Nemzetközi hírek
USA: Felébredt a medve az USA-ban, jelentős eladói roham indult a tengerentúli börzéken (Dow -2%; S&P -1,9%; Nasdaq -1,1%). Az S&P egészen 1.116 pontig csökkent, a korábbi oldalazási bázis tetejéhez. Az esést főleg a bankok és az energiarészvények vezették. Az indexek annak ellenére estek, hogy a tegnap megjelent makroadatok nem voltak katasztrofálisak, és a fontos vállalatok eredménye jobb lett, mint az elemzői konszenzus. A friss munkanélküli segélyek 10%-kal nőttek a múlt héten, a tartós segélykérelmek azonban a vártnak megfelelően alakultak. Gyenge lett januárban a Philadelphiai Fed indexe, de jól alakult a Leading Indicators mutató decemberben. A Goldman Sachs 8,2 dolláros részvényenkénti profitja a várakozásokat (5,2 dollár) magasan felülmúlta, a bevételek viszont elmaradtak az előrejelzésektől. A jó eredmény elsősorban a kiugró kereskedési tevékenységnek köszönhető. A jó gyorsjelentés ellenére esésnek indultak a bank részvényei, 4,1%-os mínuszban zárt a papír. A Google a vártnál egy leheletnyivel jobb negyedéves profitról számolt be piaczárás után. Az EPS 33%-kal, részvényenként 6,79 dollárra nőtt, szemben a 2008 negyedik negyedévi 5,1 dollárral. A cég bevételei azonban elmaradtak az előrejelzésektől. Az elemzői konszenzust felülmúló eredményről számolt be a Xerox és 25 centes EPS-ével, ami azonban alacsonyabb, mint a 2008 negyedik negyedévi 30 centes profitja. A Xerox 4%-ot emelkedett a nap során, és ezzel azon kevés részvények egyike lett, mely pluszban tudott zárni a negatív hangulatban. Az AMD a vártnál kisebb, mindössze 5 centes veszteségről számolt be zárás után. Ennek ellenére az informatikai vállalat 4%-ot veszített értékéből a zárás utáni OTC kereskedés során. Az American Express szintén a piac zárása után közölte gyorsjelentését. A vállalat, bár a vártnak megfelelő 59 centes eredményről számolt be, 2-2%-ot veszített a kereskedés során és az OTC piacokon is. A fontosabb amerikai vállalatok közül ma a Harley Davidson, a GE, és a McDonald's közli negyedéves gyorsjelentését.
Olaj és arany: Tovább száguldott lefelé az olaj árfolyama a negatív hangulatban, jelenleg 76 dollár alatt kereskednek a nyersanyag hordójával. Az Amerikai Energiaügyi Hivatal által közölt készletadatok vegyes képet festettek. A kőolajkészletek 470 ezer hordóval csökkentek (a várt 2,7 millió hordós növekedéssel szemben), de a benzinkészletek közel 4 millió hordóval bővültek, magasan meghaladva az előrejelzéseket. Ezzel a már magasnak számító 227 millió hordóra emelkedett a benzinkészletek száma (az elmúlt 10 évben a legmagasabb 250 millió hordó volt, az átlag pedig 209 millió). A Bloomberg információi szerint az üzemanyag iránti kereslet csökkenése miatt az amerikai finomítók csökkentik a feldolgozást. Az arany ára is folytatta a lejtmenetet, immár 1094 dolláron kereskednek egy uncia nemesfémmel.
Távol-Kelet: Tombol a medve Ázsiában is (Nikkei -2,6%, Hang Seng -1,7%, Shanghai -0,7%, Kospi -2,2%, All Ordinaries -1,6%). A kínai statisztikai hivatal jelentéséből hét szót hiányolnak a spekulánsok: „mérsékelten laza monetáris politika" és „proaktív fiskális politika". Véleményük szerint ez arra utal, hogy a vezetés mindkét téren változtatni fog eddigi gyakorlatán. A szigorítástól való félelem az egész piacra rányomta bélyegét. A kínai és /vagy ott érdekeltséggel rendelkező ingatlan és nyersanyag cégek mélyrepülésbe kapcsoltak (Jiangxi Copper -3,7%, Aluminium Corp. Of China -2,8% Mitsubishi Corp. -4,8%, Samsung Electronics -2,7%). A nyersanyagcégeket más irányból is csapás érheti: Ausztrália az eddigi, államok szerint eltérő mértékű adót központi kézbe venné és 40%-ra emelné. Ugyanakkor Észak-Korea létrehozza első állami fejlesztési bankját, melynek feladata az lenne, hogy külföldi pénzt juttasson az állami projektekhez a gazdaság fellendítése érdekében. A várakozásokat felülmúlta India második legnagyobb bankjának, az ICICI Banknak negyedéves eredménye. A Fuji Fire & Marine Insurance hatalmasat emelkedett a hírre, hogy 148 millió dollárért adna el részvényeiből az AIG-nek. Oleg Gyeripaszka cége, az orosz Rusal alumíniumgyártó 9,1-12,50 hong-kongi dollárért kínálja részvényeit az IPO-n, így 2,2 milliárd dollár friss tőkére tehet szert.
Devizák: Tegnap napközben fordult a hangulat a dollár piacán, és gyengülni kezdett a tengerentúli fizetőeszköz. Az árfolyam a reggeli órákban is emelkedik, jelenleg 1,427 az EUR/USD. Tegnap erősödésbe kezdett a japán fizetőeszköz, elesett a 90,8-as támasz. A reggeli órákban már 90-ig süllyedt az USD/JPY árfolyama. A forint tovább gyengült az euróval szemben, jelenleg 272 felett jár a kurzus.
Határidős piacok: Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős indexek, a DAX futures mínuszban áll.
Erste kommentár
Úgy tűnik, hogy jöhetnek a jó eredmények, robbanhat a Google vagy a Goldmann profitja, de ez már nem igazán hatja meg a befektetőket. Persze rá lehet fogni az esést Obamára, aki fel akarja „darabolni" a bankokat, hogy így fékezze meg a pénzügyi válságok kirobbanását, de valljuk meg, a valóság más. Az elmúlt közel egy év ralija során a részvények értékeltsége sok esetben nagyon magasra emelkedett, jóval a fair érték fölé. A piacok már a válság fordulóján beárazták a szép új jövőt. Most pedig valószínűleg azt fogják kiabálni, hogy meztelen a király. Pedig csak annyi történik, hogy a sok pénzt, amit belepumpáltak a gazdaságba, visszaveszik. Erre készülnek az alapkezelők, s zárják vételi pozícióikat.
Rövid hírek
- Christopher Mattheisen, a Magyar Telekom vezérigazgatója interjút adott a Dow Jones-nak. Elmondta, hogy 2010 sem lesz könnyű év a távközlési cég életében, és elsősorban a piaci részesedésük növelésére koncentrálnak majd, hogy a válság elmúltával profitálhassanak belőle. 2009. Utolsó negyedéve hasonló volt az év korábbi negyedéveihez. A hír összhangban van vélekedésünkkel, nem less hatással a papír árfolyamára.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.