Vírusvédelem cikkek


A legújabb vírusvédelmi technológiák

A legújabb vírusvédelmi technológiák 

Más szoftverekhez hasonlóan az antivírus megoldások is folyamatosan bővülnek új technológiákkal. Az élvonalbeli gyártók néhány évente új alapokra helyezik a védelmet, ezért nem mindegy, melyik vírusirtót választjuk számítógépünk vagy vállalatunk védelmére. A német G DATA már 1985 óta gyárt vírusirtó szoftvereket, a világ első antivírusa is a cég nevéhez fűződik. Az azóta eltelt több mint 35 év alatt a cég számos új technológiával egészítette ki védelmét, így ennek példáján mutatjuk be legfontosabb védelmi mechanizmusokat.
Veszély leselkedik az ipari létesítményekre

Veszély leselkedik az ipari létesítményekre 

A cégek negyede tapasztalt számítástechnikai támadást az elmúlt időszakban a Kaspersky Lab által készített IT Biztonsági Kockázatok Felmérése szerint. Tavaly a legnagyobb fenyegetést az ipari szervezetek számára a célzott támadások jelentették. Ahhoz, hogy a vállalkozások növelni tudják informatikai biztonságukat, a Kaspersky Lab azt javasolja, hogy derítsék ki rendszereik sérülékeny pontjait.
Ilyen lesz a holnap internete

Ilyen lesz a holnap internete 

Előrejelzéseket megfogalmazni sosem volt egyszerű, ezért mindig óvatosnak kell lennünk velük. Legalábbis azokkal, amelyek minden hibát, problémát vagy próbálkozást egy bekövetkezőben lévő digitális Pearl Harbor jeleként értelmeznek. Emiatt a Sophosnál úgy döntöttek, hogy a „holnap internete” dolgot szó szerint értelmezik, és megkérdezik több szakértőjüket, hogy mi az, amire az idejük és energiájuk egy részét a következő hat hónapban tervezik felhasználni. Íme, a „harcvonalból” származó előrejelzések. 
Támadnak az okosvasalók!

Támadnak az okosvasalók! 

Az internetre csatlakoztatott eszközökkel alapvetően nagyon kényelmes és könnyű a mindennapi életünk. Vajon számítástechnikai szempontból milyen mértékben biztonságosak ezek a készülékek? 2015-ben a Kaspersky Lab kutatói úgy döntöttek, hogy részletesen megvizsgálják az IoT (Internet of Things) elleni valós kiberfenyegetéseket. Az eredmény aggasztó volt, ezért idén megismételték a kutatásokat. Véletlenszerűen kiválasztottak 8 darab IoT készüléket – köztük például okos vasalót, okos autót – és több mint a feléről kiderült, hogy könnyedén feltörhető köszönhetően a gyenge jelszó beállításoknak. Sőt, csupán egy készülék felelt meg a kutatók biztonsági követelményeinek.
A vállalatvezetők könnyebben adnak ki szenzitív adatokat

A vállalatvezetők könnyebben adnak ki szenzitív adatokat 

Van olyan közmondás, miszerint „üzletet nem érdemes a szórakozással keverni”, azonban a Kaspersky Lab legfrissebb kutatása rávilágít, hogy sajnos jogosan tarthatnak a kiberveszélyektől a vállalatvezetők, hiszen sokan – köztük maguk a cégvezetők is – a munkahelyi számítógépeiket, készülékeiket is használják az online társkeresés során.
Megszaporodtak a csaló webáruházak

Megszaporodtak a csaló webáruházak 

A fekete péntek – és a közelgő karácsonyi ünnepek – alkalmával megszaporodnak a hamis internetes áruházak - figyelmeztet G DATA. Ezek jó esetben csak silány minőségű terméket szállítanak, rossz esetben viszont bankkártyaadatainkat is ellopják, e-mail címünket pedig levélszeméttel árasztják el.
Egyre nagyobb veszélyben az egészségügyi eszközök

Egyre nagyobb veszélyben az egészségügyi eszközök 

A Kaspersky Lab éves kiberbiztonsági rendezvényén, a Cyber Security Weekend-en, többek között az egészségügyet érintő változásokról is tartott előadást, amelynek egyik fő kérdése az internetre csatlakoztatott orvosi eszközök informatikai védelme, valamint a betegek személyes adatainak kezelése.
Az új aranyláznak is megvannak a veszélyei

