Nemzetközi hírek
- Rövid életűnek bizonyult a pénteki korrekció az amerikai részvénypiacon, tegnap ismét lejtmenetbe kapcsoltak az indexek (Dow -1,2%; S&P -1,3%; Nasdaq -0,7%). Ezúttal egy kisebb spanyol bank megmentése élesztette fel az aggodalmakat az európai adósságválsággal kapcsolatban. Ennek hatására nőttek a bankközi kamatok, a hitelezési aktivitás ismét erősen visszaeshet, mely félő, hogy erősen érinti a gazdasági aktivitást.A spanyol jegybank ki kellett mentsen egy kisebb spanyol bankot (CajaSur), mely csőd közelébe sodródott a hatalmas vesztesége után. Emellett négy spanyol takarékbank kezdeményezte összeolvadását a spanyol nemzeti banknál, hogy sikeresebben vészeljék át a feszült időszakot.
- Az IMF azt nyilatkozta, hogy Spanyolország komoly kihívásokkal néz szembe, és meg kell reformálnia a bankrendszerét és a munkaerőpiacát.
- Az amerikai bankrészvények is mélyrepülésbe kapcsoltak, a pénzügyi szektorindex 2,9%-ot esett. A Bank of America 3,7%-os, a JPMorgan 3,6%-os mínuszban zárt.
- Sovány vigasz volt a piacok számára, hogy a vártnál nagyobb mértékben, 7,6%-kal bővült a használt lakások értékesítése áprilisban.
- Ma sem nézünk szebb nap elé, a határidős indexek mély mínuszban tartózkodnak, amihez ezúttal a két Korea közötti katonai feszültségek is hozzájárulnak. Egy vizsgálat megállapította, hogy egy északkoreai torpedó a felelős a márciusban elsüllyedt dél-koreai cirkáló miatt. A tervezett gazdasági szankciókra válaszul Észak-Korea harckészültségbe helyezte hadseregét.
Olaj és arany:
- Egyelőre tartotta magát a kőolaj hordónkénti ára, jelenleg 69 dollár körül zajlik a kereskedés. A mai törékeny hangulatban azonban további lejtmenetre lehet számítani, amihez a dollár ismételt erősödése is hozzájárulhat.
- Az arany ára viszont újra emelkedésbe kapcsolt a múlt heti korrekció után. A tőkepiacokon erősödő feszültségek előhozzák a nemesfém biztonságot nyújtó szerepét. Tegnap, 1,2% emelkedés után 1.191 dolláron zárt az árfolyam.
Távol-Kelet:
- Súlyos mínuszok jellemezték az ázsiai indexeket ma reggel (Nikkei -3,1%, Shanghai -2,1%, Hang Seng -2,4%, Kospi -2,8%, All Ordinaries -2,9%).
- Részvénykibocsátásra készül Kína két legnagyobb állami tulajdonban levő bankja. A felügyelet tegnap hagyta jóvá a Bank of China 5,9 milliárd dolláros programját, melynek keretében részvényekre váltható kötvényeket bocsát ki a bank, és emellett 7 milliárd dolláros részvénykibocsátást is tervez. A Bank of Communications 42 milliárd dollárnyi zártkörű részvénykibocsátásra készül.
- Az általános negatív hangulat és a jen euróval szembeni ereje a negatív tartományba taszította a japán indexet (Nikon -3,3%, Olympus -2,7%, Canon -2,2%, Sony -2,2%).
- A szöuli index három hónapos mélypontjára zuhant az Észak- és Dél-Korea közti feszültség miatt (KB Financial -4,9%, Samsung Electronics -2,1%, Hyundai -5,8%).
Devizák:
- Pénteken fordult a dollár és ismét erősödik a tengerentúli fizetőeszköz. A reggeli órákban már 1,23 környékén mozog az árfolyam.
- A múlt heti nagy erősödés után most pihen a japán deviza, 90 környékén araszol az USD/JPY
- A forint pénteken erősödött, de kedd reggel ismét 280 forint közelébe gyengült a hazai fizetőeszköz az euróval szemben.
Határidős piacok:
- Mély mínuszban tartózkodnak az USA határidős indexei, a DAX futures is lejtmenetbe kapcsolt.
Erste kommentár
Korrekciónak kellett volna jönnie a piacokon. Jött is, de nagyon rövid volt. Sokan kérdezhetik, hogy miért. Gyanakodhatunk arra, hogy csak azért, mert a piac még annál is gyengébb, mint amit korábban gondoltunk. Persze az talán kevésbé fér abba a képbe bele, hogy azt gondoljuk, a jelenlegi lejtmenet csak egy jelentős korrekció. Ugyanis az elmúlt egy éves emelkedés annak volt köszönhető, hogy a gazdasági stimulusok következtében a gazdaság visszaáll egy erőteljes növekedési pályára. Ezzel szemben, most kiderült, hogy a stimuláló állami csomagoknak ára van. A költségvetéseket vissza kell vágni, amelynek növekedési áldozatai lesznek. Ha csak erről van szó, akkor ez egy korrekció, ha viszont arról, hogy a növekedési áldozat akkora, hogy egy újabb depresszió alakul ki, akkor viszont dupla W-vel kell számolnunk. Sőt, ha adóságspirál jön létre, akkor a feketeleves java még hátra van. Ezért volt olyan kicsi a korrekció. Ugyanis egy spanyol bank a CajaSur csődbe ment. Ez arra világított rá, hogy nem csak az államadóságot kell nézni egy adott országban (Spanyolország 60%), hanem a lakosság és a vállalatok eladósodottságát is. Ez pedig a spanyoloknál egyes becslések szerint 350%-ra rúg. A CajaSur ugyan kis bank, de a csődje rávilágított arra, hogy több spanyol bank is csődbe mehet, amely viszont a spanyol gazdaság összeomlásával járna, s az Uniót is megrengetné. Az pedig a világot. Vagyis már nem a görögöktől, hanem most már a spanyoloktól félünk.
Politika
A Fidesz szombaton benyújtotta kormányprogramját, ami lényegében nem különbözik a párt választási programjától, vagyis sem túl sok új információt, sem konkrét lépéseket nem tartalmaz. A tervek szerint most szombaton alakul meg a kormány. A Fidesz gazdasági tényfeltáró bizottsága jövő héten jelentheti be a vizsgálatai eredményét. Varga Mihály szerint az államháztartási hiány legalább a GDP 4,5%-a lesz idén, de végleges számok később várhatók. Korábban 4,5-6,5% közötti hiánnyal számoltak.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.