Számos trend formálja át azt, hogy mely országok és városok válnak a legvonzóbb célpontokká a nemzetközi tehetségek számára – legyen szó digitális nomádokról, workation-t választó szakemberekről vagy hosszabb távra költöző fiatalokról. Az agyelszívás nyertesek közé tartozik például Portugália, Kanada, az Egyesült Arab Emírségek, Mexikó és Georgia. Ugyanakkor míg az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság régóta a globális tehetségek legjelentősebb célpontjai, manapság az emelkedő megélhetési költségek, a szigorúbb bevándorlási kritériumok, a politikai polarizáció és a kiégés világméretű jelensége miatt a szakképzett munkaerő nem feltétlenül vágyik ezekbe az országokba – áll az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány legfrissebb elemzésében.
Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság régóta a globális tehetségek legjelentősebb célpontjai. Manapság azonban az emelkedő megélhetési költségek, a szigorúbb bevándorlási kritériumok (pl. jelentős bürokrácia, nehezebb vízumot szerezni), a politikai polarizáció és a kiégés világméretű jelensége miatt a szakképzett munkaerő nem feltétlenül vágyik ezekbe az országokba.
Fotó: Pixabay
Magyarország „brain gain” képessége
A „brain gain” vonzerőt többféleképpen is lehet nézni, illetve mérni. Egyrészt az Insead által évente közzétett Globális Tehetség-versenyképességi Index rangsorolja a világ országait a különféle politikák és gyakorlatok alapján, amelyek segítik az országokat, hogy fejlesszék, bevonzzák és megtartsák a humán tőkét a gazdaságukba. A 2023-as rangsorban Svájc állt az élen, – már 10. éve – melyet Szingapúr és az USA követett, annak ellenére, hogy a lista elejét európai országok uralják.