Nemzetközi hírek
USA: Az indexek relatíve szűk sávban mozogtak egész nap a pénteki záróár körül, és ez a kereskedés végére sem változott. (Dow -0,1%; S&P 0%; Nasdaq +0,3%) Az American International Group (AIG) árfolyama 3,6%-ot emelkedett, miután a biztosítóóriás egy újabb részlegének értékesítését jelentette be. A vevő MetLife Inc. 15,5 milliárd dollárt fizet az American Life Insurance Co. leányvállalatért, 6,8 milliárd dollárt készpénzben, 8,7 milliárd dollárt részvényben. A MetLife árfolyama 5,1%-ot emelkedett, ezzel az S&P 500 részvényindex legjobban teljesítő tagja lett. A pénzügyi szektor összességében 0,2%-os pluszban zárt, a gyógyszergyártók árfolyama azonban esett. Alíz Csodaországban repítette az Imax árfolyamát (+8,2%), a 3D film ugyanis rekordbevételt, 11,9 millió dollárt hozott az elmúlt hétvégén a mozikban.
Olaj és arany: Némileg esett az olaj ára ma reggel, de még mindig 81 dollár felett kereskednek a fekete arany hordójával. Holnap kerül nyilvánosságra az Amerikai Energiaügyi Hivatal jelentése a készletek alakulásáról. Kőolaj terén további emelkedésre, benzin terén folytatódó csökkenésre számítanak az elemzők. Az arany ára tegnap 1.120 dollárig esett, miután a dollár visszaerősödött a pénteki szintjére az euróval szemben.
Távol-Kelet: Vegyes kereskedés jellemezte az ázsiai indexeket ma reggel (Nikkei -0,2%, Hang Seng +0,2%, Shanghai +0,5%, Kospi +0,1%, All Ordinaries +0,2%). Korábbi emelkedésükből adtak vissza a nyersanyagcégek (Zhaojin Mining -1,6%, Lihir Gold -2,0%, BHP Billiton -0,3%, Rio Tinto -1,0%). Az Arrow Energy 1,4%-ot veszített értékéből, miután hétfőn 47%-kal drágult a Shell és a PetroChina felvásárlási ajánlatát követően. A jen felértékelődött az euróval szemben arra a spekulációra, hogy a japán vállalatok „hazaviszik" tengerentúli eredményüket, mivel az országban március végén zárul a pénzügyi év. Az erős jen negatívan hatott az exportőrök árfolyamára. A Fujitsu 3,7%-ot esett, miután a tőzsde vizsgálni kezdte, hogy a cég esetleg szándékosan tartott vissza információkat az elnök tavalyi lemondásával kapcsolatban. A China Life Insurance 4%-ot emelkedett, miután bejelentette, hogy 2009-es nettó profitja akár 200%-os növekedést is mutathat a megváltozott számviteli szabályoknak köszönhetően. Az ausztrál index emelkedésének hátterében az álláshirdetések februári 19,1%-os növekedése és az üzleti bizalmi index javulása állt.
Devizák: Nagy mozgások nem voltak az elmúlt napokban a dollár piacán. Továbbra is az 1,35-1,37 között mozog a tengerentúli fizetőeszköz az euró ellenében. A reggeli órákban a sáv közepénél jár (1,361), és a támasz felé közelít az árfolyam. A jent megállította a 90,8-as ellenállás, és lepattant a szintről, jelenleg 90 környékén stagnál a devizapár. A forint a 266-os támasz alá került, és 265,5-nél mozog a reggeli órákban az árfolyam.
Határidős piacok: Mínuszba fordultak a határidős indexek az Egyesült Államokban ma reggel.
Erste kommentár
Papandreu görög miniszterelnök az Egyesült Államokba is elment, hogy elmagyarázza, hogy ők milyen jók és a szemtelen spekulánsok azok, akik bántják az ő kötvényeiket. Felhívja Obama figyelmét, hogy ez ellen tenni kell, s az amerikaiaknak is be kellene szállni a spekulánsok elleni harcba. Ez persze azért is fontos, tette hozzá, mert egy újabb krízis lehet ezáltal. Több sem kellett az eurónak, azonnal elkezdett esni. Szóval nem a görögök a hibásak, hanem a szemét spekulánsok, akik a CDS-eken keresztül játszanak a görög adósság ellen, s így szegény görögöknek 725 millió euróval többet kell fizetniük mint a németeknek, ha 5Mrd euró hitelt vesznek fel öt évre. Persze a német felügyelet vizsgálódott, hogy csakugyan volt-e spekuláns támadás Görögország ellen, de nem találtak semmit. A valóság minden bizonnyal igen egyszerű. Azért kell a görögöknek többet fizetniük, mert nekik kölcsönadni jóval nagyobb kockázat, mint a németeknek.
Vállalati hírek
Az OTP visszafizetné a maradék 700 millió eurónyi állami kölcsönt
Az elkövetkező egy-két hét során az OTP visszafizetné a maradék 700 millió eurónyi állami kölcsönt, mondta el Csányi Sándor az OTP elnökvezérigazgatója egy konferencián. Az 1,4 milliárd eurós állami hitelkeret fele már tavaly novemberben törlesztésre került. A visszafizetés ellenére az OTP likviditási tartaléka rekord mértékűre, 6 milliárd euróra duzzadt 2009 év végére, mely elegendő a teljes devizában denominált kötelezettségeinek fedezetére és a maradék állami kölcsönre egyaránt. Az egy éven belül lejáró kötelezettségeket levonva a nettó likviditási tartalék 4,9 milliárd euró volt. Stabil likviditási helyzete mellett az OTP tőkeellátottsága is kitűnő (Tier 1: 13.8, Tier 2: 3.7%), mely lehetővé teszi a bank számára, hogy növelje hitelportfolióját, ha a kereslet újra megindul. Ez még akkor is megvalósíthatónak tűnik, ha már a szigorúbb Basel 3-as szabályokkal számolunk. Bár a részvény árfolyama a napokban elérte a mi 6.100 forintos célárunkat, továbbra is pozitívan ítéljük meg a papírt, mivel a bank helyzete kiváló és szektortársaihoz képest alacsonyabb árazású.
Rövid hírek
- Április 1-től megváltozik a BUX kosár összetétele. A PannErgy és a Rába bekerül, az Émász pedig kikerül az indexből, mivel az áramszolgáltató már nem először nem teljesítette az indexben maradás feltételeit. Az Állami Nyomda és a Synergon sem felelt meg minden kritériumnak, mivel azonban ezen papírok esetében ez először fordul elő, így még tagjai maradnak az indexnek. A kosárban szereplő részvények pontos súlyát március 25-én teszik közzé.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.