Nemzetközi hírek
USA:
- Újabb mélyrepülés az amerikai tőzsdéken a gyenge lakásértékesítési adat nyomán (Dow -1,3%; S&P -1,5%; Nasdaq -1,7%). A Dow - bár csak percek erejéig - benézett a lélektani 10.000 pontos szint alá is.
- A használt lakások értékesítése soha nem látott szintre, 3,8 millióra esett vissza az Egyesült Államokban, júliusban. A júniushoz képest 27%-os visszaesés még a pesszimista elemzői várakozásokat is bőven alulmúlta. A lakáspiac ily mértékű gyengélkedése a magas munkanélküliségre, és a kilakoltatásokra vezethető vissza.
- A Kongresszus költségvetési hivatalának (CBO) számításai alapján a korábbi gazdaságélénkítési programok 1,7-4,5% körüli mértékben emelték az amerikai reál GDP teljesítményét és 0,7-1,8%-kal csökkentették a munkanélküliséget. Ez azt jelenti, hogy a második negyedéves, több ízben lefelé módosított amerikai gazdasági teljesítményt is csak a stimulus csomag támasztotta, súlyos terhet róva ezzel az USA költségvetésére. A hivatal arra számít, hogy a jövőben alacsonyabb lesz a gazdaságösztönzések pozitív hatása.
- Többen arra számítanak, hogy a gyenge adatra újra likviditásfokozással válaszolhat a Fed. Bernanke pénteken szólal fel legközelebb a nyilvánosság előtt.
- Az esést az ipari és pénzügyi vállalatok vezették, pluszban tudtak viszont zárni a defenzív kiskereskedő és telekom részvények. A Dow leggyengébben teljesítő tagja a Boeing lett, 3,7%-os esést követően, legjobban pedig az AT&T telekommunikációs mamutvállalat teljesített, 0,9% emelkedéssel.
- A Pfizer 1,7%-ot esett miután egy kutatás megállapította, hogy a vállalat Sutent rákellenes készítménye szignifikánsan nem javítja a tüdőrákban szenvedő betegek túlélési esélyét.
Olaj és arany:
- Tovább zuhant az olaj ára, és elérte a 71 dolláros szintet is. A következő megálló 69 dollárnál lehet, amennyiben ez a támasz nem fordítja meg az árfolyamcsökkenést.
- Az Amerikai Energiaügyi Hivatal ma teszi közzé a készletadatokat. Az elemzői konszenzus szerint 820 ezer hordóval eshetnek a kőolaj készletek, míg a benzinkészletek terén mindössze 40 ezer hordós szűkülésre számítanak.
Távol-Kelet:
- A vártnál rosszabb tengerentúli makroadat és a 15 éves csúcsra erősödő jen miatt erőteljes mínuszban mozognak a távol-keleti piacok (Nikkei -2%; Hang Seng -0,4%; Shanghai -1,4%; Kospi -1,4%).
- Az exportorientált vállalatok árfolyama tovább zuhant lefelé, a Toyota 1,9%, a Honda 1,8% a Canon 1,9% és a Samsung 1,3% veszteségbe került a hajnali kereskedésben.
- Nagyot zuhant az olaj árfolyama, mely rányomta a bélyegét az ausztrál bányatársaságokra, a BHP Billiton (-0,7%), és a Rio Tinto (-2,3%) is jelentős mínuszt könyvelhetett el.
Devizák:
- Nagyot erősödött tegnap a jen, 15 éve nem látott csúcsra kapaszkodott a japán deviza a dollárral szemben. A devizapár a tegnapi 83,6-os mélypont után a reggeli órákban 84,4-ig korrigált.
- A forint piacán is nagy mozgásoknak lehettünk tanúi, az euróval szemben 286-ig gyengült az árfolyam, majd zárásra 283-ig korrigált vissza, de jelenleg már ismét 284 fölött mozog a kurzus.
- A CHF/HUF devizapár is nagyot mozgott, ötödik napja menetel az árfolyam, a hajnali órákban 217 környékén jár az árfolyam, de tegnap csak hajszállal maradt el történelmi csúcsától.
- A svájci frank az euróval szemben viszont történelmi csúcsot döntött, 1,304 környékén kereskednek az EUR/CHF devizapárral.
Határidős piacok:
- Pozitívból mínuszba fordultak a határidős részvényindexek Amerikában.
Erste kommentár
Tegnap csúnya amerikai lakáspiaci adat látott napvilágot, amely nem kímélte a piacokat. Valószínűleg ma sem szép adatot fogunk látni. Ebben a környezetben jelent meg az a hír hogy a magyar kormány és az IMF újra tárgyalásokba kezdhet. Vagyis van egy pozitív piaci hír és van egy negatív piac. Mi sülhet ki ebből. Valószínűleg kisebb esés sülhet ki belőle. Amúgy is egy támasz szint (21400 pont) közelében vagyunk. Vagyis egy kisebb esést követően akár emelkedhetünk is.
Vállalati hírek
OTP: interjú Csányi Sándorral
Csányi Sándor, OTP vezérigazgató interjút adott a Napi Gazdaságnak. A főbb pontok a következők:
- Folytatódik a kilábalás Ukrajnában és Oroszországban, míg Magyarországon a válság hatása továbbra is érinti a problémás hitelek arányát (NPL ráta). Hozzátette, hogy a 60 napon túli fizetési késedelemmel rendelkező hitelek növekedési üteme már lassulást mutat. Szerinte a kormányzati megnyilatkozások sem segítik a nehéz helyzetben levő ügyfelek helyzetét.
- A vezérigazgató nem ért egyet a deviza alapú jelzáloghitelezés befagyasztásával, mivel Magyarország úgyis az euró bevezetésére készül. A bankok tere a hitelezésre immár jóval alacsonyabb, mivel szerinte a forint források szűkülnek. Továbbá a forint alapú hiteleknél magasabb a problémás hitelek aránya, így nem feltétlenül a devizahitelek okozzák a késedelmes fizetéseket.
- A Montenegrói leányvállalat magas céltartaléka a korábbi menedzsment kreatív könyvelésének köszönhető, így itt némi visszaírás is jöhet.
- A teljes céltartalék-képzés maradhat a 2009-es 226 milliárdos szint alatt.
- Az OTP 2011-től fizethet újra osztalékot, ha minden folyamat rendben halad.
- A szabályozás változástól függően (pl. Bázel III., magyar bankadó) a ROE akár 20% fölé is mehet ismét 2-3 éven belül.
- Az akvizíció továbbra is a tarsolyban van. Azeri és Kazahsztáni lehetséges célpontokat vizsgálnak jelenleg, de Ázsia és Afrika is a célkeresztben lehet.
A hírnek nincs komolyabb hatása a részvényárfolyamra, mivel nem tartalmaz nagy meglepetést.
Bankszektor: Tovább nő a nem teljesítő hitelek aránya
A PSZÁF által közzétett adatokból kiderül, hogy a második negyedévben az első negyedéves 7,3%-ról 8,1%-ra nőtt a nem teljesítő hitelek aránya. A 90 napon belüli késedelmes hitelek aránya 15,7%-ról 18,3%-ra nőtt. Meglepő, hogy míg a devizahitelesek körében a fizetéssel elmaradók aránya 6,8%-ról 7,4%-ra emelkedett, addig a forinthitelesek esetében 8,7%-ról 9,7%-ra nőtt.
Az adatok összességében azt mutatják, hogy nő, és várhatóan a harmadik negyedévben is tovább nő a nem teljesítő hitelek aránya. Meglepő azonban, hogy a fizetési hajlandóság rosszabb a forinthiteleknél, mint a devizahiteleknél. Ez azt is jelenti, hogy a devizakitettség kisebb, mint az korábban gondolták.
Gazdasági hírek
Simor helyett Matolcsy az IMF-ben
Sajtóértesülések szerint az IMF-ben ezentúl Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter veszi át a Magyarországot képviselő kormányzói posztot. Simor András már hétfőn elmondta, hogy egyetért a kormány azon szándékával, ami a kormány egyik tisztviselőjét helyezné az IMF magyarországi képviselőjének pozíciójába.
A kormány újra tárgyalna az IMF-fel
A magyar kormány kezdeményezte az IMF-nél a korábban megszakadt tárgyalások folytatását. A Valutaalap kedvezően reagált, így ősszel folytatódhatnak a megbeszélések. A hír pozitív.