Az esztendő első félévében 1,1 százalékkal mérséklődött az értékesítés volumene éves összevetésben. Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelemben 2012. júniusban 687 milliárd forint, az első félévben 3793 milliárd forint értékű forgalom realizálódott. (Májusban éves összevetésben 2,5 százalék volt a visszaesés, egy hónappal korábban pedig 2,7 százalékos csökkenést mértek a statisztikusok. A trendt tehát egyértelműen lassulást mutat.)
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene júniusban 0,9, az év első felében 0,6 százalékkal nőtt. A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene júniusban 4,2, az első félévben 2,0 százalékkal esett.
Nem kell gyógyszer
Júniusban a legnagyobb mértékű csökkenés a gyógyszer-, gyógyászatitermék- (11,7%), valamint a bútor-, műszakicikk-üzletekben (10,4%) jelentkezett. Mérséklődtek továbbá az eladások az iparcikk jellegű vegyes-, valamint a használtcikk-üzletekben. Ugyanakkor stagnált a forgalom volumene a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikküzletekben, miközben növekedtek az eladások a csomagküldő és internetes kiskereskedelemben, az illatszer-, valamint a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben.
Folytatódott - a magas üzemanyagárak mellett - az üzemanyagtöltő állomások értékesítésének csökkenése, az eladások júniusban, illetve az első félévben egyaránt 2,9 százalékkal mérséklődtek.
Nem romlik tovább a helyzet
A várakozásokkal összhangban alakultak a kiskereskedelmi eladások júniusban - jelezte Suppan Gergely az MTI-hez eljuttatott közleményében. A Takarékbank elemzője kellemes meglepetésnek nevezte, hogy az élelmiszerjellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek forgalma júniusban 0,9 százalékkal emelkedett az előző hónapokban megfigyelt visszaesés után, egy hónap alatt pedig 0,3 százalékkal emelkedett a forgalom.
A szakember az év hátralevő részében már nem számít a visszaesés további mélyülésére, vagyis annak jelenlegi mértéke stabilizálódhat. A kiskereskedelmi forgalomra negatív hatással van a reálbérek csökkenése, a stagnáló munkaerőpiac, a nyomott fogyasztói bizalom és a háztartások folytatódó mérlegkiigazítása, amit a forint erősödése részben ellensúlyozhat a devizahiteles háztartások esetében - vélekedett az elemző, aki szerint az éves átlagos visszaesés 1,5 százalék lehet.
Az élelmiszerek forgalma elérte alsó határát
Éves szinten 1 és 2 százalék közötti zsugorodást vár Németh Dávid, az ING makroelemzője, de ez - véleménye szerint - a nem élelmiszer jellegű termékek forgalmának visszaeséséből áll majd. A KSH júniusi jelentéséből kiemelte a gyógyszerek forgalmának a csökkenését, amelyet a támogatások mérséklődése miatti áremelkedéssel magyarázott az elemző.
Németh Dávid szerint a csomagküldő kereskedelem élénkül erőteljesebben, miután az internet terjedése magával hozza az ott történő vásárlást is. Erre ösztönzi a fogyasztókat a többnyire olcsóbb ár, illetve az, hogy külföldi termékekhez is hozzájuthatnak. Az elemző úgy vélekedett, hogy az élelmiszerek forgalma elérte az alsó határt, így az a mostani szinten stabilizálódik.