Az infláció, a gazdasági bizonytalanság, az éghajlatváltozás és a geopolitikai kockázatok miatti állandó aggodalmak ellenére az európaiak többsége idén is tervez nyaralást, és legnagyobb részük ebben az évben még többet is tervez költeni erre, mint korábban – derül ki az Allianz Nemzetközi Vakációs Bizalmi Index felmérésből.
Fotó: Depositphotos
Az eredmények alapján négyből három európai (75 százalék) június és szeptember közötti időszakra időzíti a pihenését. Annak ellenére, hogy továbbra is sokan szeretnének utazni, a pénzügyi bizonytalanságok érezhetően befolyásolják ezeket a terveket. A megkérdezettek 61 százaléka az egyre növekvő utazási költségek, 51 százaléka pedig a személyes pénzügyi helyzete miatt fejezte ki aggodalmát, amely az utazási kedv enyhén csökkenő tendenciáját mutatja: ez a 2024-ben mért 83 százalékhoz képest 8 százalékponttal esett vissza.
Azok közül, akik idén nyáron egyáltalán nem készülnek útra kelni, minden harmadik ember (34 százalék) az anyagi lehetőségek hiányát nevezte meg a fő visszatartó okként. Ez az arány a kutatásban részt vevő országok közül a britek körében volt a legmagasabb (46 százalék). Az otthonmaradás mellett döntők 24 százaléka szerint az utazás túl drágává vált.
Nyaralás, akár lemondások árán
Bár sok európait nyomasztanak az anyagi nehézségek, a nyári vakáció továbbra is szent és sérthetetlen számukra. A megkérdezettek többsége hajlandó akár más területeken visszafogni a kiadásait azért, hogy megengedhesse magának a nyaralást: 60 százalékuk a szabadidős kiadásait tervezi csökkenteni (mint az étterembe járás, kulturális programok, fitneszbérlet vásárlása), 56 százalék pedig akár olyan nagyobb kiadásait is hajlandó emiatt elhalasztani, mint az autóvásárlás vagy a lakásfelújítás.