Továbbra is jól viselkedik a BUX

Kedvező vállalati hírek repítették az amerikai részvényindexeket. Esett tegnap az olaj és az arany árfolyama is. Japán nem változtatott az alapkamaton, India 25 bázisponttal emelt. A tegnapi kamatdöntő ülést követően a forint nem mozdult el látványosan, a dollár és a jen piacán is unalmas kereskedés zajlott. Tegnap 25 bázisponttal, 6%-ra emelte az irányadó rátát az MNB Monetáris Tanácsa. Idén kivezethetik a Danubiust? Ma emelkedésre számítunk a BÉT-en.

Nemzetközi hírek

USA:

- Pluszban zártak az amerikai részvényindexek tegnap, a Dow új, 2008 júniusa óta nem látott csúcsra emelkedett, az S&P egyelőre a lokális csúcs alatt maradt (Dow +0,9%; S&P +0,6%; Nasdaq +1%). Makroadatok nem érkeztek az USA-ból, kedvező vállalati hírek fűtötték a hangulatot.
- Az Intel árfolyama 2%-ot emelkedett, miután 10 milliárd dollárral növelte sajátrészvény visszavásárlási keretét.
- Warren Buffett befektetési cége, a Berkshire Hathaway árfolyama 3,2%-kal emelkedett, mivel a befektetők arra számítanak, hogy a cég idén osztalékot fizethet.
- Tovább nő a felvásárlási aktivitás is, ezúttal a csomagolóiparban történik 3,5 milliárd dolláros akvizíció.
- A McDonald's kedvező negyedéves számokat közölt a nyitás előtt, a 7,3 milliárd dolláros bevételek felülmúlták a várakozásokat, a 94 centes részvényenkénti profit pedig megfelelt az elemzői konszenzusnak, és 60%-kal haladta meg a 2009 negyedik negyedéves szintet. A McDonald's árfolyama 0,5%-os pluszban zárt.
- Az American Express számai is megfeleltek az elemzői konszenzusnak, a befektetők azonban kissé negatívan fogadták a híreket. A zárás után közölt gyorsjelentés után a hitelkártya kibocsátó vállalat árfolyama 1,3%-ot esett az OTC piacon.
- Ma a Conference Board fogyasztói bizalmi indexe jelenik meg, valamint több fontos vállalat publikálja negyedéves számait.

Olaj és arany:

- Több mint egy hónapos mélypontra süllyedt tegnap a kőolaj árfolyama, 87,8 dolláron fejezte be a kereskedést.
- Szaúd-Arábia, az OPEC egyik kulcsállamának számító ország a jelek szerint növelheti felszínre hozott olaj mennyiségét, így a piac azt feltételezi, hogy az OPEC országok kitermelése gyors növekedésnek indul. A hír hatására további olajárcsökkenés valószínű.
- Az arany árfolyama is tovább zuhant tegnap, 1.334 dolláron zárult a kereskedés, közel az 1.330 dolláros támaszhoz.

Távol-Kelet:

- Többségében a pozitív tartományban vannak az ázsiai indexek (Nikkei +1,2%, Hang Seng +0,3%, Shanghai -0,9%, Kospi +0,2%, All Ordinaries +0,4%).
- Az ausztrál indexnek a vártnál (0,7%) alacsonyabb (0,4% né/né) negyedik negyedéves inflációs adat adott lendületet, mivel így kisebb a valószínűsége egy esetleges újabb kamatemelésnek. (Az éves infláció 2,7% lett a várt 3,0% helyett.)
- Japánban az exportőrök és a technológiai papírok vitték a prímet (Sony +2,3%, Toyota +0,9%, Honda +0,9%, Elpida +1,9%). A japán jegybank ma sem változtatott az irányadó kamaton (0-0,1%). Kommentárjában a jegybank elmondta, hogy az ország gazdasága a talpra állás jeleit mutatja, így a márciusban végződő évre vonatkozó növekedési várakozásait 3,3%-ra emelte az októberi 2,1%-os előrejelzés helyett, azonban 2011 áprilisában kezdődő évre vonatkozó GDP előrejelzését 1,8%-ról 1,6%-ra csökkentette.
- Az indiai központi bank 0,25%-os kamatemelésről döntött (6,5%-ra) az infláció megfékezése érdekében.

Devizák:

- Tegnap már nem láthattunk szignifikáns dollárgyengülést, de az árfolyam szépen tartja magát 1,365 környékén. Folytatódhat az emelkedés az 1,373-as ellenállásig.
- A japán jen tegnap sem mutatott érdemleges elmozdulást a dollárral szemben, az árfolyam 82,5 környékén oldalaz.
- Tegnapi kamatdöntő ülésen újabb 25 bázisponttal, 6%-ra emelte az irányadó rátát a Monetáris Tanács. A forint azonban nem mozdult el jelentősen, a reggeli órákban 274,5 környékén araszol.

Határidős piacok:

- Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.

Erste kommentár

Továbbra is jól viselkedik a BUX. A 200 napos mozgóátlag áttörését követően konszolidált egy pár napot, s úgy néz ki, hogy hamarosan folytathatja az emelkedést. Ennek során szerintünk a 23.500 pontos szint lehet a cél (legalábbis az első). Ha pedig a későbbiekben legyőzné, a 23.500 és 24.000 pont közötti dzsumbujt, akkor már csak a korábbi lokális csúcs a 25.700 pont állna a további emelkedés útjába. Ez azért is érdekes, mert az elemzői előrejelzések alapján számított év végi BUX érték 25.500 pont körül van. Vagyis a technikai gondolatmenet jelentős előreszaladást jelent a fundamentális előrejelzésekhez képest. Így meglelő óvatossággal tegyük meg tétjeinket.

Vállalati hírek

Idén kivezethetik a Danubiust?

Ma reggel megjelent angol nyelvű cégelemzésünkben a magyar szállodaszektor kedvező kilátásai, a magyar EU elnökség, valamint a részvény kivezetésének egyre növekvő valószínűsége miatt a korábbi 3.450 forintról 4.260 forintra emeltük Danubius célárunkat. Az elmúlt három veszteséges év után 2011-ben ismét nyereséges lehet a szállodalánc. A tavalyi év harmadik negyedéves eredménye ellenére a február 15-én megjelenő gyorsjelentéstől még veszteséget várunk 2010 egészére. A szállodaszektor fellendülése miatt a fő tulajdonos, Sir Bernard Schreier akár idén is dönthet úgy, hogy felvásárolja a Danubius közkézhányadát, és kivezeti a papírt a BÉT-ről. A minimum ár az utolsó auditált egy részvényre jutó könyv szerinti érték lehet (2009-ben 6.330, 2010-ben várhatóan 6.280 forint, 2011-ben pedig ennél magasabb).

Rövid hírek

- Tavaly 800 millió forinttal csökkentek az OTP távközlési kiadásai. A hír kedvező, de nem lesz hatással a részvényárfolyamra.
- A MOL azért lobbizik, hogy 2500 méterről 2000 méterre csökkenjen a koncessziós jogok követelményeinek határa. Így minden 2000 méternél mélyebb fúrás esetében a hatóságok koncessziós engedélyére lenne szükség. Ez negatív lenne a PannErgy szempontjából, mely 1000-2500 méteren fúr és így több esetben is szüksége lehetne koncessziós jogokra. Mivel a vita már egy ideje tart, árfolyamhatásra nem számítunk.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo