Így éltek a magyarok, amikor még híre sem volt a koronavírusnak

Átfogó tanulmányban mutatja be a Központi Statisztikai Hivatal a magyar háztartások fogyasztási szokásinak alakulását, amelyből többek között kiderült az is, még mindig élelmiszerre, lakásfelújításra és közlekedésre megy el a magyarok fizetésének döntő része. Persze az sem mindegy, hányan élnek egy háztartásban, de ami e nélkül is látszik, a magyar háztartásoknak csak a 16 százalékának volt havi megtakarítása 2018-ban. Mennyit költ egy nyugdíjas gyógyszerre? Mennyivel fogyaszt többet egy budapesti egy községben élőnél? Mennyi zöldséget és húst eszünk?

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem mindegy, hányan élnek egy fedél alatt

Persze a háztartások egy főre jutó fogyasztási kiadásainak nagyságát és szerkezetét a jövedelem mellett az is meghatározza, hogy hányan élnek a háztartásban, illetve nevelnek-e gyermeket.

Az adatok szerint 2018-ban a gyermekes háztartások az összes háztartás 30 százalékát tették ki. A háztartástípusok közül – ahogy korábban is – 2018-ban is az egyszemélyes háztartások havi fogyasztási kiadása volt a legmagasabb, egy főre jutóan 149,7 ezer forint, ami az előző évit 8,6, a 2010. évit pedig 46 százalékkal haladta meg folyó áron.

Az egy főre jutó havi kiadások nagysága egyes háztartástípusokban, 2018 (Forrás: KSH)

Ugyanez az összeg a két felnőttből és két gyermekből álló háztartások esetében 2018-ban egy főre számítva havonta 84,2 ezer forint volt. A két felnőttből és három vagy annál több gyermekből álló háztartások maradtak el leginkább az átlagtól, de esetükben az évtized elejétől 2018-ig javulás volt mérhető. Ezzel szemben a gyermeküket egyedül nevelő szülők leszakadása a fogyasztási kiadásokban ugyanezen időszakban valamivel több mint kétszeresére nőtt – írja a KSH.

A gyermeket nevelő háztartások fogyasztási kiadásai 2018-ban szinte valamennyi csoportban növekedtek. Egy főre jutó átlagos havi fogyasztásuk 78,6 ezer forint volt, folyó áron 9,9, reálértéken 6,9 százalékkal emelkedett 2017-hez képest

Átlag 7800 forintot költ egy nyugdíjas gyógyszerre havonta

A nyugdíjas háztartások összes háztartáson belüli aránya 2018-ban 29 százalék volt. Egy főre jutó személyes célú kiadásuk 116 ezer forintot tett ki havonta, az egy évvel korábbinál folyó áron 10,3 százalékkal többet. A nyugdíjasok kiadásaik nagyobb részét fordítják egészségügyre, lakásfenntartásra, valamint élelmiszerekre és alkoholmentes italokra, mint az átlag. 2018-ban egészségügyre az átlagosnál 2,1-szer többet (10,8 ezer forintot), ezen belül gyógyszerekre 7774 forintot adtak ki fejenként havi szinten.

Területi különbségek

A háztartások fogyasztási kiadása településtípusonként is jelentősen különbözik. Az egy főre jutó havi szintű kiadás nagysága 2017-ben is a fővárosban volt a legmagasabb (129,4 ezer forint), a községekben a legalacsonyabb (91,2 ezer forint). Bár a közöttük lévő különbség csökkent 2010 és 2018 között, a budapestiek fogyasztása még így is 1,4-szerese volt a községekben élőkének. A régiók közül az egy főre jutó havi szintű kiadások 2018-ban is Budapesten, valamint a Közép-Dunántúlon voltak a legmagasabbak, az országos átlagot is meghaladták. Az egy főre jutó fogyasztás az előző évhez képest leginkább a Közép-Dunántúlon nőtt.

Az egy főre jutó havi átlagos fogyasztás alakulása régiónként, 2018 (Forrás: KSH)

Szinte mindenhol van tévé

A háztartások döntő része már rendelkezik a mindennapi életvitelben használatos műszaki termékekkel. A felsőbb jövedelmi kategóriákba tartozók a korszerűbb fogyasztási cikkeket könnyebben meg tudják vásárolni, körükben például a mosogatógéppel, a plazma-, LCD-, LED és lézertelevízióval, a digitális kamerával és fényképezőgéppel, illetve a laptoppal való ellátottság lényegesen nagyobb, mint a többi magyarországi háztartásban. Ugyanakkor a legalsó jövedelmi ötödbe tartozó háztartások helyzete is javult az elmúlt években, körükben is nőtt a korszerű tartós fogyasztási cikkek elterjedtsége. Míg az utóbbi években a hagyományos televíziók száma csökkent, addig a plazma–, LCD-, LED-, lézertévék előfordulása jelentősen nőtt: 2010-ben száz háztartásra 12, 2018-ban már 94 ilyen eszköz jutott. Az asztali számítógépek elterjedtsége az utóbbi években kisebb, ugyanakkor a hordozható számítógépeké (laptopok, illetve notebookok) nagyobb lett – derült ki az elemzésből.

A KSH Magyarország 2019 kiadványából a hazai vállalkozásokat bemutató résszel itt foglalkoztunk.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo