Széndioxid cikkek
A szupergazdagok magasról tesznek a környezetre
A Google vezetőinek az elmúlt tíz évben különgépen megtett útjai összesen 6.300 tonna széndioxid-kibocsátással jártak. Ez akkora mennyiség, amennyit egy személyautó több mint 24 millió km-t megtéve juttat a környezetbe. Mikor nem kell már utazni, hogy távoli partnerrel tárgyalhassunk?
Csak gyors és radikális megoldás segíthet a klímaválságban
A 20. sz. elején vagy 200.000 lovat tartottak New Yorkban, azok szállítottak embert és árut. Naponta több tonnányi ürülékük szennyezte a nagyvárost, amelyet elleptek a patkányok és a bűz. A gyors megoldást nem rendszabályok, hanem az autó megjelenése hozta. Hasonlóan csak radikális technológiai újítás oldhatja meg a klímaválságot.
Széndioxid-adóval megmenthetnénk környezetünket
A széndioxid-kibocsátás megadóztatásával 2050-ig el lehetne érni, hogy a világ energia-szükségletének 86 százaléka megújítható forrásokból, nap- , vízi-, szélenergiából, a földhőből származzon.
Tovább szigorítanak az autók széndioxid-kibocsátásán, de hogy lehet ezt betartani?
Jelentősen tovább korlátozza az EU az autók károsanyag-kibocsátását. Kérdés, hogyan tudják majd a gyártók az előírásokat megtartani.
Amerika tovább nyomja a szén-dioxidot a levegőbe
Trump amerikai elnök, miután kitaláltnak minősítette a klímaváltozást, egy sor további intézkedéssel súlyosan továbbnöveli az üveghatást, a Föld felmelegedését okozó gázok kibocsátását.
Egymillió repülőút károsanyag-kibocsátását spórolták meg a hazai légtérben
A Magyarország felett átrepülő légi járatok útvonala 4,5 millió kilométerrel csökkent azóta, hogy a HungaroControl Zrt. Európában elsőként, három éve bevezette a repülőgépek korlátozások nélküli szabad légtérhasználatát.
Céges flottával csökkenthető az ökolábnyom
Az egyik legfőbb légszennyező forrás a közúti szállítás, amely az európai szén-dioxid-termelés körülbelül 20 százalékáért felel. A fenntartható flottamegoldások így egyre fontosabbá válnak, hiszen egy vállalati járműhasználó átlagosan akár háromszor több káros anyagot bocsát ki, mint egy magáncélú. A terület szakértője szerint az ökológiai lábnyom négy év alatt akár 40 százalékkal is csökkenthető.
Nem is gondolná, milyen termékekbe építik be a szén-dioxidot
Nemcsak a szénsavas italokban használják a CO2-t. Párnákat, a testünkre emlékező matracokat is gyártanak belőlük. A széndioxidot a műanyaggyártásban is használják.
Autók helyett a buszközlekedést fejlesztené az EU
2030-tól az új személygépkocsik és könnyű haszongépjárművek átlagos szén-dioxid-kibocsátásának 30 százalékkal kell alacsonyabbnak lennie a 2021-es szinthez képest, döntött az Európai Bizottság. Az Unió egyúttal szorgalmazza a távolsági buszjáratok egész Európát átszelő hálózatának fejlesztését.
Üvegházgázból élelmiszer: megoldaná a globális éhínség problémáját
A Finnországban kifejlesztett fehérje alapanyagait a levegőből vennék. Az élelmiszert létrehozó kis bioreaktorok kihelyeznék az éhínségsújtotta országokba. Egy probléma van: túl lassan hozza létre a gép a proteint. Tudósok a folyamat felgyorsításán dolgoznak.
Tápanyaghiányos étrendünk lesz a klímaváltozás miatt
A légkör magas szén-dioxid-tartalma csökkenti az élelmiszernövények tápanyagszintjét. Márpedig az emberiség 76 százaléka növényi étrenddel szerzi be a létszükségletnek számító tápanyagokat, mert nincs pénze húst venni vagy állatot tenyészteni saját fogyasztásra.
Nem szabad összekapcsolni a kvótapiacokat?
Ha globális hálózatba integrálnák a regionális emissziókereskedelmi piacokat, azzal kibúvók jönnének létre a cégek számára: mindegyik kínálna valamilyen könnyítést. Ameddig önálló egy helyi kvótarendszer, addig tud erős maradni.
Ettől nő Amerika emissziója: Trump felfüggeszti a metánkibocsátás szabályozását
A metán az olajfinomítóknál és a földgázkitermelésnél kerül a levegőbe, s 84-szer erősebb üvegházhatású, mint a széndioxid. Obama egyik törvénye ennek kibocsátását szabályozta, ám Trump most elengedi ezt a kötelezettséget a fosszilis szektor cégeinek. Az emberi eredetű klímaváltozás 25 százaléka a metánnak köszönhető.
Kimérnökösködhetjük magunkat a klímaváltozásból?
Vegyi anyagokat juttatni a légkörbe, hogy tompítsuk a napfényt? Üvegházgáz-emisziót küldeni az űrbe? Trágyázni a savasodó tengereket? Tudósok, mérnökök, feltalálók dolgoznak olyan technológiákon, melyek enyhítenék a klímaváltozás hatásait. Ez a geoengineering. Egyesek viszont attól félnek, hogy a természet "megbuherálása" beláthatatlan folyamatokat indíthat el. Az eljárások politikai elfogadtatásának előkészítésén egy magyar szakember dolgozik New Yorkban.
Napfénnyel alakítják át a szén-dioxidot magyar kutatók
A napfényt használják olyan kémiai reakcióra, amellyel a szén-dioxidot alakítja át tüzelőanyaggá a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) szakemberei, a Janáky Csaba vezette kutatócsoport a folyamatban döntő szerepet játszó foto-elektródok működésének optimalizálásához talált új módszert - tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága az MTI-t.
Segíthet a klímapolitikának a Chevron-doktrína
Trump épp elmeszelni készül az Obamáék által életbe léptetett klímavédelmi törvényeket. Ami keresztbe tehet neki, az az amerikai Legfelsőbb Bíróság újonnan beiktatott bírája, Neal Gorsuch és az úgynevezett Chevron-doktrína. A tét nem kevesebb, mint hogy Amerika megmarad-e a klímapolitika globális éllovasának vagy korlátlanul szennyező nagyhatalommá válik.
Trump lánya és külügyminisztere is maradna a klímaegyezményben
Ha Ivanka Trumpon és az Exxon Mobiltól átigazolt külügyminiszteren múlna, az USA a globális klímaegyezmény hatálya alatt maradna. Tillerson szerint az USA elvesztheti nemzetközi befolyását, ha kilép a megállapodásból, és kapcsolatai a szövetségeseivel sérülhetnek. Donald Trump júniusig dönt az ügyben.
Évente 1,7 millió gyerek hal meg környezetszennyezés miatt
A WHO becslése szerint az éves gyermekhalálozás 25 százaléka a szennyezett levegőnek és vizeknek köszönhető. A rossz otthoni higiénia és a vállalatok szennyezése egyaránt okolható ezért.
Betart a klímavédelemnek az USA környezetvédelmi hivatalának vezetője
A szén-dioxid-kibocsátás nem meghatározó tényezője a globális klímaváltozásnak – vélekedett egy televíziós interjúban az amerikai környezetvédelmi hivatal (EPA) új vezetője. A korábban az olajlobbiban dolgozó férfiről már eddig is látszott, személyében a rókát nevezte ki a tyúkól főnökévé Donald Trump.