Nemzetközi hírek
USA:
- A kezdeti pesszimista hangulatot követően nap végén a vevők kerültek fölénybe az amerikai részvénypiacokon (Dow +0,2%; S&P +0,3%; Nasdaq +0,8%). Napok óta kiábrándító adatok érkeznek az amerikai gazdaságról, amit tegnap is két rendkívül gyenge mutató erősített meg. A kezdeti esést azonban konszolidáció követte, a piacok felpattantak az erős túladottságukból.
- Tegnap több kiábrándító makroadat is napvilágot látott az Egyesült Államokban. A tartós cikkek rendelésállománya mindössze 0,3%-kal nőtt júliusban, holott az elemzők 3%-os emelkedést vártak. A szállítmányozásokat leszámítva 3,8%-kal estek a megrendelések, a várt 0,5%-os növekedéssel szemben. A hír már nyitás előtt napvilágot látott, és mély mínuszba tolta a határidős indexeket, és a nyitásra is komoly negatív hatással volt.
- Nyitás után nem sokkal jelent meg a hír, hogy a várt stagnálással szemben 12,4%-kal, 276 ezer darabra csökkent az újlakások értékesítése, ami újabb történelmi mélypontot jelent a mutató közel 50 éve alatt. A piac azonban már nem nagyon hitt az elemzői várakozásoknak, és e negatív hír sem lepte meg, különösen azután, hogy a keddi adat szerint 27%-os visszaesés következett be a használt lakások értékesítésében.
- A fenti hír után a shortosok is profitrealizálásba kezdtek, így innen már pozitív korrekció indult meg a piacon. Nap végére kiegyensúlyozott emelkedést követően végül pluszba fordultak az indexek.
- Többen továbbra is arra számítanak, hogy az amerikai gazdaságról érkező negatív hírek miatt a Fed a következő kamatmeghatározó ülésén (szeptember 21) újabb likviditási és élénkítési csomagot jelenthet be. A gyenge gazdasági teljesítmény ráadásul elodázza a Fed kamatemelését, és többek szerint már csak 2012-ben kerülhet sor a piac által rettegett lépésre.
- A mai nap mozgatórúgója a heti munkanélküliségi jelentés lehet.
Olaj és arany:
- A 71 dolláros támaszról pattant tegnap az olaj árfolyama annak ellenére, hogy a készletek növekedtek. Ez annak köszönhető, hogy a részvénypiacok, végül emelkedni tudtak a rossz adatok ellenére. Az utóbbi időben megfigyelhető az olaj és a részvényárfolyamok korrelációja. Ez nyílván annak köszönhető, hogy az olaj piacon is jelentős a spekulációs aktivitás, amely ugyanolyan mozgást okoz, mint a részvénypiacon.
- Az arany töretlenül emelkedik az 1.265 dolláros ellenállás felé. Az érdekesség az, hogy most az emelkedést a világgazdasági aktivitás csökkenésével magyarázzák a piaci szeplők.
Távol-Kelet:
- A japán piac kivételével enyhe mínuszban mozognak a távol-keleti indexek (Nikkei +0,7%; Hang Seng -0,1%; Shanghai -0,1%; Kospi -0,3%).
- A Woolworths árfolyama 3,5%-ot erősödött Ausztráliában, miután a vállalat megemelte profit előrejelzését, majd komoly mértékű részvény visszavásárlásról döntött.
- A gyengülő jen jót tett az exportcégek árfolyamának, a Canon 1%-kal, a Nintendo 0,4%-kal emelkedett a hajnali kereskedésben.
Devizák:
- Tegnap fordult a tendencia és gyengülni kezdett a dollár az euróval szemben. A reggeli órákban 1,271-ig emelkedtek a jegyzések.
- A japán fizetőeszköz korrekcióba kezdett, fordult a 83,6-os mélypontjáról, és 84,8-ig gyengült a dollárral szemben.
- A forint tegnap ismét 285 fölé gyengült az euróval szemben, majd a hajnali órákban 283,5-ig erősödött vissza az árfolyam. A svájci frankkal szemben új csúcsot ütött a forint, 219,8-ig szaladtak a jegyzések. Jelenleg viszont 216,3-ig korrigált vissza a kurzus.
Határidős piacok:
- Pozitívba fordultak a határidős részvényindexek Amerikában.