Az új aranyláznak is megvannak a veszélyei 

A digitális pénzbányászat láza uralja a kibervilágot, sokan csatlakoztak az új „aranyláz” sodrásához azért, hogy maguknak hozzanak létre digitális pénzt. Ön még nem bányászik? Nos, lehet, hogy nemsokára Ön is kedvet kap, hogy társuljon ahhoz a népes táborhoz, akik lelkesen dolgoztatják a számítógépeiket a busás vagyon reményében.
Halloweeni kísértet az otthonunkban

Halloweeni kísértet az otthonunkban 

Ha otthonunkban vannak intelligens háztartási eszközök, mint például sütő, hűtő, mérőórák, riasztók, amelyek az interneten keresztül, távolról is elérhetőek, és képesek egymással akár önállóan is kommunikálni, ez esetben számos kockázatnak és veszélynek tesszük ki otthonunkat –állítja a Sophos legújabb Haunted House/kisértetlak tanulmánya.
Európa felé tart a Badrabbit vírus

Európa felé tart a Badrabbit vírus 

Újabb kibertámadás érte Ukrajnát, Oroszországot és a veszély vélhetően Európa egyéb területeire is elér – hívja fel a figyelmet a Sophos.

Gyerekcsapdák a kiberjátszótéren 

Az internet a családok természetes közege, az X és az Y generáció megtapasztalta, hogy a betárcsázó modemekből hogyan alakult ki a szélessávú internet, és hogyan terjedt el a mobil technológia a világban. A mai gyerekek már egy virtuális hálóval átszőtt világba születnek bele, ahol a technológia áthat mindent, amit csinálnak, az iskolából a játszótérre menet. Az örök összeköttetést, a digitális köldökzsinórt az internet jelenti, nekik ez már természetes közeg, egy elválaszthatatlan létforma, amit sokszor jobban értenek a korábbi generációknál, és ez a szülőknek aggodalomra ad okot.

3,2 másodpercenként születik egy új kártevő 

2017 első felében átlagosan majdnem ötven alkalommal ért vírustámadás minden egyes számítógépet. A kártevők 99 százaléka még mindig Windowsra készül, és minden 3,2 másodpercben születik egy új példány.

Zsarolóvírus 400 dollárért eladó! 

A Sophos elemeire bontja a veszélyes Philadelphia zsarolóvírust, hogy bemutassa, mennyire virágzóvá vált a kiberbűnözés ezen ága. Manapság bárki megveheti ezt a szolgáltatáscsomagot 400 dolláros áron. A vásárlást követően a bűnözők számítógépeken tárolt adatokhoz férnek hozzá, amelyeket kódolnak, és a feloldásért cserébe váltságdíjat követelnek.

12 tipp hogyan védekezhetünk az online világban 

100%-os biztonság nincs, de kis odafigyeléssel megnehezíthetjük a hackerek dolgát: jelszógenerátor, USB-kondom, hamis válasz a biztonsági kérdésekre, rendszeres frissítés – csak néhány, a jól bevált módszerek közül.

Hatmilliárd potenciálisan sebezhető okos eszköz van világszerte 

A kifejezetten az okos eszközöket célzó malware-minták (kártékony program) száma elérte a 7000-et, amelyeknek több 50%-a az idén jelent meg a Kaspersky Lab kutatói szerint. Világszerte több mint 6 milliárd intelligens eszközt használunk, az emberek egyre inkább veszélybe kerülnek a digitálisan összekapcsolt életüket célzó rosszindulatú programok miatt.

Újabb kibertámadás várható! 

A következő hónapokban várhatóan számos kiberbűnöző fog támadást indítani a ShadowBrokers által kiszivárogtatott biztonsági hibák felhasználásával. A WannaCry ezeknek a nyilvánosságra hozott hibáknak csupán egy apró részét használta fel, hiszen egyetlen biztonsági rés kihasználására specializálták, viszont mellette még számos féreggé alakítható, távoli kódvégrehajtásra alkalmas mechanizmusról tudunk. Szerencsére a legtöbb ilyen hibát már kijavították azzal a Windows biztonsági frissítéssel, amely az Eternalblue probléma kezelésére volt hivatott - olvasható a Sophos közleményében.

Ezt az öt lépést Ön is tegye meg a kiberbiztonságért! 

A kiberbűnözők folyamatosan keresik a sebezhető célpontokat, ugyanúgy, ahogyan a betörők figyelik a biztonsági kameráktól mentes kertes övezetekben a könnyű prédának tűnő házakat, illetve az erre utaló jeleket. A legtöbb vállalatnál nincs arra erőforrás, hogy minden biztonsági szoftvert megvegyenek, felkészülve a legkülönfélébb veszélyekre. A jelentősebb iparági trendeket és elemzéseket követve, illetve a szervezeten belüli kockázatokat felmérve azonban felállíthatunk egy sorrendet az aktuálisan legfontosabbnak tűnő biztonsági lépésekről - olvasható a NetIQ közleményében.

