Kivágják a Mol-t Lengyelországból? Állítólag orosz tőke irányítja a magyar céget

A lengyel szenátus elfogadta azt a törvényjavaslatot, amelynek értelmében a magyar olajtársaság nem tudja megvenni a Lotos 417 benzinkútját, amelyről januárban írtak alá szerződést.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Mol január 12-én jelentette be a Budapesti Értéktőzsde honlapján, hogy 610 millió dollár értékű szerződést írt alá 417 lengyelországi töltőállomás vásárlásáról a Grupa Lotos SA-val és a PKN Orlennel, aminek eredményeként a magyar cég a harmadik helyre léphet elő a lengyel üzemanyag-kiskereskedelmi piacon. Az akkori bejelentés szerint az ügylet a PKN Orlen és a Lotos fúziójának Európai Bizottság általi engedélyezésétől függ. A Lotos azért akarta eladni benzinkútjai egy részét, hogy egyesülhessen a PKN Orlen lengyel üzemanyag- és energiaszolgáltatóval. A fúzió engedélyezését pedig ahhoz a feltételhez kötötte többi között az Európai Bizottság, hogy a monopolhelyzet elkerülése érdekében a Lotosnak el kell adnia töltőállomásainak 80 százalékát, valamint 30 százalékos részesedését is a cég gdanski olajfinomítójában.

Nem kívánják a Mol-t a lengyel szenátorok (Fotó: twitter)

A lengyel szenátus most ebbe az üzleti tervbe tenyerelt bele, nem is akárhogy. A szenátorok elfogadtak az állami vagyonkezelés elveiről egy olyan törvény módosítási tervezetet, amely megakadályozza a PKN Orlen és a Lotos egyesülését. A lengyel Energetyka úgy tudja az a cél, hogy a Lotos egy része ne a Mol-hoz kerüljön. Tomasz Grodzki házelnök az ülés előtt azt mondta, az eredeti elképzelés nem az volt, hogy a nagyrészt orosz tőke által irányított Mol-nak adják el a Lotost, különösen éppen akkor, amikor Oroszország és Ukrajna között háború folyik. Magyarország hozzáállása pedig a konfliktushoz furcsa és érthetetlen. A házelnök reményét fejezte ki, hogy a Szejm elfogadja majd a szenátus javaslatát.

A szenátorok egy része szerint a Lotos finomító részesedésének és benzinkútjai egy részének eladása ellentétes az állam érdekeivel. Ez utóbbiakat a magyar Mol veszi át, amely - mint érveltek - szoros kapcsolatban áll Oroszországgal. A kormány képviselői és a kormánypárti szenátorok ellenkező véleményen voltak. Jan Kanthak az Állami Vagyonkezelő miniszter-helyettese szerint az Orlen és a Lotos egyesülése egy nagy multienergetikai konszern felépítését tenné lehetővé, amely segítené a lengyelországi olajellátás diverzifikálását is.

A szavazáson végül 53 szenátor támogatta a módosítást, 45 pedig nemmel voksolt. A szavazás után az ellenzéki szenátorok hangsúlyozták, hogy sikeresen felfüggesztették a Lotos eladását Magyarországnak és a mögöttük álló oroszoknak.

Véleményvezér

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.
Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.
Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo