Újabb esélyt kap a magyar piac

USA: Kitörő optimizmus a gyorsjelentések nyomán. Hatalmas ugrás az olajban, az arany kismértékben drágult. Ázsia: Ma a Shanghai Composite a lemaradó. Gyengül a dollár és a jen, a forint erősödik. Megszavazta a parlament a bankadó végső verzióját. Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója interjút adott a Világgazdaságnak. Ma emelkedésre számítunk a hazai parketten.

Nemzetközi hírek

USA:

- Nap elejétől fogva pozitív hangulat jellemezte az amerikai kereskedést, a vállalati gyorsjelentések fűtötték az optimizmust (Dow +2%; S&P +2,3%; Nasdaq +2,7%). A fontosabb vállalatok majdnem mindegyike pozitív meglepetést hozott, és ezúttal a bevétel soron sem okoztak csalódást a cégek. Növelte az optimizmust, hogy a publikáló cégek menedzsmentje szinte kivétel nélkül jelentősen emelte a 2010-es profitkilátásokat.
- A makroadatok is pozitív meglepetést hoztak. A használt lakásértékesítések száma 5,1%-kal esett vissza júniusban, de az elemzői konszenzus ennél súlyosabb, 9,9%-os visszaesést várt. A Conference Board leading indicators kompozit mutatója az előre jelzettnél kisebb mértékben, 0,2%-kal esett csak vissza a hónap során.
- Bár a friss munkanélkülisegély-kérelmek a vártnál nagyobb mértékben emelkedtek, a tartós kérelmek az előrejelzéseknél is nagyobb mértékben, több mint 200 ezerrel estek vissza. Ez arra utal, hogy összességében csökkent a munkanélküliség a munkaerőpiacra visszaáramlók következtében. A hír összességében tehát inkább pozitív.
- A Boeing teljesített a legjobban a Dow komponensei közül. A repülőgépgyártó árfolyama 5,4%-ot emelkedett, miután a vállalat 237 repülőgép gyártására kapott új megrendelést a Farnborough Air Show rendezvény során.
- A Xerox árfolyama 10%-os pluszban is járt tegnap, majd végül 7,4%-os pluszban zárt a vártnál jobb gyorsjelentés miatt. A társaság bevételei 47%-kal 5,5 milliárd dollárra emelkedtek, és a 24 centes profit is meghaladta a 21 centes elemzői konszenzust.
- A UPS a konszenzust meghaladó, 84 centes részvényenkénti profitról, és 12,2 milliárd dolláros árbevételről számolt be tegnap. A bevételek 12,7, az eredmény 71%-kal emelkedett 2009 második negyedévéhez képest. A szállító vállalat részvényei 5,2%-os pluszban fejezték be a kereskedést. A szállítóipar jó teljesítménye tovább növelte az optimizmust a tőzsdéken, hiszen ha az erős szállítmányozás, jobb gazdasági aktivitásról árulkodik.
- Pozitív meglepetést hozott a Caterpillar is. A vállalat még a rendkívül optimista várakozásokat is felülmúlta, és év/év alapon 30%-kal növelte árbevételét, és 109 centre, több mint 50%-kal bővítette részvényenkénti profitját. Az ipari vállalat papírjai 1,7%-os pluszban zártak.
- Az AT&T telekommunikációs mamut vállalat a vártnak megfelelően stagnáló második negyedéves bevételről, és a konszenzussal szemben emelkedő profitról (61 cent) számolt be. A piac 2,4%-os emelkedéssel jutalmazta a vártnál jobb számokat.
- A 3M 3%-os pluszban zárt, miután a konszenzusnál erősebben növekvő bevételt, és a várakozásokat meghaladó 1,54 dolláros részvényenkénti eredményt publikált.
- Zárás után jelentett a Microsoft és az American Express. A Microsoft egész nap növekvő árfolyamát, a zárás utáni OTC kereskedésben némi korrekció fogadta, hiába a vártnál jobb bevételi és profit számok. Az American Express is hasonlóan járt. Az optimista hangulatban 5%-os pluszban zárt, és ezzel a Dow második legnagyobb teljesítményét nyújtotta a hitelkártya társaság. A gyorsjelentés publikálása után, az OTC piacon már 0,7%-os mínuszba lendültek a papírok, hiába háromszorozta meg a cég a profitját a tavalyi második negyedévhez képest (84 cent részvényenként).
- Ma már csökken a gyorsjelentésüket közzétevő vállalatok száma, de ma is találunk fontos vállalatokat a sorban, mint a Ford, a Verizon Communications és a McDonald's.

