Friss cikkeink

Hány cégnek segíthet a kormány gazdasági mentőcsomagja?
Már a tervezett gazdasági mentőcsomag eddig nyilvánosságot kapott részei is jól mutatják a kormányzat elkötelezett szándékát a magyar gazdasági recesszió visszafogására és a talpra állítás elősegítésére – legfőképpen a hazai KKV szektor vonatkozásában. A roppant összetett és széles területet átfogó intézkedéscsomag egyszerre támogatná a cégeket adócsökkentéssel és -haladékkal, hiteltörlesztési moratóriummal, az adminisztrációs terhek csökkentésével, sőt akár állami befektetéssel is. Az MKIK által összeállított javaslatcsomag alapja a különböző támogatási formák esetében különböző módon megvalósítható differenciálás. Az Opten elemzői megvizsgálták, hogy hány cégen segíthetnek a fenti intézkedések.

Hogyan érintik az EU-ban ingázó munkavállalókat a határzárak?
A koronavírus-járvány megfékezése érdekében a legtöbb EU-tagállam lezárta a határait, ami a sokmillió, azon belül több tízezer magyar ingázó munkavállalót különösen negatívan érintett. A helyzet munkajogi hátterét a Kapolyi Ügyvédi Iroda szakértője foglalja össze, aki felhívja a figyelmet, hogy ha a be- vagy kiutazási tilalom miatt az ingázó nem dolgozhat, akkor annak az EU-tagállamnak a joga az irányadó a következményekre, amelyben a munkavállaló rendszeresen munkát végez. Amennyiben ugyanakkor az ingázó elveszti a munkáját, a saját tagállamától igényelheti a munkanélküliekre vonatkozó ellátást.

Lemond áprilisi fizetése nagy részéről a Budapest Airport menedzsmentje
Alapítvány segíti a járvány miatt nehéz helyzetbe került munkavállalókat.

Nehezen megy a távmunka a magyar cégeknek
A magyar vállalkozások többsége gyorsan döntött a távmunka kiterjesztése és az ehhez szükséges eszközpark beszerzése mellett, de a céges hatékonyság továbbra sem állt vissza a koronavírus előtti szintre - derült ki egy friss kutatásából. Óriásit növekedett a kereslet a távmunkát támogató szoftverek, eszközök és azok bevezetése iránt, ugyanakkor ezek használatára a munkavállalók és a vezetők sem voltak megfelelően felkészítve.

Koronavírus: 585 főre nőtt a beazonosított fertőzöttek száma
585 betegnél diagnosztizálták a vírust Magyarországon.

Megugrottak a zöldségárak a piacokon
Az egyik napról a másikra duplázódó árak azóta kicsit mérséklődtek, de még így is jelentős áremelkedés történt szűk két hét alatt.

Kiberjárvány: olcsóbb megelőzni, mint gyógyítani!
2018-ban az Amerikai Egyesült Államokban az összes IT-biztonsági esemény 41 százalékát tették ki az egészségügyi szervezeteket ért támadások. 2019-ben az ágazat szereplői már körülbelül négymilliárd dollárt költöttek az adatlopások és zsarolóvírusok miatt.

Miért járnának jól a cégek, ha a kormány megfogadná a BKIK javaslatait?
A napokban a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara 6 pontos gazdasági válságkezelési javaslatcsomagot nyújtott be a Kormány részére.

A bajba jutott cégeknek ez egy jó megoldás lehet
Hogyan tudjuk a járvány és a kijárási korlátozások mellett is zavartalanul biztosítani cégünk likviditását? Nem kevés aggodalomra ad okot sok vállalkozó fejében az, hogy vevőik esetleges fizetési késedelmét hogyan kezelje. Hogyan tudunk vevőinknek és magunknak segíteni a talpon maradásban? Honnan tudunk erre külső finanszírozási forrást szerezni viszonylag gyorsan?

A startupok új platformja hamarosan a tőzsdére is mehet
Elindult Magyarország első virtuális tőkebefektetési piactere, amely kifejezetten azoknak az innovatív magyar startupoknak és cégeknek nyújt bemutatkozási lehetőséget, amelyek megoldást kínálnak a koronavírus-járvány okozta helyzetre, és segíthetik az ország gazdaságának újraindítását.
Hiába tombol a járvány, van, amit nem szabad elfelejteni
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal szerint érdemes az szja-bevallási tervezet átnézni, összehasonlítani a munkáltatóktól, kifizetőktől kapott igazolásokkal és szükség esetén módosítani, majd beküldeni, a tervezetek már két hete elérhetőek a webes felületen - közölte az adóhivatal.
Bevezették a tilalmat: fel lehet-e mégis mondani a bérleti szerződéseket?
A legsúlyosabban érintett ágazatok tekintetében a nem lakás céljára szolgáló helyiségekre vonatkozó bérleti szerződéseket 2020. június 30-áig nem lehet felmondással megszüntetni – áll a kormány rendeletében. Mi a helyzet azonban szerződésszegés esetén? Mi történik akkor, ha a felmondási tilalom időszaka alatt jár le a bérleti szerződés határozott időtartama? A Deloitte Legal a különböző lehetőségeket járta körül.
Elérte a magyar feldolgozóipart a koronavírus
Durva csökkenést mutat a máciusi beszerzésimenedzser-index.
Koronavírus: 525 fertőzött, 4 újabb halott
Az elhunytak száma ezzel 20 főre nőtt, 40-en már meggyógyultak.
Adóintézkedések: hogyan néz ki mindez a gyakorlatban?
Mivel többféle értelmezés és kommunikáció is napvilágot látott a munkáltatói és munkavállalói közterhek könnyítését célzó jogalkotás tekintetében, a KCG Partners szakértői utána jártak a helyes értelmezésnek, amelyet a lenti jogszabályok megalkotása óta a NAV és a pénzügyminisztérium közleményeivel is megerősített. Kérdés tehát, hogy milyen értelmezései lehetnek a vonatkozó adóintézkedéseknek és ezekre milyen munkajogi válaszok adhatóak.
Koronavírus: már rosszabb a helyzet New Yorkban, mint a kínai gócpontban
Egy éjszaka alatt 14 százalékkal ugrott a fertőzöttek száma – jelentette be az állam kormányzója.
Mely vállalkozások aggódhatnak most a legjobban?
A Via Credit által vizsgált mikrovállalkozások negyedének, közel 40 ezernek kevesebb, mint egy millió forint van a számláján. A 458 ezres létszám közel 35 százaléknak, azaz 156 ezer alkalmazottnak van veszélyben a munkahelye a cégé alacsony tartalékjai miatt.
Durva börtönbüntetés járhat a karanténsértésért Oroszországban
Hét évig terjedő szabadságvesztéssel és kétmillió rubeles (több mint 8 millió forintos) bírsággal büntethetők az orosz parlament alsóháza által kedden megszavazott törvénytervezet értelmében azok, akik a járványügyi karantén megsértésével gondatlanságból több ember halálát okozzák.
Pár hetük maradt az adózóknak - több változás is jön júliustól
Alig három hónap múlva, azaz július 1-től lépnek életbe az online számlaadat-szolgáltatásban bevezetett változások, amely szerint minden vállalkozásnak minden olyan számla esetében, amelyet belföldi adóalany részére, belföldön állított ki - valós időben adatot kell szolgáltatni az adóhatóság felé. Amennyiben az adatszolgáltatás elmarad, számlánként akár 500 ezer forint bírságot is kiszabhat a hatóság.
Ön is észrevette? Majdnem nettó 250 ezer forint az átlagkereset
Januárban a nemzetgazdasági szintű bruttó átlagkereset 375 ezer 200 forint volt, 9,2 százalékkal több az egy évvel korábbinál, a közfoglalkoztatottak nélkül számolva 385 ezer 300 forint volt, 8,8 százalékkal nőtt - jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal. A keresetek emelkedésének üteme tavaly április óta először volt egyszámjegyű.
72 kkv nyert az első METÁR-tenderen
A 72 nyertes pályázó 71 napenergia alapú projektet, és egy hulladéklerakóból származó gázt hasznosító erőművet valósíthat meg.
Közel 500 fertőzött van Magyarországon
Hárman meggyógyultak az elmúlt 24 óra alatt, egy beteg viszont elhunyt.
Koronavírus: derékba tört magánfogászati ellátás
A kormány március 17-ével gyakorlatilag leállította a teljes hazai magánfogorvosi ellátást. Érthető okokból a turizmus mellett, a magánfogorvosok bevételei és is egyik napról a másikra nullázódnak le, derékba törve ezzel egy több éve tartó konjunktúrát – derül ki az Opten céginformációs szolgáltató adataiból.
Fájó pontunk a szabadság! Az idegenforgalom átrendeződése
Nem túlzás, ha azt mondjuk a válság első üzleti áldozata az idegenforgalom! Az ágazat összes területe zuhanórepülésbe indult az elmúlt hetekben, és még a legjobb szakemberek is csak óvatosan mernek nyilatkozni a jövőbeni károk nagyságáról. A válság egyfajta tisztítótűz, melyben lesznek olyan cégek, akik elvéreznek, lesznek olyanok, akik túlélik, és lesznek olyanok, akik felemelkednek. Ami biztos, hogy a fogyasztók hatékony elérése most kiemelt jelentőségű.
Kell most bérleti díjat fizetni? Kihívás előtt a boltosok
A koronavírus járvány terjedésének megállítása érdekében hozott rendelkezések komoly kihívás elé állítják a nem napi fogyasztási cikkeket értékesítő üzleteket - például a ruhaboltokat. Bár 15 óráig nyitva tarthatnak, a kijárási korlátozás értelmében lényegében tiltott a látogatásuk. Felmerül tehát a kérdés, hogy ilyen helyzetben is kötelesek-e bérleti díjat fizetni?
1 millió forint fölé kúszott az új lakások négyzetméterára Budapesten
A koronavírus hatásai már érződnek, de egyelőre még nem drámaiak, derült ki az Otthon Centrum legfrissebb elemzéséből: a piacon majdnem ugyanannyi új lakást kínálnak eladásra, mint egy évvel ezelőtt, amikor még híre sem volt a járványnak, de ez változni fog. Budapesten 2020 első negyedévben az egy évvel ezelőttihez képest majdnem negyven százalékkal kevesebb új projekt indult, míg a megyeszékhelyeken huszonegy százalékos a visszaesés.
Romlik a helyzet – tombol Európában a koronavírus
Jelenleg így áll a kontinens, hogyha a koronavírusról van szó. Nő a fertőzöttek, a halottak, és a meggyógyultak száma is az országokban.
Brutális csapás érte a holland virágipart
A tökéletes tavaszi időjárás dacára súlyos válságba került a holland virágipar, amelyre az új koronavírus által okozott világjárvány gyors terjedése két héttel ezelőtt mérte az első brutális csapást.
Itt van, hogyan érvényesíthetik a cégek a járulékfizetési kedvezményeket
A kormány által bejelentett adó és járulékfizetési kedvezmények érvényesítéséhez a főtevékenységgel kapcsolatos árbevételi kritériumokat is teljesíteni kell a vállalkozásoknak – hívja fel a figyelmet az EY.
Láthatatlan bizalmi szakma
A hivatásos takarítókat foglalkoztató cégeket is sújtó munkaerőhiányt nagyban befolyásolja a szakmát övező társadalmi megítélés is. Ennek megváltoztatása érdekében, hazánk legnagyobb takarítással is foglalkozó létesítményüzemeltető vállalata, a B+N Referencia Zrt. társadalmi érzékenyítő kampányt indított.
Koronavírus: történelmien pocsék hangulatban van az euróövezet
A valaha regisztrált legnagyobb mértékben, bár a vártnál kevésbé romlott márciusban a gazdasági hangulat az euróövezetben az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága (DG EcFin) felmérésének hétfőn publikált eredménye szerint.
Vis maior a koronavírus alatt: lehet rá hivatkozni?
A globális koronavírus-járvány miatt bevezetett beutazási tilalmak, határlezárások, nyitvatartási korlátozások és karanténok jelentős hatással bírhatnak a szerződéses kötelezettségek teljesítésére. Jogi szakértők az elmúlt időszakban a legtöbbet a vis maior kifejezéssel találkoztak ügyfeleik, partnereik részéről. Sok a félreértés ezzel kapcsolatban, a magyar jogrendben nem meghatározott kategória jelentését végső soron a bíróság hivatott meghatározni.
Alattomos csalók – most ezzel verik át a cégeket
A koronavírus-járvány világszerte hatással van a vállalatok életére, és különösen nagy nyomást helyez a nemzetközi kereskedelmet folytató üzletágakra. Ezt természetesen a kiberbűnözök is tudják, és, ahogy a Kaspersky kutatói felfedezték, az elmúlt hetekben már aktívan használták is a témát a rosszindulatú programok – például hátsó kapuk és kémprogramok – terjesztéséhez.
Újraindult a termelés a nagy iparvállalatoknál Kínában
A koronavírus-járvány miatt korábban leállt vállalatok 98,6 százaléka kezdte újra a termelést.
Egészségügyi beruházásokkal növekedhetne a kkv-k lízingfinanszírozása
A kisvállalkozások körében tavaly a mezőgazdasági beruházások biztosították a lízingpiac növekedését – derül ki a CIB Csoport adataiból. A koronavírust övező gazdasági környezetben idén az egészségügyi beruházások jelenthetik a növekedés területét.
Koronavírus: 447 fertőzött, meghalt 2 idős beteg
Újabb magyar állampolgároknál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést, ezzel 447-re nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma és elhunyt újabb két 90 év feletti alapbetegségekkel küzdő beteg. Az elhunytak száma ezzel 15 főre nőtt.
Kijárási korlátozás: mire kell figyelnie a munkavállalóknak?
A kormány kijárási korlátozást vezet be Magyarország egész területére március 28. és április 12. között.
Nagy bajban a német autóipar - rengetegen veszíthetik el a munkájukat
Drasztikus létszámleépítést vár a német autóiparban a koronavírus-járvány következményei miatt a CAR járműipari kutatóintézet igazgatója.
Még mindig tiltakoznak a koronavírus-kötvények ellen
Ausztria elutasítja azt a javaslatot, hogy a koronavírus-járvány által okozott károkat enyhítő intézkedéseket kötvénykibocsátással finanszírozzák, mivel véleménye szerint az csak egy újabb szuverén adósságválsághoz vezetne, ráadásul az Európai Stabilitási Mechanizmus elég forrással rendelkezik.
Az osztrákoknál már látják, mekkora károkat okoz a koronavírus
Több mint nyolcmilliárd euróval csökkenhetnek az idén a lakossági fogyasztási kiadások Ausztriában a koronavírus-járvány miatt az osztrák Wifo gazdaságkutató intézet prognózisa szerint.
Koronavírus: tovább nőtt a fertőzöttek száma Magyarországon
Az eddigi legnagyobb növekedés volt az esetszámban egy nap alatt.
A világjárványok története - a korábbi esetekből is lehet tanulni
Azóta vannak velünk a járványok, mióta az emberiség felhagyott az önellátó gazdálkodással, városokba költözött és elkezdett kereskedni. Elkerülni már nem tudjuk a világjárványokat, de a korábbi történelmi tapasztalatokból talán okulhatunk.
Gyorsan romlik a helyzet a briteknél
A szombaton ismertetett adatok szerint egy nap alatt 260-nal emelkedett és átlépte az ezret az új típusú koronavírus okozta járvány nagy-britanniai halálos áldozatainak száma.
Gyógyír lehet a válságra a mesterséges intelligencia
A koronavírus járvány rendkívül nehéz helyzetbe hozta a hazai cégek többségét, egy csapásra az eddig elodázott digitális megoldások váltak a túlélés kulcsává. Habár az elsődleges kihívást az üzleti tevékenységek akadálytalan fenntartása jelenti, ehhez elengedhetetlen a kollégák távmunkájának megszervezése és támogatása, valamint a feléjük és a külvilág felé irányuló aktív és átlátható kommunikáció.
A földeken megy a munka, még a koronavírus idején is
A mezőgazdasági munkavégzést a koronavírus okozta helyzet semmilyen körülmények között nem akadályozza - jelentette ki a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) elnöke.
Hogy lehet most a cégek működtetéséhez létfontosságú döntéseket hozni?
A koronavírus-járvány és az azzal járó korlátozások új kihívások elé állították a gazdaság szereplőit: miként tudják meghozni azokat a döntéseket, amelyek a vállalkozások működtetéséhez létfontosságúak? Elég csak a jelenleg is aktuális beszámoló-elfogadásra, az aláírásra jogosultak kinevezésére vagy az alapító okirat módosítására gondolni, amelyekhez taggyűlés tartása, a képviseletre jogosultak aláírása, illetve ügyvédi képviselet szükséges. Milyen lehetőségek állnak rendelkezésre, ha a személyes találkozás nem megoldható vagy a postai szolgáltatások nem elérhetőek? A Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda PwC Legal szakértői összegyűjtötték a megoldásokat.
Veszélyhelyzetben együttműködhetnek a versenytársak?
A rendkívüli helyzetre való tekintettel indokolt lehet a versenytársak együttműködése a szűkösen rendelkezésre álló termékek és a tisztességes forgalmazás biztosítása érdekében - áll az Európai Versenyhatóságok Hálózata (European Competition Network, ECN) által március 25-én kiadott közös nyilatkozatban. Ebben azonban azt is rögzítik, hogy a versenyjogi szabályok alkalmazására a koronavírus miatti válság idején is kiemelt figyelmet kell fordítani.
Így reagáltak az online használtcikk-kereskedések a ma reggeli kijárási korlátozásra
Sokan a bezártság hatására szembesülnek azzal, hogy a vásárlás nemcsak szükséglet, hanem élvezet is, amiről most jó időre lemondhatunk. Vagy mégsem? A Jófogás és a Vatera is azt mondja, sem a hirdetők sem a vásárlók számában nincs drasztikus visszaesés. A magyarázat pedig szerintük a bizalom és a kapcsolatmentes kézbesítés lehetősége. A FoxPost pedig már nyár végére újabb csomagautomatákat ígér.