A jelek szerint vége a válságnak?

 Most mar új törvények vannak érvényben? Nekünk ez a gyanúnk, a gyenge gazdasági adatok ellenére. De akkor, hopp (!), valójában Bernake-val értünk egyet, csak más úton jutottunk ugyanarra a következtetésre.

Nemzetközi hírek

USA, Európa:

- Ismét estek a részvénypiacok az USA-ban, a pénzügyi és a nyersanyagpapírok vezetésével (Dow - 0,2%; S&P -0,4%; Nasdaq -1%). A Fed a bézs könyvben pozitív képet festett, a Világbank viszont rontotta a globális növekedési kilátásokat.

- A Fed tegnap este publikálta az amerikai gazdaság állapotáról szóló bézs könyvet. A 12 Fed körzet többségének gazdasági aktivitása tovább bővült, 4 körzetben azonban lassulás tapasztalható, a magas olaj es élelmiszerárak fogyasztásmérséklő hatása miatt. A munkaerőpiac az egész országban javulást mutat, a jelentés megállapítása szerint.

- A Világbank is tegnap publikálta a globális gazdasági kilátásait. A szervezet előrejelzése szerint a világ GDP-je 3,2%-kal emelkedhet idén, szemben a januári becslessel, mely meg 3,3%-os növekedést prognosztizált.

- A pénzügyi szektor 0,9%-ot veszített értékéből, a nyersanyagtermelő vállalatok részvenyei pedig 1%-ot estek átlagosan. A legjobb teljesítményt az energiapapírok mutattak, az olajár tegnapi növekedése nyomán.

- A bankkártya kibocsátó társaságok árfolyama is esett, miután a Szenátus leszavazta a bankkártya dijakra a Fed által bevezetendő hatósági maximum bevezetésének 6 hónapos halasztására szóló javaslatot. A Visa árfolyama 3,9%-ot, a MasterCard-é 1,5%-ot esett a tegnapi kereskedésben.

- Ma tartja kamat-meghatározó ülését az Európai Központi Bank, a várakozások szerint a kormányzó tanács nem változtat a jelenlegi 1,25%-os alapkamaton. Egyre többen gondoljak azonban úgy, hogy júliusban ismét a kamatemeléshez nyúlhat az EKB, amire gyengült a dollár is az euróval szemben.

Olaj és arany:

- Az OPEC tegnapi, bécsi ülésén nem sikerült megállapodniuk a tagoknak a kőolaj kitermelési kvóta emeléséről. A legnagyobb befolyással bíró szaúdiak ugyan az emelés mellett tettek le a voksukat, ám az irániak szerint nem túl magas az olaj árfolyam, így nem kell módosítani a kvótat a 2009 eleje óta érvenyben levő, napi 24,84 millio hordóró.

- Az olaj ara 1,7%-os pluszban zárt, de 2% felett is tartózkodott a napi emelkedés a hír nyomán. Többen ugyanis arra spekuláltak, hogy a szervezet emeli a kvótat, hiszen mar most is magasabb a kitermelés, mint a 2009 elején megállapított szint. A kvótarendszer összeomlását is hozhatja a jelen állapot. A szaúdi olajminiszter szerint az OPEC történetének legrosszabb ülésén vannak túl.

- A készletek meredeken csökkentek az USA-ban múlt heten, az Amerikai Energiahivatal (DOE) tegnapi jelentése alapján. A vart 1,4 millió hordóval szemben ugyanis 4,85 millió hordóval csökkent az amerikai kőolaj készletűllomany. Jóllehet meg így is magas szinten, 20 éves csúcs közelében, 369 millió hordón tartózkodik az USA-ban felhalmozott készletállomány.

- Az arany ara 1.535 dollárra csökkent.

Távol-Kelet:

- Vegyes képet mutatnak az indexek ma reggel is (Nikkei +0,2%, Shanghai -1,0%, Hang Seng -1,0%, Kospi -0,3%, All Ordinaries +0,2%).

- Alapvetően a bizonytalanság jellemzi a befektetőket a globális gazdasági fellendülést illetően, ezért nem nyitnak kockázatos pozíciókat.

- A vártnal (-0,8%) valamivel nagyobb mertekben (-0,9%) esett vissza negyedéves szinten a japán GDP az első negyedévben a ma megjelent adat szerint. Éves szinten 3,5%-os volt a csökkenés.

- Nem változott az ausztrál munkanéküliségi ráta májusban (4,9%), míg az alkalmazottak teljes létszama a vart 25 ezer helyett csak 7.800-zal 11,44 millióra nőtt.

- A Nasdaq zuhanása után nyomás alá került a technológiai szektor a Távol-keleten is (Nintendo -4,2%, Sony -0,6%, Toshiba -0,2%).

- Miután az OPEC tagjai nem tudtak megegyezni a kvótaemelésről, az olaj ára ismét 100 dollár fölé emelkedett, ami segítette a nyersanyagcégeket (Santos +1,4%, PetroChina +0,6%). A légitársaságoknak azonban nem tett jót az emelkedő olajár (Air China -3,5%, China Eastern Airlines -3,8%).

Devizák:

- Egy hónapos csúcsra erősödött az euró a dollárral szemben, 1,469-nel tetőzött az EUR/USD árfolyama a napokban. A közös európai fizetőeszköz erősödését az a spekuláció táplálja, hogy júliusban ismét kamatot emelhet az ECB.

- A japán jen tegnap megérintette a 79,6-os ellenállást, majd a reggeli órakban visszapattant az árfolyam, és 80,1-ig emelkedett.

- Csekély gyengülést követően 265,7-nel zárta a forint a tegnapi kereskedést. A 266,5-os ellenállás továbbra is tartja az árfolyamot, de a következő napokban megkísérelheti áttörni a szintet.

Határidős piacok:

- Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.

Erste kommentár

Ideje emelkedni az elmúlt 6 napos vesszőfutást követően. A piacok mar korábban gondolkodóba estek az emelkedes tekinteteben, de akkor pl. megszólalt Bernanke, s az elmelkedés el lett törölve. Ez jól mutatja a piac törekenységét. Ráadásul az elmúlt hetekben megváltozott minden. Míg a válságban a piacok esése a dollár erősödésével járt, hiszen a kockázati prémium növekedett, s a VIX („felelem index") index is általaban az egekbe szökött, addig most úgy esnek a piacok, hogy a dollár gyengül, a VIX index pedig stagnál. Ráadásul a svájci frank meg erősödik, pedig az meg a dollárral szokott együtt mozogni. A forint meg olyan erős, hogy az csuda. Meg a Moody's sem tudja megingatni. Pedig néhány evvel ezelőtt egy olyan kijelentésre, mint ami tegnap hangzott el, hatalmas zuhanást láttunk volna a magyar eszközökben. Persze mostanra a befektetők immunissá váltak a hitelminősítők megnyilatkozásaira, hiszen mindig messze a piac mögött járnak. Mindenesetre most mar más világban járunk-kelünk. Lehet, hogy a föntebbi mozgások csak annyit mondanak, hogy vége van a válságnak? Most mar új törvények vannak érvényben? Nekünk ez a gyanúnk, a gyenge gazdasági adatok ellenére. De akkor, hopp (!), valójában Bernake-val értünk egyet, csak más úton jutottunk ugyanarra a következtetésre. 

 

Jogi nyilatkozat:
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo