Nemzetközi hírek
USA:
- Pénteken is lefele vették az irányt az amerikai részvényindexek, a nap végi felhúzás után sem tudtak pluszba lendülni a piacok (Dow -0,5%; S&P -0,5%; Nasdaq -0,5%). Az S&P ötödik napja tartó folyamatos esés után 1023 ponton zárt. A szállítmányozási szektor részvényei vezették az esést, de a pénzügyi papírok is 1%-nál nagyobb mértékben veszítette értékükből.
- A munkanélküliségi ráta a várt 9,8% helyett 9,5%-ra csökkent júniusban, a májusi 9,7%-ról. Az öröm azonban nem lehetett felhőtlen, hiszen a vártnál jóval kevesebb, mindössze 83 ezerrel nőtt a privát szférában foglalkoztatottak száma. A két adat együttesen az aktívak számának csökkenésére utal.
- Nem jó hír az ipari rendelésállomány májusi visszaesése sem. A hónap során 1,4%-kal csökkentek a megrendelések az elemzői konszenzus által várt 0,5%-os csökkenéssel szemben.
- A BP brit olajcég stratégiai befektetőket keres, akik 5-10% részesedést vásárolnának a társaságban. A lehetséges befektetők között felmerült az Exxon Mobil, a Total illetve a Royal Dutch Schell. Az olajkatasztrófa következtében - amelynek költségei akár 60 milliárd dollárra is rúghatnak a legutóbbi becslések szerint - a BP árfolyama felére esett vissza, és így félő, hogy ellenséges felvásárlás áldozata lesz.
- A GM az elmúlt félévben már több autót értékesített Kínában, mint a korábban legnagyobb piacnak számító Egyesült Államokban, miután a kínai autóértékesítései 50%-kal emelkedtek év/év alapon. A teljes tavalyi évet tekintve még az USA vezet 2,08 millió autóértékesítéssel, míg Kínában ez a száma 1,8 millióra rúg.
- Ma a Függetlenség Napi ünnep miatt zárva tartanak az amerikai részvénypiacok. Így fontosabb makroadatok sem kerülnek nyilvánosságra.
Olaj és arany:
- Folytatta az esést a kőolaj árfolyama, pénteken 71,6 dollárig csökkent a kurzus. Ma reggel némi pozitív korrekció után 72,5 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- Az arany ára a csütörtöki heves esés után felfele korrigált pénteken. Ma reggel 1.213 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- Nem volt egyértelmű az irány ma reggel (Nikkei +0,7%, Shanghai -0,3%, Hang Seng -0,2%, Kospi +0,2%, All Ordinaries -0,3%).
- Ausztráliában akvizíciós hírek lendítették felfelé a piacot. A Centennial Coal 33%-kal 5,88 ausztrál dollárra drágult, miután azt javasolta részvényeseinek, fogadják el a thaiföldi Banpu 6,20 dolláros vételi ajánlatát. A CSR részvényei 3,2%-kal emelkedtek, miután a vállalat megegyezett Sucrogen nevű leányának értékesítéséről a szingapúri Wilmarral.
- Kínát a gazdasági növekedéssel kapcsolatos aggodalmak húzták le. Csupán 10,9%-kal nőttek az személyautó-eladások júniusban az emelkedő infláció következtében (áprilisban 34%, májusban 25% volt a növekedés). Az infláció májusban 3,1%-ra nőtt. Hasonlóan magas értéket 19 hónapja nem regisztráltak. Csak az ingatlanfejlesztők tudtak emelkedni a kedvező értékesítési adatoknak köszönhetően.
- Japánban az exportőrök vezették az emelkedést. A Canon 1,5%-kal, a Sony 1,8%-kal drágult, míg a Casio Computer 4,5%-kal ugrott meg a pénteken a sajátrészvény vásárlások bejelentésére.
Devizák:
- Tovább gyengült a dollár az euró ellenében, a reggeli órákban 1,2544-nél állt az EUR/USD. Az 1,250-es szint erős ellenállás a charton, így tarthat egy rövid pihenőt ezeken a szinteken a keresztárfolyam.
- A pénteki gyengülés ma is folytatódott a japán jen esetében, ami az exportőrök árfolyamán éreztette hatását. A hajnali órákban 87,93-on állt a kurzus. A további gyengülésnek a 88,1-es ellenállás vethet gátat.
- A 283-290-es sávban egyre kisebb mozgásokat végez az EUR/HUF. Ma reggel dinamikus erősödést produkált a forint 284,50-ig. Amennyiben folytatódik az erősödés, a 283-as szint, majd ezt követően a 20- és 30-napos mozgóátlagok (282,29-nél és 280,99-nél) állíthatják meg a folyamatot.
Határidős piacok:
- Pluszban tartózkodnak a határidős indexek ma reggel.
Erste kommentár
Habár tegnap volt július negyedike, azért az amerikaiak ma is megünneplik a függetlenségük kikiáltását. Így hát a mai napon visszafogott kereskedésre számíthatunk a világ tőzsdéin és így a magyar parketten is. Ennek ellenére a folyamatok azt mutatják, hogy az elmúlt időszak eséseit követően, most valamiféle megnyugvás, s korrekció jöhet a piacokon. Ebből a magyar börze már napokkal ezelőtt is kivette részét. Vagyis újra erőt mutatunk. Így egy ilyen napon, mint a mai is illene emelkednünk.
Vállalati hírek
A kormány benyújtotta a bankadóról szóló törvényt a parlamentnek
A kormány végül az érintettekkel történő megállapodás előtt benyújtotta a banki különadóról szóló törvénytervezetet a parlamentnek. Noha a hír kedvezőtlen, módosításokat még a parlamenti vita során is lehet eszközölni. A törvényjavaslat főbb pontjai a következők:
- 2010-ben és 2011-ben 200-200 milliárd forint a bevételi cél, míg a 2012-es célszám még nem ismert. Tehát a bankadó három évre szól.
- A bankoknak a mérlegfőösszeg 0,45%-át, összesen 120 milliárd forintot kell fizetniük, a korábban már bevezetett különadókon felül. (Egy néhány évvel ezelőtt bevezetett különadóból évi 13 milliárd forint folyik be). Az egyéb pénzügyi intézményeknek együttesen 67 milliárd forintot kell befizetni, melynek alapja cégspecifikusan lesz meghatározva (nettó bevétel, díjbevétel, stb.).
Összességében kedvezőtlenül értékeljük, hogy a bankokkal történt megállapodást megelőzően nyújtotta be a kormány a törvényt a parlamentnek. Az beszedni tervezett különadó összege megegyezik a médiában korábban megjelent számokkal. Az OTP hozzávetőleg 35 milliárdot fizet idén és 2011-ben, 2012-re pedig egyelőre nem állnak rendelkezésre számítások. Az FHB 3,6 milliárdra számíthat. A különadó az OTP papírjainak értékelését 270, míg az FHB-jét 110 forinttal csökkenti, azonban a piac ezt mindkét bank esetében beárazta már, így árfolyamhatásra nem számítunk.
További hírek: Az OTP ma reggel bejelentette, hogy 2010. július 2-án aláírt egy 250 millió euró összegű szindikált hitelmegállapodást. Az eredetileg 200 millió euróra tervezett tranzakciót jelentős érdeklődés és túljegyzés kísérte, összesen 16 pénzintézet vett részt benne. A hitel futamideje 2 év, a kamat mértéke Euribor + 1,30%, a befolyó összeg a bank általános hitelezési tevékenységét szolgálja. Szintén a bankokkal kapcsolatos, hogy a jelzálogjog bejegyzésének tilalma devizahitelek esetén nem lesz július j-1-től visszamenőleges hatályú, csak a törvény kihirdetése után lép érvénybe. A hír szintén nem lesz hatással a bankpapírok árfolyamára, hiszen az utóbbi időben fokozatosan visszaszorult a devizahitelezés.
Rövid hírek
- A Magyar Telekom macedón leányvállalata, a MakTel közgyűlése a 2009. üzleti év után 6,47 milliárd macedón dénár (2010. július 1-ei 4,59 HUF/MKD árfolyamon számolva mintegy 29,7 milliárd forint) összegű osztalék kifizetéséről határozott. 2009-ben a Macedón Számviteli Szabályok szerint a MakTel nem konszolidált mérleg szerinti eredménye 6,47 milliárd macedón dénár volt, amely a döntésnek megfelelően teljes egészében kifizetésre kerül. A Stonebridge „végelszámolás alatt", a Magyar Telekom 100%-os leányvállalata, mintegy 3,7 milliárd macedón dénár (16,8 milliárd forint) összegű osztalékra jogosult.
- Az Aberdeen Asset Management PLC's Fund Management Operating Subsidiaries (UK) befektetési alap befolyása 2010. július 1. napján a Richterben 10,5%-ról 15,25%-ra növekedett.
- A negyedéves felülvizsgálatnak köszönhetően több mint 240 generikus gyógyszer ára csökkent július elsejétől átlagosan 2,4%-kal. A változás mértéke nem elég jelentős ahhoz, hogy számottevően befolyásolja a Richter és az Egis árbevételét.
- A PSzÁF harmadszor is meghirdette a tendert az OTP unión kívüli külföldi leányainak auditálására.
- A pénteki zártkörű aukció keretében a Linamar Corporation, a Linamar legnagyobb tulajdonosa 2.469.728 részvényt vásárolt a részvényesektől. Csupán 82.745 darab részvény nem került felajánlásra, ami kevesebb, mint az alaptőke 1%-a. Ezután nem Linamar megkezdheti a kiszorítást, és a részvények tőzsdéről való kivezetését, bár a vállalat eddig nem szólt ilyen tervekről.
Gazdasági hírek
- Elővigyázatossági készenléti hitelkeret címén 2 éves futamidejű, 10-20 milliárd eurós nagyságrendű hitelcsomagban gondolkodik 2011-2012-re a kormány - mondta el Matolcsy György, és hozzátette, arra törekszenek majd a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Bizottsággal folytatandó, ma kezdődő tárgyalásokon, hogy 2011-re az eddig megállapodottnál, 3%-nál magasabb GDP arányos államháztartási hiánycélt tűzhessen ki a kormány.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.