Valami csúnyán elromlott az elmúlt napokban

USA: Nem sikerült a pozitív tartományba kapaszkodniuk az indexeknek. Drágult az olaj és az arany ma reggel. Ázsia: Vegyes képet mutattak az indexek, a japán GDP adat elmaradt a várttól. Gyengül a dollár és a forint, a jen erősödik. MOL, Magyar Telekom: A kormány meghosszabbítaná a Robin Hood adót. Danubius 2Q10 valamivel meghaladta várakozásainkat. Ma kisebb emelkedésre számítunk a hazai parketten.

Nemzetközi hírek

USA:

- Bár megjárták a pozitív tartományt, nem sikerült ott megkapaszkodniuk az amerikai indexeknek (SP -0,4%, Dow -0,2%, Nasdaq -0,8%), miután a makroadatok ismét elbizonytalanították a befektetőket.
- Az amerikai Kereskedelmi Minisztérium adatai szerint júliusban a különböző árengedményeknek és egyéb akcióknak köszönhetően 0,4%-kal nőtt a kiskereskedelmi forgalom az USA-ban, azonban az elemzők 0,5% körüli bővülésre számítottak, így az adat enyhe negatív meglepetést okozott. A fogyasztói árak éves szinten 1,2%-kal nőttek az év hetedik hónapjában, ami megfelelt a várakozásoknak. Valamelyest nőtt az amerikai fogyasztók optimizmusa augusztusban a Michigani Egyetem felmérése szerint. A fogyasztói bizalmi index értéke 67,8 pontról 69,6 pontra emelkedett.
- Csalás és pénzmosás vádja miatt letartóztatták az Apple (-1,1%) egyik menedzserét. A vezetőség tagja állítólag több mint 1 millió dollárért cserébe bizalmas vállalati információkat szivárogtatott ki a társaság ázsiai beszállítóinak.
- Az IBM (-0,3%) bejelentette, hogy 480 millió dollárért megvásárolja az Unica nevű marketing szoftvereket gyártó amerikai vállalatot. A felvásárlási ár 120%-os prémiumot jelent az Unica részvények pénteki záró értékéhez képest. Egy korábbi Reuters interjú szerint az IBM az elkövetkező 5 évben 20 milliárd dollárt kíván akvizícióra fordítani, hogy növelje portfóliójában a magasabb jövedelmezőségű tevékenységek arányát.
- A Google (-1,2%) pedig a Jambool-t vásárolta meg, mely online játékokban használható virtuális pénz kezelésére szolgáló szoftvereket fejleszt. A tranzakció részletei nem publikusak, azonban piaci szereplők 70 millió dollárra teszik az értékét.

Olaj és arany:

- A dollár pénteki erősödésének köszönhetően az olaj árfolyama 75 dollárig süllyedt. Még az sem segített, hogy az OPEC emelte a 2010-es olajkeresletre vonatkozó előrejelzését. A szervezet arra számít, hogy Kínának, Indiának, a Közel-Keletnek és Dél-Amerikának köszönhetően napi 100 ezer hordóval nagyobb lesz a kereslet (összesen napi 1 millió hordó keresletre számítanak). A 2011-es várakozások nem változtak. Ma reggel már fél százalékos pluszban tartózkodott a fekete arany árfolyama.
- Mivel a világgazdaság fellendülésével kapcsolatban továbbra is sok a félelem, a befektetők szívesen menekülnek az arany felé (ráadásul ősszel kezdődik az indiai esküvői szezon, mely hagyományosan megnöveli a keresletet a nemesfém iránt). A reggeli órákban 1219 dollárt kellett adni egy uncia aranyért.

Távol-Kelet:

- Vegyes képet mutattak ma reggel az ázsiai indexek (Nikkei -0,6%, Hang Seng +0,2%, Shanghai +1,7%, Kospi -0,1%, All Ordinaries -0,2%)
- A japán részvényekre nem csupán az ismét erősödő jen, hanem a csalódást keltő GDP adat is rányomta bélyegét. Éves szinten 0,4%-kal bővült a szigetország GDP-je április és június között, ami sokkal kisebb, mint a várt 2,3%-os növekedés. A nominális GDP még csúnyább képet mutatott. Az előző negyedévhez képest 0,9%-os visszaesést jelent (éves szinten 3,7% a január-márciusi 4,4% után). A fogyasztói kiadások szinten maradtak az előző negyedév 0,5%-os növekedése után. A számok arra utalnak, hogy Japán gazdasági növekedése továbbra is törékeny, és erősen függ a külső kereslettől.
- Bár a nyitáskor elszenvedett veszteségüket a kínai indexek folyamatosan ledolgozták, az ingatlancégek papírjain nem szűnt a nyomás, mivel Hong Kong tovább tervezi szigorítani a jelzáloghitelezés feltételeit.
- Az Agricultural Bank of China 22,1 milliárd dollárra emelte az IPO során kibocsátandó részvényei értékét és ezzel világrekordot állított fel.
- Szakértők a jen további erősödését vizionálják, mivel az amerikai gazdaság gyengélkedése a jent hozza lépéselőnybe.

Devizák:

- Pénteken 1,27-ig erősödött a dollár az euró ellenében, azonban ma reggel ismét gyengülésnek indult. A hajnali órákban 1,2792-n állt az EUR/USD. A People's Bank of China korábbi tanácsadója szerint Kína Európát és Japánt favorizálja Amerika ellenében, így az utóbbi időben meglehetősen sok európai kötvényt vásároltak.
- Ma reggel ismét az erősödés útjára lépett a jen, 85,81-en állt a dollár ellenében.
- A forint pénteken 281 fölé gyengült az euró ellenében, pénteken és ma reggel sem sikerült erősödnie.

Határidős piacok:

- Vegyes képet mutattak ma reggel a határidős indexek. Az amerikai futures-ok enyhe pluszban várták a délutánt.

Erste kommentár

Továbbra is csúnyák a piacok, s annak ellenére, hogy talán a közeljövőben láthatunk némi emelkedést, valami csúnyán elromlott az elmúlt napokban. Ez szerintünk összefüggésben van a gyorsjelentési szezon végével. Nevezetesen most már nem a jó vállalati eredményekre, hanem a romló makrogazdasági hírekre kell figyelni. Ez pedig inkább az eladói oldalra állítja a befektetőket.

Vállalati hírek

A kormány meghosszabbítaná a Robin Hood adót

Sajtóértesülések szerint a kormány legalább egy évvel meghosszabbítaná a 2008-ban bevezetett, energiaszektort (MOL, áramszolgáltatók) sújtó extraadót, illetve kiterjesztené azt a távközlési szektorra is. Az eredeti elképzelések szerint az adó 2010 végén megszűnt volna. Meg nem erősített hírek szerint az adó mértéke is emelkedne, a mostani 8%-ról 10% fölé.

10%-os adókulccsal számolva az adó mintegy 200 forinttal csökkenti a MOL fair értékét, feltételezve, hogy csak egy évig kell fizetni az extraadót. Ha azonban hosszú távon fennmarad a Robin Hood adó, akkor akár 2000 forinttal is csökkenhet a MOL értéke. Legvalószínűbbnek az tűnik, hogy 1-2 évig marad fenn a különadó, így ebben az esetben részvényenként 500 forint alatt maradhat a negatív hatás. Az olajcég jelenleg 10-15 milliárd forintnyi Robin Hood adót fizet, amit a magyarországi tevékenységek adózás előtti eredménye után szabnak ki. Ha nem szűnik meg az adónem az eredetileg tervezett időpontban, akkor az évente 15-20 milliárd terhet jelent a MOL-nak a következő években.

A Magyar Telekom esetén az adózás előtti eredményre vetítve évi 7-8 milliárd többletkiadást jelent az adó. A cég fair értéke 7, de akár 80 forinttal is csökkenhet, a fentebb vázolt időhorizontokat figyelembe véve. A legvalószínűbb esetben (1-2 év) a fair érték 15-20 forinttal csökkenhet.

Danubius 2Q10 valamivel meghaladta várakozásainkat

A Danubius pénteken, piaczárás után publikálta 2Q10 IFRS konszolidált gyorsjelentését. A tavalyi 3,8 milliárd forintos nyereséghez képest most 848 millió forintos veszteséget ért el a vállalat. A gyenge eredmény hátterében elsősorban az euróban denominált hitelek átértékelésén elszenvedett 1,5 milliárd forintos veszteség állt, mivel a forint 7,7%-kal gyengült a negyedév során az euró ellenében. A bevételek éves szinten 6,1%-kal csökkentek, mivel a vendégforgalom továbbra is gyér, a piaci verseny viszont erős, ami miatt az átlagos szobaárak tovább csökkentek. A szobakihasználtság csoportszinten csak kismértékben nőtt (63,1% a tavalyi 61,0% után). A második negyedév bevételei az áprilisban a vulkáni hamu miatt törölt repülőjáratok miatt is nyomás alá kerültek. Ezzel szemben az EUR/HUF 2,1%-os növekedése kismértékben segítette a bevételeket. Mivel a személyi kiadások a vártnál magasabbak voltak, a második negyedéves üzemi eredmény 45%-kal 865 millió forintra csökkent.

Bár az eredmény valamivel jobb, mint amire számítottunk, az üzemi eredmény arra utal, hogy a működési környezet továbbra is számos kihívást tartogat. Ennek ellenére nem számítunk heves piaci reakcióra az eredmény nyomán, mivel az árfolyamot leginkább a tőzsdéről történő lehetséges kivezetés mozgatja. Ebben az esetben a kivezetési ár 6330 forint lenne szemben a pénteki 4450 forintos záróárral.

Rövid hírek

- Az OTP pergátló kifogást nyújtott be a holokauszt áldozatai által magyar bankok ellen indított perben, arra hivatkozva, hogy az OTP 1949-ben jogelőd nélkül alakult.
- Dr. Arnold Mihály, az Állami Nyomda Igazgatóságának tagja, kormánytisztviselői kinevezése kapcsán összeférhetetlenség miatt az Állami Nyomda Igazgatósági tagságáról 2010. augusztus 10-i hatállyal lemondott.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo