontos ugrás. Legnagyobb arányban az agrárium készül fejleszteni, annak ellenére, hogy 63%-ról 59%-ra csökkent beruházási szándékuk. A legvisszafogottabb a kereskedelmi szektor, holott 38%-ról 43%-ra javult beruházási kedvük. A mezőgazdasági és az ipari cégek a gépek, berendezések korszerűsítésére fókuszálnak, a kereskedelemben és a szolgáltató szektorban viszont az IT fejlesztések állnak az élen - derül ki a K&H előrejelzéséből.

Rózsaszínben látják a jövőt a magyar cégvezetők
A hazai vállalati döntéshozók jelentős része arra számít, hogy a nemzetközi gazdasági helyzet kiegyensúlyozott marad vagy javulni fog a következő 12 hónapban. A magyarországi kilátásokat illetően szintén pozitívan vélekedtek, hiszen a megkérdezettek fele stabilnak ítéli a magyar gazdaság helyzetét, minden harmadik válaszadó pedig javulásra számít.
A Budapest bank cégvezetők körében készített felmérése szerint ráadásul az eddigi évekhez képest a beruházások mögötti fő motiváció immár nem az amortizálódó eszközök pótlása, hanem sokkal inkább a hatékonyságnövelés és a kapacitásbővítés, ami azt jelzi, hogy a cégek elkezdtek bővülésben gondolkodni. A fejlesztéseket illetően a vállalkozások nagymértékben támaszkodnának az uniós támogatásokra (bár lehet, hogy jobban járnának, ha piaci forrásokra támaszkodnak): a beruházásokat a megkérdezettek közel harmada (27 százaléka) finanszírozná EU-forrásból, további 12 százalék pedig állami program által biztosított pénzügyi forrást igényelne. Banki hitelt a válaszadók 8 százaléka, lízinggel együtt 14 százaléka venne igénybe. A foglalkoztatásra vonatkozó tervek is jelentős bővülést vetítenek előre: a megkérdezett vállalkozások mintegy harmada tervez létszámbővítést, ami összesen 86 699 új munkahely létrejöttét jelentheti jövőre. A tervezett létszámbővítés leggyakoribb oka a megrendelések növekedése. Az adatok és a jelenlegi kilátások alapján tehát vidám év elé nézünk, ami viszont könnyen a megváltozhat akár egyetlen ember miatt. Ő pedig Donald Trump.

Trump az igazi veszély

A világgazdaságban ugyanis jelenleg az októberben megválasztott új amerikai elnök jelenti az egyik legkomolyabb veszélyt. Az Oxford Economics londoni elemzői szerint szokatlanul nagy kockázatok terhelik Trump elnökségét, mivel komoly bizonytalanságok övezik kormányának gazdaságpolitikai irányvonalát. A cég szerint ha Trump a feltételezettnél erőteljesebb költségvetési ösztönző programot hirdet, de ehhez nem társít protekcionista intézkedéseket, és nem korlátozza a bevándorlást sem, akkor az amerikai gazdaság növekedési üteme irányt vehet akár a 3 százalék felé is. Ha azonban a Trump-kormány kereskedelmi háborút robbant ki, és a bevándorlást is szigorúan korlátozza, ezek együttes hatása recesszióba sodorhatja az amerikai gazdaságot.

A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő Londonban ismertetett átfogó év végi globális előrejelzése szerint súlyosan rontaná a világpiaci hangulatot, ha az új amerikai kormány Trump választási ígéreteinek megfelelően büntető jellegű vámkorlátozásokat vezetne be Kínával szemben, mivel a kínai megtorló lépések kereskedelmi vagy valutaháborúhoz vezethetnének. Ez a globális feltörekvő térség egészében gyengítené a fizetőeszközöket, és e gazdaságok magánszektorainak dollárban denominált magas adósságállománya felerősítené az árfolyamgyengülésekből a térség növekedésére háruló negatív hatást.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo