Nemzetközi hírek
USA:
- Korrigáltak tegnap az amerikai részvényindexek, nap végére azonban kis mínusszá szelídült a nap közbeni esés (Dow -0,2%; S&P -0,2%; Nasdaq -0,1%). Estek a pénzügyi papírok, a nyersanyagtermelők valamint a gyógyszer-gyártók.
- A tegnap publikált makroadatok vegyes képet mutattak, a piaci hangulatot azonban negatív irányba tolta a vártnál rosszabb munkanélküliségi adat. A friss munkanélkülisegély-kérelmek száma ugyanis a várt stagnálással szemben 35 ezerrel, 445 ezerre nőtt. Kicsit enyhítette a képet, hogy a tartósan segélyért folyamodók száma jelentősen csökkent, 3,9 millió fő alá.
- A külkereskedelmi hiány az előrejelzett értéknél alacsonyabb, 38,3 milliárd dollár lett. A termelői árak a vártnak megfelelően 0,2%-kal nőttek decemberben, míg év/év alapon 4%-os volt a drágulás.
- A negatív hangulat kialakulásában szerepet játszott a Világbank vezető közgazdászának bejelentése, miszerint Kínának érdekében állhat tovább emelni kamatszintjét, és így lassítani a gazdaságot.
- Bernanke, Fed elnök elmondta tegnap, hogy az amerikai gazdaság erős, várhatóan 3-4%-os GDP növekedés lesz 2011-ben, de ez sem lesz elég a munkanélküliség kívánatos szintre hozásához.
- Az S&P és a Moody's hitelminősítők viszont aggodalmukat fejezték ki az Egyesült Államok adósságpályájával kapcsolatban, és figyelmeztették, hogy 2 éves távlaton veszélybe kerülhet a AAA minősítése. Szerintük a szövetségi kormányzatnak tennie kell a költségvetési hiány lefaragása, valamint az államadósság csökkentése érdekében.
- A tegnapi spanyol kötvénykibocsátás azonban javított a részvénypiaci hangulaton. Spanyolország ugyanis a szerdai portugál aukcióhoz hasonlóan, kétszeres túljegyzés mellett tudott értékesíteni 3 milliárd eurónyi 2016-ban lejárt államkötvényt. Bár az aukciós átlaghozam a várakozások alatt, és 5% alatt maradt, így is egyre magasabb árat kell fizetnie Spanyolországnak, hogy megújítsa a hiteleit. Ráadásul a piaci szereplők úgy gondolják, hogy az Európai Központi Banknak, valamint Kínának tevékeny szerepe lehetett a kereslet alakításában, így korai lenne azt hinni, hogy elhárult az ország finanszírozási veszélye. Trichet EKB elnök azonban elmondta tegnap, hogy továbbra is fenntartják a kötvényvásárlási programot, sőt szerinte növelni kellene az euró stabilitását szolgáló EFSF program keretét.
- A Bank of America árfolyama 1,5%-ot esett, miután a Citigroup elemzői csökkentették kilátásukat a bankkal kapcsolatban.
- Az Intel zárás után publikálta negyedéves gyorsjelentését, melyben a vártnál némileg jobb profitról (részvényenként 59 cent), és magasabb árbevételről számolt be. A vállalat részvényei a zárás utáni OTC piacon 2,1%-ot emelkedtek.
Olaj és arany:
- 92 dollárról fordult le tegnap az olaj ára és 0,5%-os esés után 91,2 dollárig csökkent az árfolyam. Hiába a dollárgyengülés, a kínai monetáris szigorítást előrevetítő Világbanki közgazdász véleménye elriasztotta a befektetőket.
- Az arany ára 1%-ot esett tegnap, és jelenleg 1.377 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- Többségében negatív tartományban tartózkodtak ma reggel az ázsiai indexek (Nikkei -0,9%, Hang Seng -0,0%, Shanghai -1,0%, Kospi +0,9%, All Ordinaries +0,1%). A vártnál rosszabb amerikai munkapiaci adatnak köszönhetően elromlott a hangulat, azonban az Intel jó eredménye segítette a technológiai papírokat (Tokyo Electron +2,8%, Ibiden +0,4%).
- A jen valamelyest erősödött, ami nem kedvezett az exportőrök árfolyamának (Olympus -2,8%, Sony - 0,9%).
- A kínai rádió Zhou Wangjun-t, a gazdasági minisztérium egyik képviselőjét idézte, aki elmondta, hogy a kormány új eszközökön gondolkodik, melyeket az infláció elleni harc során vethet be, ha az árak az első negyedév során túl gyorsan emelkednek. Ma megjelent adatok szerint Indiában 8,43%-kal emelkedtek a fogyasztói árak az élelmiszerárak növekedése miatt (az elemzők csak 8,4%-os inflációval számoltak).
A konzervatív fiskális politikát kedvelő Kaoru Yosanot nevezte ki Naoto Kan miniszterelnök Japán új gazdasági miniszterének. A lépés baráti gesztus volt az ellenzék pártjai felé. Yosano javasolta, hogy a jelenlegi 5%-os fogyasztási adó legyen magasabb, hogy csökkenteni lehessen az ország hatalmas hiányát.
- A nyersanyagárak csökkenése az ausztrál részvényeken is éreztette hatását (BHP Billiton -1,0%, Newcrest Mining -2,1%).
Devizák:
- Folytatódott tegnap az intenzív dollárgyengülés, ismét egy nagy emelkedő gyertya rajzolódott ki a grafikonon. Az árfolyam 1,335 közelében zárt, és ha kitart a lendület, akkor gyorsan elérheti az 1,344-es ellenállást.
- Enyhén erősödött a japán jen, az árfolyam 82,5 közelébe süllyedt.
- A forint a 275-ös támasz alá süllyedt, a reggeli órákban már 274,5-nél mozog a kurzus. Folytatódhat a forint erősödése a következő támaszig (272,5).
Határidős piacok:
- Enyhe mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Jó irányú intézkedés-csomagot hirdetett meg tegnap Orbán Viktor. Az összesített hatását nehéz becsülni, de a legnagyobb tétel benne a nyugdíjkassza egyensúlyba hozása lehet, hiszen ott, mint tudjuk, 500 Mrd forint körül van a túlköltés. Sajnos, ez a költségvetési fejezet sokáig mint általános szociális védőháló szerepelt, s mára a nyugdíjasok fele, azaz 1,5 millió ember olyan nyugdíjas, aki még nem töltötte be a nyugdíjkorhatárt. Ezeknek jelentős része tudna még dolgozni, de egyszerűbb felvenni a nyugdíjat s e mellett feketén dolgozni. Vagyis itt jelentős tartalék van a rendszerben, hiszen ha csak havi átlag 30.000 Ft juttatásban részesülnek, akkor az évi 540 Mrd forint kiadást jelent. Tehát ebben a szegmensben nagy megtakarítási lehetőségek vannak. Különben jelentősebb reakció nem volt a bejelentésekre. Inkább a nemzetközi hangulat a meghatározó, amely alapvetően pozitív, de a részvénypiacokon az elmúlt napon korrekcióssá vált.
Vállalati hírek
OTP: Legújabb vállalatelemzésünk összefoglalója (felhalmozás ajánlás, célár 6000Ft)
Az elmúlt hónapok során jelentős árfolyamcsökkenésen ment keresztül az OTP. Szektortársaihoz képest 38%-os diszkonton forog a részvény, ezért alulértékeltnek tartjuk és korábbi tartás ajánlásunkat felhalmozásra módosítjuk. Ugyanakkor 6000 forintos 12 hónapos célárunkon nem változtattunk. A magyar gazdaságból illetve az OTP külföldi piacairól érkező pozitív jeleket látva arra számítunk hogy az NPL ráta növekedése a következő negyedévek során véget érhet. Szintén támogatólag hathat a forint svájci frankkal szembeni erősödése. Ezen kívül kedvezően hat majd az eredményre, hogy 2012 után a speciális bankadó várhatóan csökken illetve a hitelezés beindul. A legnagyobb kockázati tényező (a gazdasági folyamatok és /vagy a deviza árfolyamok kedvezőtlen alakulásán kívül) a magyar államkötvények esetleges spekulatív kategóriába történő leminősítése. Miután úgy tűnik a költségvetési hiány kontroll alatt van (legalábbis az elkövetkező évekre), nem tartunk szükségesnek egy ilyen drasztikus lépést.
Rövid hírek
- A Skagen AS (Norvégia) 2011. január 12. napján kézhez vett tájékoztatása alapján a Richter bejelentette, hogy a Skagen AS szavazati joga a részvénytársaságban 4,98%-ról 5,3%-ra változott.
- A bécsi bíróság képviselője szerint az OMV a MOL által csaknem 100%-ban tulajdonolt szlovák finomítót, a Szlovnaftot szerette volna megszerezni a Szurgutnyeftyegaznak eladott 21,2%-os részvénypakettért cserébe. Az osztrák vállalat szerette volna kiaknázni, a pozsonyi és a schwechati finomítók közötti szinergiákat, melyek földrajzilag nagyon közel találhatók egymáshoz. Egyelőre nem világos, hogy akarta megszerezni az OMV a Szlovnaftot a MOL részvények eladásával, hiszen a Szurgutnak nincs is részesedése a Szlovnaftban. Nem számítunk árfolyamhatásra a hír nyomán.
- A horvát versenyhivatal elutasította a MOL kérését a horvát nyugdíjalapok INA részvény vásárlásaival kapcsolatban. Nem számítunk árfolyamhatásra a hír nyomán.
Makrogazdasági hírek
Orbán Viktor miniszterelnök tegnapi interjújában a februárra ígért átfogó reformok főbb irányairól árult el néhány részletet. Főbb pontok:
- Csökkenteni kell a nyugdíjrendszer kiadásait, és a korhatár előtti nyugdíjba vonulást szigorítani kell (a nyugdíjkassza kiadásai nem haladhatják meg a bevételeket) (jelen pillanatban a kb. 3 millió nyugdíjas fele el sem éri el a nyugdíjkorhatárt!)
- Újra kell gondolni a tömegközlekedési rendszer támogatását
- A gyógyszerkassza támogatását csökkenteni kell (A nemzetgazdasági miniszter korábban 100 milliárd forintos nagyságrendű költségcsökkentésről beszélt. Ebben az évben 343 milliárd forintot irányoztak elő gyógyszerkiadásokra, melyet jövőre 243 milliárd forintra szeretnének csökkenteni. Az intézkedés negatívan érinti a Richter és az Egis eredményét, de a részletek egyelőre nem ismertek.)
- Továbbá a kormányzat a munkanélküliségi segélyek esetében is kiadáscsökkentést tervez.
- Orbán hozzátette emellett, hogy az államadósság csökkentésére fordítanák a 3 milliárd euró értékű MNB-nél elhelyezett kormányzati betétet is, mely többségében a fel nem használt IMF-EU hitel maradéka.