Háromból két ember szerint a csapból is Michael Jackson folyik
A Pew Research Center nemrég közzétett közvélemény-kutatása szerint az amerikaiak mintegy kétharmada úgy érzi, hogy a helyi média túl sokat foglalkozik Michael Jackson hirtelen bekövetkezett halálával. A válaszadóknak közel 30 százaléka vélte úgy, hogy az eset súlyának megfelelő médianyilvánosságot kapott, míg alig 3 százalékuk gondolta, hogy a szükségesnél kevesebbet foglalkozott a sajtó a popkirály tragédiájával.
Tény, hogy az énekes domináns szerepet kapott a médiában a halálát követő napokban, amelyet a nézők jelentős része folyamatosan figyelemmel is kísért. A válaszadók 30 százaléka mondta, hogy a Michael Jackson halálát követő napokban állandóan figyelte a vele kapcsolatos híreket, 28 százalékuk pedig meglehetősen nagy figyelmet szentelt a vonatkozó híradásoknak. A válaszadók további 23 százaléka nem igazán, 19 százaléka pedig egyáltalán nem követte a popkirályról szóló beszámolókat. A társadalmi vonatkozásokat tekintve a nők, a fiatalok és fekete bőrű lakosság figyelmét keltette fel a legjobban a hír. A nők harmada, a férfiak negyede kísérte kiemelt figyelemmel a média beszámolóit. A negyven év alatti válaszadók 38, a 40 és 64 év közöttiek 27, a 65 éven felülieknek 20 százaléka követte a popkirály halálával kapcsolatos információkat lankadatlanul. Végül, míg a fehérbőrű lakosság 22, addig az afroamerikai válaszadók mintegy 80 százaléka szentelte teljes médiafigyelmét a poplegendának.
A hírek tartalmát tekintve a válaszadók fele úgy érezte, hogy azokban egyforma szerep jutott Jacko munkásságának és magánéletének. Ugyanakkor 26 százalékuk úgy vélte, hogy a média túl sokat foglalkozott az énekes magánéleti botrányaival, míg 11 százalékuk szerint nagyobb szerepet kapott a karrierje, mint az élete.
Nincs uborkaszezon
A Pew Research párhuzamos kutatása szerint a 2009. június 22-28-ai hét a hírek mennyisége szempontjából meglehetősen eseménydús volt: a popkirály halála mellett az iráni választásokat követő események, egészségügyi reform, gázemissziós törvény, kormányzói botrány és egy vonatbaleset is a nézők figyelmét követelte.
A kutatás szerint a hírek egész heti eloszlását nézve, Jackson halála, valamint az iráni választásokat követő tűntetések és összecsapások azonos arányú médiafelületet kaptak. Az előbbivel az összes hír 18, az utóbbival a hírek 19 százaléka foglalkozott az adott héten. Ugyanakkor az énekes halálának csütörtöki bejelentését követő 24 órában a hírek 60 százaléka kizárólag az énekesről szólt, míg az iráni események csak ezek 7 százalékába tudtak beférni. Mindezek mellett június 22-e és 28-a között az egészségügyi reformról szóló vita 7, a gázemissziós törvény megszavazása 2, Mark Sanford dél-karolinai kormányzó félrelépése 11, a washingtoni vonatbaleset a hírek 5 százalékában kapott helyet.
Ezek közül a nézők három fő eseményt közel ugyanolyan arányban követtek figyelemmel. Mintegy 30 százalékuk a Michael Jacksonról szóló beszámolókat, 31 százalékuk az iráni eseményeket, 29 százalékuk pedig az egészségügyi reformról szóló vitát kísérte kiemelt figyelemmel. 18 százalékuk a kilenc halálos áldozatot követelő washingtoni vonatbalesetet, 16-16 százalékuk pedig a gázkibocsátás mérséklésével foglalkozó törvényről, valamint Dél-Karolina kormányzójának félrelépésről szóló híreket követte folyamatosan. Az egyformának tűnő érdeklődés azonban más fénybe került, mikor a kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy a fentiek közül melyik eseményt követték a legnagyobb figyelemmel. A válaszadók 31 százaléka egyértelműen Michael Jacksonra volt a leginkább kíváncsi, 19 százalékukat az egészségügyi, 18 százalékukat pedig az iráni hírek érdekelték legjobban. A vonatbaleset, a környezetvédelmi intézkedés és Sanford kormányzó sztorija a válaszadóknak csak elenyésző hányadát érdekelte.
ELTE TÁTK Hírlevél