Pont a Harley

A Donald Trump által viselt kereskedelmi háború a világ többi része ellen fájó ponton ütött vissza az amerikai elnöknek. Pontosan az a cég mutatott fügét neki, amely az elnök által oly vehemensen képviselt amerikai álmot testesítené meg. Persze az igazság az, hogy a motorgyártó már amúgy is bajban volt, és az elnök döntése tulajdonképpen kapóra jött a legendás márkának.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hogyan éreznénk magunkat, ha a Pick szalámit Thaiföldön gyártanák? Vagy a Piros Pöttyösre ezentúl az lenne ráírva, hogy Made in China? Ahogy a magyarok szívéhez hozzánőttek a Hungarikumok, úgy az amerikaiak szívéhez is közel áll néhány olyan termék, ami ikonikussá vált az elmúlt évtizedekben-évszázadokban. Az egyik ilyen – sőt talán az „American Way of Life” azaz amerikai életstílus megtestesülése a Harley-Davidson. Ezért is reagált olyan – ugyan nem szokatlanul – kemény hangvételű Twitter-üzenetben Donald Trump arra a hírre, hogy a Harley-Davidson két amerikai gyártási helyszíne közül az egyiket bezárja és külföldre telepíti, hogy elkerülje az Európai Unióval folytatott kereskedelmi háború következményeként kivetett védővámokat.

Amerikaiatlan márka - Kép: Pixabay

„Hazafiatlan” – így nevezte Donald Trump Matt Levatich, a Harley-Davidson ügyvezetőjének bejelentését, miután a cég az amerikai tőzsdefelügyeleten keresztül (SEC) közölte Kansas Cityben található gyártóbázisának elköltöztetését. Pedig az elnök ebben az esetben csak magára vethet, a világ többi részével szemben folytatott kereskedelmi háborújának ugyanis ez már a második olyan következménye volt, ami ebbe az irányba kényszerítette a Harley-t.

Matt Levatich ugyanis eddig rendkívül visszafogottan nyilatkozott az elnök gazdaságpolitikájáról, de már márciusban, az acél és alumínium termékekre kivetett amerikai védővám kapcsán jelezte, hogy ez a lépés jelentősen megdrágítja az amerikai földön végzett összeszerelési munkákat. A múlt héten életbe lépett európai védővámok – amelyeknek nem véletlenül a Harley az egyik célpontja – pedig immár fenntarthatatlanná tették az eddigi gyakorlatot, hogy az USA-ban összeszerelt motorokat kapják az európai fogyasztók.

Ha te vámolsz, akkor én is – a világgazdaság meg beledöglik
A Trump amerikai elnök által elindított vámháború 6.25 százalékkal vetheti vissza a világgazdaság fejlődését és különösen a kisebb, a külkereskedelemre utalt országoknak hozhat nagy veszteségeket, mutatnak rá vezető közgazdászok.
A történetnek azonban csavart ad, hogy a Harley-Davidson vezetése a kansasi üzem bezárásáról már januárban döntést hozott, akkor, amikor az uniós védővámok - pestiesen szólva – még a kanyarban sem voltak. Mint azt korábban megírtuk, a cég az elmúlt években, - konkrétan a válság óta – folyamatosan veszít vevőköréből. A 2006-os csúcsévben még több mint 400 ezer darab motorkerékpárt értékesítettek világszerte, ezzel szemben az idei évben – jó esetben – várhatóan csak 230-235 ezer darabot fognak, kevesebbet, mint tíz éve még egyedül az Egyesült Államokban eladtak.

Ennek oka, hogy a motormárka vevőköre folyamatosan csökken. Habár a cég még 2013-ban is milliárdos nyereséget termelt, azóta folyamatosan csökken a profitja. Az uniós védővámok összességében - a Wall Street Journal által közölt becslés alapján - 90-100 millió dolláros veszteséget jelentenének, a teljes profit csaknem negyedét elvinnék. Mivel az európai értékesítések csak a cég forgalmának hatodát adják, várhatóan a Harley-Davidson nem vonul ki az uniós piacról – nem engedheti meg magának, hogy további vevőket veszítsen. Így érthető, hogy ott csökkentik a költségeket, ahol tehetik. Az unióba termelő üzem külföldre – valószínűleg Thaiföldre - történő költöztetésével pedig jelentősen csökkenthetnék a költségeiket, hiszen sem a megemelt amerikai védővámot, sem az uniós védővámot nem kellene megfizetniük, az ugyanis csak az USA-ban gyártott termékekre vonatkozik.

Néhányan persze elveszítik az állásukat, de az amerikai gazdaság még sosem volt ilyen erős, ez a kiesés nem fogja érdemben befolyásolni amerikaiak millióinak életét. Akik viszont elveszítik az állásukat, könnyen a tönk szélére kerülhetnek: éppen Donald Trump adómódosításai és szociális kiadásokat megnyirbáló gazdaságpolitikája miatt kevesebb szociális juttatásra számíthatnak, míg az elnök külpolitikai ámokfutása miatt talán új munkahelyet sem találnak egyhamar. A Harley-Davidson ugyanis csak a kezdet: több védővám hatása még csak ezután, egyeseké éppen jövőre fogja éreztetni hatását.

 

Bemutatjuk a Piac & Profit Online Akadémia kurzusvezetőit!
Új szolgáltatással jelentkezik a Piac & Profit a hazai kkv-döntéshozók üzleti tudásának gyarapítása érdekében. Piac & Profit Online Akadémiát indítottunk a Piac & Profit Konferenciák legsikeresebb, legjobb előadói kurzusvezetői közreműködésével. Az online képzések egyre népszerűbbek, sokak számára elérhetőbbek. A konferenciákon felhalmozott tudásokat ajánljuk a kkv-döntéshozóknak és az adott szakma jövőjét előre megismerni akaróknak.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo