Zuhanni kezdett a forint

A forint árfolyama nagyot gyengült tegnap és a 290-es szintet áttörve egyből a 295-ös szint közelébe emelkedett, a gyengülés csak 294,41-es árfolyamon állt meg. Ma azonban tovább esett a hazai deviza.

Japánban a legfrissebb adatok szerint továbbra is „tombol” a defláció. Áprilisban az árak 0,7 százalékkal csökkentek, de a gazdaságban már valamiféle fellendülés látszik, hiszen az ipari termelés a várt 0,6 százalék helyett 1,7 százalékkal bővült havi összehasonlításban. Ráadásul az is elterjedt, hogy az alapkezelők már ezen az árfolyamon bevásárolnak, s így csakugyan emelkedett is az árfolyam az emelkedő trendvonal alsó éléről. A DAX is fordult a 20 napos mozgóátlagról, és a kérdés az, hogy ma vagy az elkövetkező napokban át tudja-e törni a 8.526 pontnál levő utolsó lokális csúcsot vagy sem. A BUX vacillál, hogy most meginduljon a 20 napos mozgóátlag felé, vagy sem. Ma valószínűleg inkább az ellenkezőjét választja, s valamiféle kis emelkedést fog felmutatni.

Forrás: Erste Befektetési zrt.

USA

Jó hangulatban kezdődött a kereskedés a tengerentúli börzéken, az utolsó órában azonban elromlott a hangulat, de még így is sikerült pluszban zárniuk az indexeknek (Dow 0,15%, Nasdaq 0,68%, S&P500 0,34%). A Dow Jones index tagjai vegyesen zártak, a legjobban a Bank of America (2,6%) teljesített, a leggyengébben pedig a Walt Disney (-2,5%).

Nagyot emelkedett a Facebook (5,3%), ami egyrészt a BMO Capital Markets felminősítésének, másrészt az elmúlt napok esése után indult korrekciónak köszönhető.

A várt 1,5% helyett mindössze 0,3%-kal bővült a függőben lévő lakáseladások száma, a mutató azonban még így is több éves csúcsra emelkedett. Az első negyedévben 2,4%-kal bővült a tengerentúli gazdaság a második becslés szerint, vagyis az előző adatot (2,5%) minimálisan lefelé módosították.

A friss munkanélküli segély kérelmek száma 354 ezer főre emelkedett, ami rosszabb a várt 340 ezernél. Délután a Chicago-i beszerzési menedzser index és a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének májusi értékét publikálják a tengerentúlon.

Európa

Jó hangulatban telt a kereskedés a nyugat-európai börzéken (FTSE100 0,45%, DAX 0,76%, CAC40 0,55%). Ma egy eurózónás inflációs adat fog napvilágot látni 11 órakor.

Olaj, arany

A WTI ára tegnap 93,5 dollárra süllyedt köszönhetően a 3 millió hordóval növekvő USA nyersolaj készletnek. A teljes készlet 397,6 millió hordó, ami 1931 óta a legmagasabb havi érték. A növekedéshez hozzájárul, hogy a Bakken mezőről infrastrukturális okok miatt egyre nehezebb elszállítani a kitermelt mennyiséget. Az arany ára 1.416 dollárig emelkedett ma. A tegnapi gyengébb munkaerőpiaci adatok azt sugallják, hogy a Fed folytatja laza monetáris politikáját.

Devizák

A forint árfolyama nagyot gyengült tegnap és a 290-es szintet áttörve egyből a 295-ös szint közelébe emelkedett, a gyengülés csak 294,41-es árfolyamon állt meg.Pénteken a délelőtti órákban tovább zuhant a forint, röviddel 10 óra előtt már 295,84-en kereskedtek a hazai devizával a bankközi devizapiacon.

A tegnapi gyenge amerikai munkaerő piaci adatok hatására az EUR/USD emelkedésnek indult, az árfolyam 1,2941-ről 1,3050-re ugrott fel.

Távol-Kelet

A tegnapi jelentős méretű esés után ma némileg felfelé korrigált a japán piac. A vezető tőzsdeindex, a Nikkei 1,71%-ot emelkedett. A Hang Seng és a Shanghai index esetében sem volt egyértelmű irány, előbbi 0,09%-ot, utóbbi értéke pedig nem változott meg.

Az IMF közleményben tudatta, hogy pozitívnak látják a jen gyengítésére és a defláció leküzdésére tett japán intézkedéseket. Ugyanakkor a jegybanki intézkedések inflációt okozó hatásai egyelőre csak nyomokban fellelhetőek, a magindex év/év alapon továbbra is 0,4%-os mínuszban tartózkodik, bár hó/hó alapon enyhe növekedés volt megfigyelhető az árszínvonalban. Áprilisban év/év alapon az infláció a vártnak megfelelően -0,7% lett. A várt 0,6%-os bővülés helyett 1,7%-os bővülést tudott felmutatni hó/hó alapon az áprilisi ipari termelési adat.

Határidős piacok

Vegyes képet mutatnak a határidős piacok ma reggel.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo