A nyaralás drágulásával tisztában vannak a megkérdezettek: a felmérésben részt vevők idén nyáron a korábbiakhoz képest legalább annyit, vagy még többet terveznek költeni. A régióban az általános nyári utazási költés háztartásonként átlagosan 2217 euróra fog emelkedni, ami 12 százalékos növekedést mutat a 2024-ben mért, 1982 eurós kiadáshoz képest. Míg a németek, a spanyolok és a hollandok nem tervezik nagyon megnövelni a nyaraláson elköltött összeget, a britek és a svájciak már jelentősebb összegekkel számolnak (előbbiek átlagosan 425, utóbbiak 645 euróval terveznek többet költeni, mint tavaly).
Az éghajlatváltozás és a geopolitika diktál a tervezéskor
Az utazások megtervezésekor továbbra is a pénzügyi kérdések jelentik a legmeghatározóbb szempontot, ám a kutatásból kiderül, hogy a geopolitikai és a környezeti tényezők is egyre inkább befolyásolják az utazni vágyók döntését. A globális geopolitikai helyzet az utazók 47 százaléka számára ad okot az aggodalomra. Az utazók közel fele (43 százalék) megváltoztatná úti célját szigorúbb határellenőrzések bevezetése esetén, míg 45 százalék a nyaralás biztonságát fenyegető különböző kockázatok miatt aggódik, mint a bűnözés, a terrorizmus vagy a helyi zavargások.
Az utazók több mint fele (53 százalék) tart az olyan szélsőséges időjárási viszonyoktól, mint a hőhullámok, az áradások vagy az erdőtüzek. Emellett 60 százalék nyilatkozta, hogy úti célja kiválasztásakor figyelembe veszi a környezeti kockázatokat is.