Nemcsak Magyarországon, hanem az Európai Unióban is sok szó esik az élelmiszerellátástól, élelmiszerárakról. Az aszályos időjárás ugyanis nem csak Magyarországon okozott súlyos károkat az agráriumban, hanem világszerte komoly károkat okozott a mezőgazdaságban. „Legutóbb a Reutersnek Dacian Ciolos az EU agrárügyi biztosa nyilatkozott a mezőgazdaság helyzetéről és sok kérdést megválaszolatlanul hagyott, vagy fel sem tett – nyilatkozta Fekete Ferenc az Agrárhírek.hu szerkesztője a GazdaságTV-nek adott interjújában.
„Amit konkrétan megfogalmazott, miszerint nem tudja elképzelni az exportstoppot takarmánygabonára és főleg kukoricára az Európai Unióban, mert ez további árfelhajtó hatással lenne. Másrészt hivatkozott az Agricultural Market felmérése, amely szerint globálisan nincs gabonahiány. Regionálisan persze van, és ezt Ciolos is elismerte, ám arról már nem beszélt, hogy az Európai Uniót, mint nagyrégiót milyen mértékben érintheti a takarmányhiány, illetve arról sem, hogy az EU-n belül az egyes régiókat milyen mértékben érinti. Hiányolni lehet azt. hogy az állattenyésztés helyzetével kapcsolatban nem fejtett ki konkrét véleményt, azaz nem fejtette ki, hogy az állattartókat hogyan érintik a magas takarmányárak, milyen mértékű csökkenést okoz ez a helyzet az állatállományban. Sajnos arról sem szólt, hogy az Európai Unió készül-e valamilyen külön segítséggel az állattartók megsegítésére” – mondta a szakújságíró a GazdaságTV-nek.
Az állattartók uniós szintű megsegítése azért is fontos kérdés, mivel Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter felvetette, hogy a szolidaritási alapból lehetne pénzeket elkülöníteni a nehéz helyzetbe került állattenyésztők részére. „Sajnos ezt a kérdést Dacian Ciolos megkerülte – mondta Fekete Ferenc. „Összességében tehát az derül ki, hogy jelen pillanatban az Európai Uniónak és az Európai Bizottságnak nincs terve, vagy talán szándéka sem arra, hogy az uniós állattenyésztőknek külön segítséget nyújtsanak” – mondta a szakértő.
A magyar felvetést hivatalosan is Brüsszel elé terjesztette a vidékfejlesztési miniszter. A politikus az uniós agrárminiszterek hétfői brüsszeli tanácskozásán felvetette annak lehetőségét, hogy a 2013-as közvetlen támogatások előlegének 50 százaléka helyett 80 százalékát lehessen kifizetni. Erről a miniszter szerint pár héten belül döntés is születhet. Fazekas Sándor indítványozta az agrár-környezetvédelmi előírások könnyítését vagy felfüggesztését is, például a legeltetési időpontok és időtartamok terén. Ez azt jelenti, hogy az év hátralévő részében is, ami egyébként tilalmi időszak, lehetne legeltetni.
A politikus azt is kérte, hogy az Európai Unió vizsgálja meg annak lehetőségét, hogy az Európai Unió Szolidaritási Alapjából utaljanak gyorssegélyt az aszálykár enyhítésére. Erre a miniszter szerint Ciprus esetében volt már korábban példa. Végül elmondta, hogy Magyarország szorgalmazza egy "operatív, kellően rugalmas" uniós, mezőgazdasági krízisalap felállítását.