Olaj és arany:

- Az olaj ára is megugrott (+3,6%) a tegnapi optimizmus során, és el is érte a következő ellenállást 79 dollárnál. Az ipari vállalatok és a szállítmányozás (UPS) vártnál jobb teljesítménye csökkentette a befektetők aggodalmát az olajkereslet alakulásával kapcsolatban. Az emelkedéshez a dollár gyengülése is közrejátszott.
- Az arany ára is emelkedett, 1.195 dollárra. A zöldhasú leértékelődése pozitív irányba hajtotta az árfolyamot, negatív hír volt azonban, hogy egyre több neves befektető (többek között Roubini) is a nemesfém túlértékeltségéről beszél, és már nem tartja vonzó befektetésnek ezen az árszinten.

Távol-Kelet:

- A tegnapi kedvező hangulat az amerikai piacon hatással van távol-keleti tőzsdékre is. Az ázsiai részvényindexek ennek hatására emelkednek a mai napon (Nikkei +2,3%; Hang Seng +1,1%; Shanghai +0,2%; Kospi +1,3%).
- A kínai index ezzel az idei évben a legjobb hetét zárta, mivel minden nap emelkedni tudott.
- A jen gyengült a dollárhoz és az euróhoz képest, így az exportcégek részvényei emelkedtek: Mazda (+3,5%), Toyota (+2%), Hyundai (+1,5%). A legjobban a Sony (+4,7%) és a Canon (+3,8%) árfolyama is növekedett.

Devizák:

- Tegnap ismét gyengült a dollár, az árfolyam visszaemelkedett az 1,285-ös szint fölé. A reggeli órákban 1,29 környékén mozog az EUR/USD.
- Napon belül erősödött a japán fizetőeszköz, de zárásra visszakapaszkodott 87-es szintig, és jelenleg is itt tartózkodik.
- Tegnap tovább erősödött a forint az euró ellenében, és a rést is betöltötte az árfolyam. A reggeli órákban már a múlt pénteki záró szint környékén mozog a devizapár, jelenleg 283,5 forintot kell fizetnünk egy euróért.

Határidős piacok:

- Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős indexek ma reggel.

Erste kommentár

Újabb lendületet kapott a pozitív hangulat a nemzetközi porondon, a vállalatok kitettek magukért az elmúlt negyedévben. Tehát újabb esélyt kap a magyar piac is az emelkedésre. Az OTP persze már tegnap is megmutatta erejét, a többiek azonban kicsit gyengélkedtek. Ma újult erővel indulhat neki a BUX, hogy betöltse a rést, aminek a teteje 22.369 pontnál van. Az OTP már tegnap betöltötte a hézagot, és úgy tűnik meg sem áll 5.400 forintig. A fontos szintet így már harmadszorra tesztelheti a bankpapír, így nem lepődnénk meg, ha ezúttal át is törné azt. Akkor pedig 5.800 forintnál lehet a következő megálló.

Vállalati hírek

Megszavazta a parlament a bankadó végső verzióját

Tegnap a parlament elfogadta a sokat vitatott bankadóról szóló törvényt. A korábbi tervek szerint az adó mértéke a korrigált mérlegfőösszeg 0,45%-a, de a mértékét arányosan csökkentették volna a 4000 főnél kisebb lakosságú településeken működő hitelintézetek esetében, ami így is jelentős könnyebbséget jelentett volna a takarékpénztáraknak. A végleges verzióban már sávos adókulcs szerepel, miszerint 50 milliárd forintos mérlegfőösszegig 0,15%-os, 50 milliárd forint fölött pedig 0,5%-os kulcsot vetnek ki. Ennek megfelelően az OTP-nek 33 milliárd forintot kellene fizetnie, míg a Magyarországon működő leányvállalatainak 3-4 milliárd forintot (120-130 forint részvényenként). Az FHB-nak 3,95 milliárd forintot kell fizetnie. Azonban jó hír a banknak, hogy a bankadó alapja a 2009-es év végi korrigált mérlegfőösszeg, hiszen az FHB 2010-ben már bekonszolidálja majd az Allianz Bankot. Ugyanakkor a hét elején a médiában az is szerepelt, hogy a kormány 3 milliárd forintot követel a bank 2009-es tőkeemelése miatt. Ezt hozzáadva az adó összegéhez, egy részvény árára 100 forint jut (a tegnapi záróár - 1139 forint - 8,7%-a). Összességében úgy gondoljuk, hogy a piac már beárazta az OTP részvények árába az adó mértékét, mindamellett a bankadó és a kormány követelése együttesen kedvezőtlen hatással lesz az FHB-ra nézve. A csütörtökön elfogadott bankadó miatt 8-10 bank is veszteséggel zárhatja az évet, ezért szükséges az adó fokozatos kivezetése 2012-ig - mondta a szavazás után Erdei Tamás, a Magyar Bankszövetség elnöke.

Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója interjút adott a Világgazdaságnak

A főbb pontok:
‐ Elismerte, hogy valóban leült az IMF-fel a 2011-es hiánycélt megvitatandó. Véleménye szerint a szervezetnek rugalmasabbnak kellene lennie a 2,8%-os céllal, mert annak eléréséhez olyan intézkedésekre lenne szükség, melyek kedvezőtlenül hatnának a reálgazdaságra. Nem tartja kizártnak, hogy az idei 3,8%-nál alacsonyabb, de a 2,8%-nál magasabb célról szülessen megállapodás a jövőben.
‐ Az elnök reméli, hogy csak egy átmeneti időszakról van szó, amikor nemcsak a bankadót kell befizetniük, hanem az országkockázat romló megítélésével is szembe kell nézniük. A piac idegesen reagál mindenre, amit a kormánynak döntései és kommunikációja során figyelembe kell vennie.
‐ Orbán Viktor 29 pontos akciótervének néhány pontját kifejezetten szimpatikusnak tartja. Nélkülük - az OTP elemzőinek számításai szerint - az idei hiány nem 3,8% hanem 4,6% lett volna.
‐ A bankadó idei mértéke fix, azonban a 2011-es bankadó még alakítható.
Az interjú nyomán árfolyamhatásra nem számítunk.

Rövid hírek

- MOL: Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter és horvát kollégája Djuro Popijac tegnap aláírta a két ország határát keresztező, szénhidrogén-szállító vezeték építéséről és üzemeltetéséről szóló megállapodást. A Városföld és a horvátországi Slobodnica között hamarosan megkezdik a vezeték építését. Magyar részről a Földgázszállító Zrt. (MOL leány), horvát részről pedig a Plinacro nevű cég végzi a beruházást. A vezeték 2011-től üzemel majd, 6,5 milliárd köbméteres éves kapacitással. A magyar szakasz kivitelezési költsége mintegy 80 milliárd forint.
- Horvát lapértesülések szerint a Lukoil veszi meg a Crobenz kúthálózatát az INA-tól. A sajtó 20 millió kunás vételárról ír. Az INA már korábban eladta a szlovák Croatian Petrol Stations leányvállalatának a  Crobenz kutakat, de akkor az ügyletet a versenyhivatal nem engedélyezte. A Crobenz eladása a versenyhivatal egyik kikötése volt a MOL részesedésének 47,15%-ra történő növelésekor. Az eladásra kiírt határidő július 21-én járt le. A hír kedvező.

További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo