A magántőke-piacok erejét a befektetők kilépésének gyakorisága és minősége határozza meg. A befektetéseket kifizetheti egy másik befektető vagy egy vállalat, illetve kifizethető IPO-val. Ez az a pillanat, amikor első alkalommal egy vállalat a részvényeit az értéktőzsdén kínálják. Ez azt jelenti, hogy az erős M&A (két cég egyesítése) és IPO piacok elengedhetetlenek minden magántőke-befektető számára. És ezek a piacok kifejezetten gyengék voltak.
2024 első negyedévében a globális magántőke-fedezetű kilépések értéke három éve a legalacsonyabb szintre süllyedt. A kilépések száma 22 százalékkal csökkent 2023 első negyedévéhez képest, ami már legalább 2019 óta a legalacsonyabb volt a Prequin adatai szerint. A továbbra is magas kamatlábak rontják a kilépés felélesztéséhez fűződő reményeket. Az M&A tevékenység erősen függ az adósságköltségektől, hiszen egy cég annál olcsóbban tud vásárolni, minél alacsonyabbak a kamatok.
Az IPO aktivitás lelassult. 2024 első negyedévében volt a legalacsonyabb számú IPO a 2020-as COVID-19 által korlátozott piac óta, és 2021 óta csaknem 70 százalékkal esett vissza az IPO-k száma. Egyes magáncégek késleltethetik IPO-jukat a kapott finanszírozás meghosszabbításával, bár a kamatlábak alacsonyabbak lettek és a tőke is immár olcsóbb.
„A 2020-as és 2021-es időszakban rengeteg tőke volt szabadon” – mondta Dave Stadinski, Piper Sandler globális részvénytőke-piaci tárcavezetője a „The Pipeline” című műsorban, amelynek házigazdája az S&P Global Market Intelligence. „Sok cég gyűjtött pénzt ebben az időben, talán többet is, mint amire számítottak. Ezért aztán késnek a tőkepiacra való visszatéréssel.”