Erste kommentár
Továbbra is furcsa akciókat látunk. Miközben mindenki nagyon pesszimista, hiszen az amerikai makrogazdasági adatok folyamatosan negatívnál negatívabb meglepetéseket hoznak, aközben a rosszabbnál-rosszabb hírekre is emelkedni tud a piac. Ez nem meglepő. Újra azt mondjuk, amit korábban. A csökkenés szentiment vezérelt olyan értelemben, hogy miközben a makrogazdasági adatok rémülettel töltik el a befektetőket, addig a vállalati profit kilátások növekedtek, a hozamok csökkentek, vagyis a fair értéke a részvényeknek növekedett, miközben az árfolyamok 5-15%-kal csökkentek. Ezek után talán már nem is olyan meglepő, hogy a negatív hírekre nem igazán esnek az árfolyamok. (Ahhoz az kellene, hogy a vállalati profitkilátásokban is jelentős csökkenés következzen be.)
Vállalati hírek
Idén lehetett a mélypont a szállodaiparban, valamint nincs napirenden a Danubius tőzsdei kivezetése, mondta el a vezérigazgató
Deák Imre, a Danubius Hotels vezérigazgatója interjút adott a Napi Gazdaságnak. A főbb pontok:
- A vezérigazgató szerint nincs szándék a cég tőzsdei kivezetésére, ahogy a korábbi években sem volt. Nem tudja mi áll a részvényárfolyam elmúlt időszakban (a gyenge eredmények ellenére) tapasztalt emelkedése mögött, a fő tulajdonos mostanában nem vásárolt részvényeket.
- A mélypont idén jöhetett el a szállodaiparban, immár látszanak optimizmusra utaló jelek. A konferencia turizmus fellendülést mutat, ami a legnagyobb visszaesést szenvedte el a válság során. Ez korábban negatívan érintette főként a budapesti szállodák bevételét, melyek az országos árbevétel jelentős részét adják.
- A harmadik negyedév úgy tűnik jól sikerült, mely a szezonálisan is erős harmadik negyedév mellett az Úszó Európa Bajnokságnak, valamint a magyarországi Forma-1 futamnak is köszönhető. Deák hozzátette, hogy fontos lenne, hogy a kormány támogassa a turizmust, és csökkentse az ipart terhelő adóterheket (ÁFA, munkaerőt terhelő adók).
A fellendülésre utaló jelek jó hírt jelentenek a már régóta gyenge eredményt produkáló Danubius számára. A kivezetéssel kapcsolatos spekulációkat cáfoló kijelentés azonban némileg negatívan érintheti a Danubius részvények árfolyamát. Egy esetleges kivezetés 6.330 forintos minimumárat jelentene (2009-es auditált könyv szerinti érték alapján) szemben a jelenlegi 4.295 forintos részvényárfolyammal. Ezen árfolyamot viszont leginkább a tőzsdei kivezetésre való spekuláció, és nem a vállalat fundamentumai (profit, pénzáramlás) támasztják.
Rövid hírek
- A MOL és a CEZ közös vállalata megkapta a szlovák kormány jóváhagyását a Slovnaft telepén felépítendő 880 MW-os gáztüzelésű erőmű építésére. A munkálatok 2011 júniusában kezdődnek, és várhatóan 2013-ban adják át. A beruházás mintegy 720 millió euróba kerül. A hír nem lesz hatással a MOL árfolyamára.
- Sajtóértesülések szerint a nemzeti fejlesztési miniszter többek között a Surgutneftegaz 21,2%-os MOL részesedéséről tárgyal orosz kollégájával. A Napi Gazdaság értesülései szerint a tárgyalások ma kezdődnek. Úgy gondoljuk, hogy a magyar állam nincs abban a helyzetben, hogy meg tudná venni a mintegy 450 milliárd forint (vagy 1,6 milliárd euró, a GDP 1,7%-a) értékű pakettet. Szerintünk a Lukoil, és/vagy a Gazprom is érdeklődhet a részesedés iránt.
- A Cégbíróság elutasította a Magyar Telekom kisrészvényesei által indított, a 2010-es közgyűlés határozatait támadó kérelmet. Az ügy kimenetele várható volt, így nem lesz hatással a távközlési papír árfolyamára.
- Az Egis tegnap bejelentette, hogy az amerikai illetőségű Capital Research and Management Company értékesített 33.614 darab Egis részvényt. Ezzel a társaságban meglevő korábbi 5,36%-os befolyása 4,93%-ra csökkent.
Gazdasági hírek
- A Nemzetgazdasági Minisztérium tegnapi közleményében tudatta, hogy ősszel az IMF-fel folytatandó tárgyalásokon nem egy új hitelmegállapodásról lesz szó. A korábbi nyilatkozatok megtévesztették a befektetőket, hiszen a piac egyértelműen egy újabb hitelkeretre gondolt. Magyarország tavaly június óta nem hívott le az IMF hitelből egyetlen részletet sem. A 20 milliárd eurós hitelkeretből még 6 milliárd hívható le.