Az adatvédelem nem csak ajánlott, de sok esetben törvény írja elő 

A biztonsági incidensek ugrásszerű növekedése és a szigorodó törvényi szabályozások miatt egyre komolyabb erőforrásokat kötnek le az informatikai biztonsággal kapcsolatos tennivalók egy vállalat életében. Elég csak abból kiindulni, hogy az email-üzenetek 65 százaléka spam, és ezek majdnem 10 százaléka rosszindulatú. A növekvő számú célzott kibertámadások pedig sok esetben okoznak ügyfél- és üzletvesztést is. Az IT-biztonsággal kapcsolatos feladatok kiszervezése első ránézésre nehéz döntésnek tűnik, de a gyakorlat azt mutatja, hogy minden más megoldás sokkal idő- és költségigényesebb.

Hemzsegő vírusok és trójai falovak mindenhol 

A zsarolóvírusoknak köszönhető világméretű rémálom nem mutat lassulást vagy gyengülést, sőt a mobil zsarolóvírusok száma háromszorosára nőtt (3,5-szer) az első néhány hónapban a Kaspersky Lab legfrissebb jelentése szerint. A cég által észlelt kártékony programok száma mindezidáig összesen 218.625, ezzel szemben a tavalyi év ugyanezen időszakában 61.832 db malware-t detektáltak a cég szakemberei. A legtöbb tavaly észlelt zsarolóvírus a Congur családhoz tartozott, mintegy 86%. Az összes készülékre, hálózatra vagy rendszerre kiterjedő zsarolóvírus család 11 új kriptor-családdal bővült és összesen 55.679 új modifikációval jelent meg.

Újabb agresszív vírus terjeszkedik 

Kutatók észleltek egy nagy kiterjedésű hálózatot, amely Ztorg trójai vírussal fertőzött alkalmazásokat népszerűsít hirdetésként.  A hirdetésnek álcázott kifinomult botnet (hálózatra kapcsolt gépek összessége, amelyek felett átvették az irányítást) több százezer készüléket fertőzött meg olyan kártékony programmal, amely hirdetések megtekintését, szoftvertelepítést vagy akár új alkalmazások vásárlását generálja, és ilyen módon keres pénzt a fejlesztője számára. A legtöbb alkalmazás nagyon népszerű és robbanásszerűen megnőtt a letöltések száma – 10-ről 10 000-re egy nap alatt. Valójában az első észlelt trójai több mint 1.000.000 telepítésnél jár - olvasható a Kaspersky Lab közleményében.

WannaCry: sírás helyett tartsuk frissen a rendszereket! 

A napokban óriási károkat okozó WannaCry zsarolóvírus esete többek között arra hívta fel a figyelmet, hogy a vállalatoknak nagyobb figyelmet kell fordítaniuk a hibajavítások telepítésére, hiszen a legtöbben elkerülhették volna a helyzetet, ha naprakész megoldásokat használnak. A patchek folyamatos kezelése idő- és erőforrásigényes feladat, amely azonban a Novell szerint a megfelelő eszköz használatával lényegesen leegyszerűsíthető.

Így védekezzünk a WannaCry ellen 

A WannaCry globálisan terjeszkedik és elérte Magyarországot is. A zsarolóvírusos támadások kisebb-nagyobb mértékben ugyan, de hatással vannak az adott intézmények napi szintű működésére. A Kaspersky Lab az alábbi intézkedéseket javasolja védekezéshez.

Itthon csak néhány száz eszközt fertőzött meg a zsarolóvírus 

Mindössze néhány száz eszközt fertőzött meg a WannaCry zsarolóvírus Magyarországon, mintegy 45 állami szervezetet ért támadás, de ezek, egy-két kivételtől eltekintve, nem jártak sikerrel - közölte az állami és önkormányzati szervek informatikai rendszereinek biztonságáért felelős Kormányzati Eseménykezelő Központ az MTI megkeresésére.

Pár tanács a zsarolóvírus elleni védekezéshez 

Zsarolóvírusos támadás érte a napokban több angliai kórház informatikai rendszerét. A kibertámadás globális szinten terjed és Magyarországra is elérhet. Ezáltal a kórházi ellátások egy része veszélybe kerülhet, sőt le is állhat egy időre- véli a Sophos.

Egy nyomtató is komoly biztonsági kockázatot jelenthet 

A sarokban csendesen meghúzódó irodai nyomtató nem feltétlenül tűnik a legnagyobb biztonsági kockázatnak. A tanulmányok azonban azt sugallják, hogy a nyomtató egy egész hadseregnyi rosszindulatú szoftver, zsarolóvírus és pszichológiai manipuláció számára jelenthet kiskaput. A védelem nélkül hagyott nyomtatók jelentős biztonsági kockázatot képviselhetnek egy-egy szervezet hálózatára és erőforrásaira egyaránt. Ha ez Önnek meglepetést okoz, akkor az talán azért van, mert a nyomtató a hálózatának a legutolsó olyan része, amelynek a védelmére gondolna. A legagyafúrtabb hackerek számára azonban éppen emiatt elsődleges támadási pont. Hogyan gondoskodhat tehát arról, hogy hálózata biztonságos maradjon?

Naponta kilencezer új vírus Androidra 

Első alkalommal történt meg, hogy a világon többen interneteztek androidos telefonokról, mint windowsos számítógépekről. A kártékony kódokat készítő bűnözők ezért belehúztak: naponta kilencezer új vírust készítenek.

Rivális vállalatok állhatnak a támadások mögött 

A DDoS támadáson átesett vállalkozások 43%-a feltételezi azt, hogy valójában rivális cégek állhatnak a támadások mögött. A Kaspersky Lab és a B2B International kutatóintézettel végzett közös kutatás eredménye azt mutatja, hogy a vállalkozások úgy vélik, hogy többnyire a versenytársak állnak bizonyos támadások mögött, mintsem a bűnözők - olvasható a Kaspersky Lab közleményében.

Veszélyben az Office-felhasználók harmada 

Nincsenek biztonságban a Microsoft Office felhasználói a kiberbűnözőktől. Az online támadók ugyanis sikeresen használják ki az irodai programcsomag hibáit. Az e-mailes fertőzéseket könnyen ki lehet védeni a rendszer által ajánlott frissítések telepítésével, a felhasználók harmada mégsem telepíti őket, ezáltal folyamatos veszélynek vannak kitéve – véli a Sophos.

A zsarolók lenyomják a trójaikat is 

Egy év alatt meghatszorozódott a vállalati szektorra irányuló zsaroló támadások száma a Kaspersky Lab friss adatai szerint. Európában majd' minden harmadik cég tapasztalt ilyet. Sokan fizetnek az adataikért, így még kívánatosabb célponttá válnak. A megelőzés lehetne a megoldás.

Akciós Ray-Ban? Többszörösen verik át 

Aki bedől a márkás napszemüvegeket 60-80%-os kedvezménnyel kínáló spameknek nem csupán a szeme egészségét kockáztatja egy UV-védelem nélküli szemüveg megvásárlásával, de hitelkártyája adatait is illetéktelen kezekbe adhatja.

Hogyan irtsunk Facebook vírust? 

A vírusok elleni küzdelem a mindennapok része – most már a digitális világban is. Szakértőnk segít, hogy hogyan védekezzünk ellenük ahelyett, hogy „lábon kihordanánk” a betegséget.

Kit nem kap el a zsaroló vírus? 

Januárban a zsaroló kártevők új változata söpört végig Magyarországon, és titkosította több ezer magánfelhasználó, valamint több száz vállalkozás fájljait. Az esemény többek között arra is felhívja a figyelmet, hogy rendkívül fontos a vírusirtó szoftvereket naprakészen tartani.

Rangsorolni kell az igényeket, hogy biztonságban legyünk 

A kis cégek gyakran hiszik azt, túlságosan jelentéktelenek ahhoz, hogy felkeltsék a kiberbűnözők figyelmét. Azonban ez az önámítás jó lehetőséget ad a kiberbűnözőknek ahhoz, hogy könnyedén, nagyobb erőfeszítések nélkül jussanak pénzhez. Szakértő segít, hogy mi a védelem kulcsa!

Nem a pornó fertőz, hanem a szerencsejáték 

Gyorsult az új számítógépes kártevők megjelenésének üteme ebben az évben. A legtöbb fertőző szerver az Egyesült Államokban, Kínában és Oroszországban van, de a vírusok terjesztéséért nem a pornóoldalak felelnek.

Céges számítógépek: így védekezzünk a vírusok ellen! 

Itt egy vírus, ott egy féreg, de könnyen lehet, hogy mindkettő egyszerre támadja meg cégünk számítógépeit. A jelenleg alkalmazott számos vírusirtó mellett van néhány alapelv, amit célszerű szigorúan betartanunk, ha nem szeretnénk, hogy vállalkozásunk informatikai rendszere megfertőződjön.

A vírusirtás nem halt meg, csak átalakult 

A vírusirtás halott – ezúttal a Symantec alelnöke szerint. Valójában azonban az antivírus-megoldásoknak már 15 éve halottnak kellene lenniük. Legalábbis dr. Alan Solomon, az egyik úttörő vírusirtó cég megalapítója már ekkor ugyanezt a kijelentést tette. A valóság azonban ennél sokkal árnyaltabb.

Ez a féreg még mindig a legveszélyesebb! 

Az ESET februári víruslistáját sziklaszilárdan vezeti a Win32/Bundpil féreg, amely külső adathordozókon terjedve valódi károkozásra is képes, hiszen a meghajtóinkról mind a futtatható, mind pedig a mentési Backup állományainkat is törölheti. A Conficker féreg egyelőre csak gyengül, így bár e hónapban már csak a nyolcadik, de hosszú jelenlét után még mindig nem került le a toplistáról.

Ezért nem érdemes bűnözőkkel üzletelni! 

Nagy erővel terjesztik a kiberbűnözők a CryptoLocker néven elterjedt zsaroló programot, amely a tavalyi év egyik legalattomosabb és legártalmasabb programjának számított. Működését tekintve a felhasználók értékes állományainak használhatatlanná tételét követően intenzív zsarolásba kezd a program, de ha az ügyfél meg is fizeti a váltságdíjat, akkor sem történik semmi.

Elavult programok felelősek a kiberbűnözésért 

Még az iráni atomerőműből kikerült képeken is látszik, hogy bizonyos szoftverek licencei lejártak. Csoda hát, hogy tarolnak a vírusok? Pedig csak kicsit oda kéne figyelniük a cégeknek.

Az utolsó védelmi vonal 

Az internetnek a mindennapi munkába való beépülésével mára állandósult a rosszindulatú informatikai támadások kockázata. A legtöbben a rosszindulatú programok ellen védekeznek, de mára a titkosítás is fontos védelmi vonal lett.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Kiváló Minőségű Élelmiszerek az ALDI polcain

Kiváló Minőségű Élelmiszerek az ALDI polcain 

Az ALDI egyre több, olyan magas minőségű termékkel várja a vásárlókat, amely elnyerte a Kiváló Minőségű Élelmiszer védjegyet!

Költségkímélés

Így szerezhet 1,8 millió forint támogatást lakhatásra

Így szerezhet 1,8 millió forint támogatást lakhatásra  

A munkáltató 2025. január 1-től évente 1,8 millió forinttal támogathatja a harmincöt év alatti dolgozóinak a lakhatását.

Adózás

Újra terítéken a KATA és az Áfa alanyi adómentesség határának emelése

Újra terítéken a KATA és az Áfa alanyi adómentesség határának emelése 

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) támogatja az Áfa alanyi mentesség határának emelését, egyben azonnali intézkedéseket javasol.

Jogi kisokos

Mit okoz Trump visszatérése a globális szabadkereskedelemben?

Mit okoz Trump visszatérése a globális szabadkereskedelemben?  

Már most Grönland megszerzéséről, sőt Kanadának az Egyesült Államokba való felvételéről beszél.

Cégblog

Nem boldogulnak a mesterséges intelligencia nélkül a magyar cégek?

Nem boldogulnak a mesterséges intelligencia nélkül a magyar cégek?  

A mesterséges intelligencia ijesztő tempóban hódítja meg a magyar kis- és középvállalkozások marketingeszköztárát.

Klímablog

Teljes fordulaton pörög a céges elektromos autó pályázat

Teljes fordulaton pörög a céges elektromos autó pályázat  

A Tesla Model Y után a BYD Atto 3 is túllépte a félezer igénylést a cégek zöldautó-beszerzéseit ösztönző pályázaton.

Gazdaság

Jön a horror a benzinkutakon? Beavatkozásról beszél a kormány

Jön a horror a benzinkutakon? Beavatkozásról beszél a kormány 

Vészjóslóan csengő, az üzemanyagárak lehetséges emelkedését magyarázó közleményt adott ki az illetékes minisztérium.

Infokom

Ezért éri meg a kkv-knak mesterséges intelligenciát használni

Ezért éri meg a kkv-knak mesterséges intelligenciát használni  

A mesterséges intelligencia ijesztő tempóban hódítja meg a magyar kis- és középvállalkozások marketingeszköztárát.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo