1. Ne használjunk .doc és xls kiterjesztésű fájlokat!
Amennyiben Microsoft Word szövegszerkesztővel dolgozunk, a fájlok mentésekor doc.kiterjesztésű helyett használjunk inkább Rich Text formátumú, az xls helyett pedig csv fájlokat. Ezek ugyanis nem tartalmaznak vírusokat hordozó makrókat.
2. Töltsük le a frissítéseket!
Mindig töltsük le a legfrissebb biztonsági megoldásokat és futassunk vírusellenőrzést az internetről letöltött fájlokon!
Soha ne nyissuk meg emailben érkezett exe, vbs, js, wsh kiterjesztésű fájlokat, mert azok vírusokat tartalmazhatnak!
4. Vigyázzunk a spam-ekkel!
Ne nyissuk meg kéretlen levelek csatolt fájljait vagy kövessük hivatkozásait!
5. Változtassuk meg a bootolási sorrendet!
Alapból a legtöbb számítógép úgy van konfigurálva, hogy a gép bekapcsolásakor az A meghajtóról bootolnak és csak akkor teszik ezt a merevlemezről, ha ott nem találnak lemezt. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a felhasználó egy vírusos hajlékonylemezt felejt a meghajtóban, a gép indításkor azonnal megfertőződik.
6. Használjunk úgynevezett megtekintőket (viewers)!
A legtöbb email alkalmazást lehet úgy konfigurálni, hogy a levelekhez csatolt fájlokat a viewer közbeiktatásával nyissa meg. Így könnyedén elkerülhető az, ha a fájl vírusos, akkor megfertőzze környezetét! De, ha például egy xls fájlt – szokásos módon – dupla kattintással nyitunk meg, elindítjuk a táblázatkezelőt és a fájlban található makrók is aktivizálódnak, lehetővétéve a számítógép vírusok általi megfertőződését. A viewer használatával ezt kerülhetjük el.
7. Fizikailag szeparált számítógépen böngésszünk!
Vagyis legyen egy olyan gép, amin a cég érzékeny adatait (könyvelés, ügyféladatok stb.) tartjuk, és amely SOHA nem csatlakozik az internethez. Arra használjunk bármilyen más eszközt. Ezzel a módszerrel nemcsak a fertőződés veszélyét csökkenthetjük, hanem alkalmazottaink szörfölését is korlátozhatjuk.
8. Rendszeresen készítsünk biztonsági másolatot!
Ezáltal a rendszer teljes összeomlása esetén is megmarad az információk jelentős része.