Durva áremelés néz ki a benzinkutakon

Az üzemanyagárak és a forintárfolyam heti átlagos változását, valamint a pénteki áremelést figyelembe véve szeptember 9-én, szerdán, a benzin ára 4-5 forinttal, a gázolajé 6-8 forinttal emelkedhet.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

A piaci folyamatok hatására összességében – a 27%-os áfával is növelten – a heti változások a benzin esetében még 4-6 forint körüli újabb áremelést tesznek lehetővé a pénteki két forintos emelést is figyelembe véve. A gázolaj esetében a forintban számított áraknál a pénteki 4 forintos emelést követően újabb 6-8 forintos emelést feltételezünk. . A benzin ára 350 forint/liter körül alakulhat, a gázolaj ára várhatóan 353 Ft/liter körül változhat.

A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. A Brent spot kőolaj ára a héten 47-50 dollár között változott, heti átlagban közel hat dollárral, (mintegy 14%-kal) nőtt az olajár, azonban a hét utolsó napján kisebb korrekció volt. Az árak emelkedésének nincs gazdasági alapja, a túlkínálat továbbra is jelentős és várhatóan a kereslet a kínálat bővülésénél lassabban nő. Az olajár emelkedését a tőzsdei spekulációs befektetések emelték, valamint az, hogy az Egyesült Államokban javuló munkanélküliségi adatokat és rekordszintű autó-eladásokat jelentettek be. Ezek a tényezők emelik a várható olajkeresletet. Az augusztusi csökkenő árak miatt ismét csökkent a kőolajfúrások száma, a múlt héten 13-mal alacsonyabb értéket jelentettek be, amely eltüntette az elmúlt hetek szerény emelkedését. Az áremelkedést erősítette, hogy a nyári szezon lezárulása után sem mérséklődött a benzinkereslet az Egyesült Államokban, júniusban 4%-kal, éves átlagban 2,3%-kal nőtt a fogyasztás - közölte heti előrejelzésében a GKI Energiakutató Kft.

A forint árfolyama az augusztus 31 - szeptember 3-i héten 280 Ft/dollár körül ingadozott, több mint három forinttal kellett többet adni egy dollárért, mint egy héttel megelőzően. A hét első napján a forint még erősödött, de összességében a múlt héten a dollár szinte minden devizához viszonyítva erősödött.

A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében a mediterrán piacon 7,5%-os áremelkedést jeleznek a változások, az északnyugat-európai piacokon a forintban számított árak 4,8-5%-os emelkedést mutatnak. A gázolajnál a mediterrán piacon a forintban számított változások 9,2%-os emelkedést jeleztek, az észak-európai piacokon 9,6-9,8%-os növekedést mutatnak az árak forintban mérve. Ezen a héten a forint árfolyam változása felerősítette az áremelkedést. Az elmúlt egy év során a benzin ára 18 a gázolaj ára 20%-kal csökkent. Az árváltozások és az időszaki (utolsó publikált) átlagos keresetek változása miatt 24%-kal több benzint és 27%-kal több gázolajat lehet egy havi átlagos nettó keresetből tankolni, mint egy évvel ezelőtt.

Megvan az olcsó olaj első áldozata?
Nagyon úgy néz ki, hogy Venezuela személyében megvan az olcsó olaj első áldozata. A dél-amerikai ország ugyanis vészhelyzeti tanácskozást tartana az OPEC országokkal az olaj zuhanásának megállítása érdekében, vagyis lényegében egy rendkívüli OPEC ülést hívna össze, mégpedig a nem OPEC tag Oroszország koordinációjával.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo