Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Gyenge kezdés után visszanyerték erejüket az amerikai részvénypiacok, egyedül a Dow maradt mínuszban (Dow -0,1%; S&P +0%; Nasdaq +0,3%). A Fed bézs könyv optimizmusa áll szemben az eurózónáról érkező aggodalmas véleményekkel.
- A Fed bézs könyve szerint az USA szinte mind a 12 körzetében javult a gazdasági aktivitás, ám a munkaerő-kereslet mérsékelt maradt, az ingatlan beruházások pedig szinten maradtak. A fogyasztás egyértelműen erősödött, az ünnepi szezon értékesítésben felülmúlta a tavalyit. Összességében javított a kilátásain a Federal Reserve a novemberi bézs könyv óta.
- Több londoni befektetési bankház negatív véleményt fogalmazott meg az eurózónával kapcsolatban. A JPMorgan londoni elemzői szerint a negyedik negyedévben már recesszió volt az euróövezetben, és szerintük ez 2012 harmadik negyedévéig eltarthat.
- A Capital Economics véleménye szerint a valutaunió ebben a formájában megszűnik létezni, amennyiben idén a vezetők nem rukkolnak elő meg a régóta ígért átütő megoldási javaslattal. Olli Rehn, EU pénzügyi biztos azonban a BBC Hard Talk nevű műsorában az eurózóna jövőjét firtató kérdésre ironikusan azt válaszolta, hogy egy év múlva is 17 tagja lesz az euróövezetnek, mert addig senki nem lép be.
- A Fitch szakértője szerint az eurózóna és Olaszország problémáit az Európai Központi Bank oldhatja meg, kiterjesztett állampapír-vásárlási programmal illetve az EFSF-en keresztül. A Fitch tegnapelőtt fenyegette leminősítéssel Olaszországot. A szakértő szerint igaz, hogy Olaszország túl nagy, hogy csődbe hagyják menni, de ahhoz is túl nagy, hogy egyszerűen megmentsék.
Olaj, arany:
- 1,4%-ot esett tegnap a WTI olaj ára, amit ma 0,5%-os erősödéssel korrigált. Jelenleg 101,4 dolláron kereskednek a kőolaj hordójával.
- Az arany ára tegnap további 0,6%-ot emelkedett, jelenleg pedig 1.624 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- A vártnál rosszabb makroadatok után lefelé vették az irányt az ázsiai piacok, az esést a japán tőzsde vezeti (Nikkei -0,75%, Hang Seng -0,07%, Shanghai -0,04%).
- Kínában az évesített decemberi inflációs adat látott napvilágot, az áremelkedés üteme a vártnál nagyobb lett: 4% helyett 4,1%. Emellett a termelői árindex alakulásáról is képet kaphattunk, mely a vártnak megfelelően 1,7%-kal növekedett év/év alapon.
- Az indiai piacon szintén termelői árindex adatot publikáltak, melynek értéke meglepte a piacot. 2,1% helyett 5,9% lett a decemberi PPI.
Devizák:
- Volatilis napja volt tegnap a forintnak. A reggeli nyugalom után délben több piacmozgató hír is napvilágot látott, melyek következtében az árfolyam 313-ig rallyzott. A felszúrást követően azonban ismét erősödésnek indult a forint, és zárásra 311 környékére esett az árfolyam. A 309-es szint törése esetén további forinterősödés valószínű.
- A dollár erősödését hozta a tegnapi kereskedés, a reggeli órákban újabb mélypontra zuhant az árfolyam 1,2662-ig. Zárásra kissé gyengült a dollár, és 1,271-nél fejezte be a kereskedést.
Határidős piacok:
- Kis mínuszban tartózkodnak az amerikai és az európai határidős részvényindexek is ma reggel.
Erste kommentár
Súlyos fenyegetést kaptunk Brüsszelből. 1,5-2 Mrd eurós támogatást is megvonhat az EU tőlünk. Az pedig súlyos következményekkel járna. Pl. a gazdasági növekedést 1,5-2% ponttal vetné vissza, ami nyilván szigorúbb költségvetést tenne szükségessé. Számunkra is úgy tűnik, hogy az EU történetében egyedülálló jelenlegi lépés inkább politikai üzenet. Az EU szeretné, ha Magyarország bizonyos törvények esetében visszavonulót fújna. Ilyen a jegybanktörvény, illetve annak bizonyos pontjai, vagy a bíróságok függetlenségének visszaállítása (korai nyugdíjazás), s lehetne folytatni a sort. Vagyis a lépés annak irányába mutat, hogy a kormány mielőbb egyezzen meg az IMF-EU párossal és szigorú költségvetési tervet dolgozzon ki az elkövetkező évekre. Ugyanakkor mutasson politikai elkötelezettséget az európai elvek felé, amely ne csak szavakban, hanem a cselekvés szintjén is valósuljon meg. Lássuk, be a támogatások akár részleges megvonása is súlyos problémákat okozna az országnak, vagyis nem lehet olyan politikai erő, amely bármely ideológiára hivatkozva eldobja azt, s visszaküldi az országot a „kőkorba". Azt is furcsállanánk, ha egy ilyen lépést a nép megtapsolna. Vagyis egy út van. Elfogadni az IMF-EU feltételeit. Az pedig remélhetőleg kivezet bennünket - még ha áldozatok árán is - az évek (kb. 6 év) óta tartó depresszióból. Ezért volt az, hogy a piac csak mérsékelten reagált a hírekre.