Meg kell várni azt a pontot, amikor úgy tűnik, hogy most már a belül levésnek kevesebb a hozama, mintha kívül lennénk, de ez nagyon messze van szerintem.
Szerintünk meg nincs ilyen pont. A több mint ezer éves államalapítás óta egyértelmű, hogy Magyarország a keleti és a nyugati orientáció közül választhat, a döntés pedig már rég megszületett. Miközben a Fidesz a kilépés gondolatával édeleg, azért nyaralni csak Nyugatra mennek, a gazdagabbak csak ott veszik villáikat, és csak nyugati bankokba dugják el pénzeiket. Valamiért nem Moszkvában szelfiznek és nem ott képzelik el jövőjüket. Értjük, hogy Orbán Viktor autoriter törekvéseit gátolják a nyugati jogállami normák, de ahogy mondani szokták, ez egyéni szocprobléma. Magyarország számára nem létezik „B” terv Európán kívül és itt a pont.
Ne feledjük, a 2003. április 12-én Magyarország Európai Unióhoz való csatlakozása ügyében megtartott országos népszavazás 45,62 részvételi százalékával eredményes volt, és az érvényesen szavazó választópolgárok 83,76 százaléka támogatta a belépést. A csatlakozásra végül 2004. május 1-jén került sor Ciprus, Csehország, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Málta, Szlovákia és Szlovénia társaságában. Közülük egyetlen állam vezetőinek fejében sem fordul meg, hogy visszaforgassa az időkerekét és egy kilépés gondolatával kacérkodjon, sőt országuk legjobb döntésének tartják az uniós csatlakozást. Ilyen egyszerű a képlet.