Jövedelmi egyenlőtlenségek: meglepő helyen végzett Magyarország

Frissítette az Eurostat a jövedelmi egyenlőtlenségekre vonatkozó statisztikáját a 2024-es évre vonatkozólag. Ebből kiderül, hogy a nyugellátások kivételével az egyenlőtlenségek Szlovákiában és Csehországban a legalacsonyabbak, míg Bulgáriában és Litvániában a legmagasabbak az EU 27 tagállama közül. Magyarország az uniós rangsor hatodik helyén áll, az előbb említett országok mellett Szlovénia, Lengyelország és Románia után. Hazánk előkelő helyezése meglepő lehet, hiszen a médiában gyakran ezzel teljesen ellentétes állításokat lehet hallani. Az Oeconomus Gazdaságkutató elemzése. 

A mutató azt méri, hogy mekkorák a kereseti egyenlőtlenségek egy adott országban, mielőtt az állam a nyugellátások kivételével bármilyen szociális juttatással (például családtámogatások, munkanélküli segély, rezsitámogatás) beavatkozna a jövedelmek eloszlásába. Az indikátor továbbá egyenértékesített, tehát a háztartások egészére vonatkozó jövedelmi adatokat az összehasonlíthatóság érdekében korrigálják, kiszűrve ezzel azok méretbeli és összetételbeli eltéréseit.

A jelzőszám értéke 0 és 100 közötti, ahol az alacsonyabb Gini-együttható jelenti a nagyobb fokú egyenlőséget. Elméleti, tehát a valóságban sosem előforduló érték a 0, ahol a társadalom minden egyes tagja egyenlő jövedelemmel rendelkezik, illetve a 100, amikor a javak összessége egyetlen ember tulajdonában összpontosul. Fontos megjegyezni, hogy az index csupán a jövedelmek eloszlásának nemzetközi összehasonlítására alkalmas, a vagyon abszolút értékének összevetésére nem. A kereseti színvonal jelentős eltéréseket mutathat azonos értékű, szociális transzferek előtti Gini-együtthatóval rendelkező országok között. Például a Világbank adatbázisa alapján 2021-ben India és Hollandia közel azonos, 25 körüli Gini-együtthatóval rendelkezett, a jelentős országok közötti bérkülönbségek ellenére.

Az uniós átlaghoz viszonyítva hazánk Gini-együtthatójának értéke 117 százalék és 87 százalék között alakult az elmúlt két évtizedben. A hazai jövedelmi egyenlőtlenségek 2005-ben és 2006-ban haladták meg az EU átlagát. Ezt követően azonban minden egyes évben a kontinens átlagánál kedvezőbb értéket tudott Magyarország elérni, enyhe csökkenő tendenciával.

Véleményvezér

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa 

A Fidesz politikusai nem tudják ott hagyni az állami zsíros bödönt.
Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo