Nemzetközi hírek
USA: A bikák nyitották meg a februárt, a tegnapi kereskedés során szinte végig pozitív tartományban mozogtak a főbb mutatók. (Dow 1,2%; S&P -2,2%; Nasdaq 1,4%). Makro fronton vegyes hírek érkeztek, de a legfontosabb adatok a várakozások felett alakultak. Az ISM index 58,4-re emelkedett januárban a decemberi 54,9 után és ezzel meghaladta az elemzők által várt 55,5-öt, sőt, 2004 augusztusa óta ez a legmagasabb érték. Az új megrendelések és a gyártás al-indexei egyaránt 60 fölé emelkedtek. A személyi bevételek a vártnál nagyobb mértékben, 0,4%-kal nőttek decemberben, míg a kiadások kisebb mértékben, 0,2%-kal nőttek. Az építési kiadások a vártnál nagyobb mértékben estek vissza decemberben, tükrözve a kereskedelmi ingatlanok piacának törékenységét. Barack Obama költségvetési javaslata is érdeklődésre tarthatott számot: 2010-re 1.600 milliárdos hiánnyal számolnak (ez 2011-ben 1.300 milliárdra csökkenne) és közölte a hiány pótlásának módjait is. Obama eltörölné a George W. Bush által bevezetett adókedvezményeket azok számára, akik évi 250.000 dollárnál többet keresnek. Az olajvállalatoktól 39 milliárd dollárra, a nagy bankoktól 90 milliárdra, a befektetési bankároktól 24 milliárdra számít Obama. Ugyanakkor a kisvállalatokba való befektetés, az energia megtakarítás és a munkahelyteremtés támogatást kapna. Az Exxon Mobil profitja 23%-kal, részvényenként 1,27 dollárra csökkent a finomítói üzletág gyenge teljesítménye miatt (a konszenzus részvényenként 1,17 dollár volt), azonban az árbevétel a bázisnál magasabb olajárnak és megnövelt kitermelésnek köszönhetően nőtt.
Olaj és arany: Emelkedéssel (+2,3%) indult a hét az olaj piacán, a 75 dolláros ellenállást tesztelte vissza tegnap az árfolyam. Az erősödést támogatta a bíztató ISM riport, a rendkívüli hideg és hogy szabotázs miatt a Royal Dutch Shell-nek a hétvégén el kellett zárnia három szivattyú állomását Nigériában. Az arany árfolyama szintén 2% feletti mértékben emelkedett, azonban ma reggel kismértékű csökkenés volt megfigyelhető a nemesfém árában.
Távol-Kelet: Vegyes képet mutattak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei +1,6%, Hang Seng -0,2%, Shanghai -0,2%, Kospi -0,7%, All Ordinaries +1,9%). Elsősorban a nyersanyagcégek emelkedtek (BHP Billiton +3,3%). Az ausztrál jegybank a várakozásokkal ellentétben nem emelt az irányadó kamaton (3,75%), amire az ausztrál dollár gyengüléssel válaszolt. A jegybankelnök szerint most a gazdaság fellendítése a prioritás, az infláció ellen ráérnek később felvenni a harcot. A Toyota részvényei az elmúlt napok esése után erősödtek (+4,9%), miután a cég bejelentette, hogy elkezdik a gázpedálok javítását és újraindítják a gyártást. Rekordmértékben estek a japán fizetések decemberben, többek között azért, mert a munkaadók megvágták a bónuszokat. Ez arra utal, hogy nem a fogyasztói kiadások hajtják majd a gazdaságot. Egy, az ügyhöz közeli forrás szerint az ingatlanspekulációk megelőzése érdekében Kína arra kéri a bankokat, hogy növeljék a jelzáloghitelek kamatait és kérjenek nagyobb önrészt.
Devizák: Négy napig megállás nélkül erősödött a tengerentúli fizetőeszköz, tegnap azonban fordult a hangulat és gyengült a dollár az euróval szemben. Az árfolyam 1,392-ig kapaszkodott vissza. A jen enyhén gyengült tegnap a dollárral szemben, és visszatesztelte a 90,8-as ellenállást. A forint kitört lefelé a 271-274 közötti sávból, és a 20 napos mozgóátlagig erősödött (269,5) a hazai fizetőeszköz.
Határidős piacok: Mínuszban tartózkodnak a határidős indexek Amerikában, és Európa legtöbb tőzsdéjén.
Erste kommentár
Továbbra is a görögöktől visszhangos a világ. Ezért szánjunk egy kis időt arra, hogy megértsük, mi történik ott. Hasonló problémákkal küzd, mint néhány közép-kelet európai ország. Nagy a korrupció, alacsony az adófizetési hajlandóság, nagy a feketegazdaság. Így az adóbevételek nem érik el a kiadásokat, amelynek köszönhetően tavaly 12,7%-os hiány keletkezett a költségvetésben. Idén ez 8,7%-ra csökkenhet, s 2013-ra érhetik el a 3% alatti kritériumot. Ezen közben az államadósság a GDP 110%-ról 125-130% környékére emelkedhet. Hosszú út van tehát a görögök előtt, amely keserűséggel van kikövezve. Sok megszorítás vár a lakosságra, ilyen lehet a közalkalmazottak bérének csökkentése is! Ha a reformok keresztülmennek, akkor április végén a lejáró, több mint 8Mrd eurós adóságot könnyű lesz megújítani, ha nem, akkor a hitelfelvétel is nehézkesen mehet. Egy esetleges meghiúsulás esetén az ECB még odateheti magát s adhat hitelt Görögországnak, de szerintünk nem sok értelme lenne, hiszen reformok nélkül a hiány csak újratermelődne. Így ebben az esetben az EMU régiónak fel kellene vállalnia azt a szégyent, hogy Görögország kilép az euró zónából és újra bevezeti a drahmát. Ez persze nem csak a görögöknek lenne szégyen és nem csak őket rengetné meg, hanem valószínűleg az eurót is. Másrészt a nem fizetés, újra bizalmatlanságot és pénzhiányt hozhatna a piacokra. Így hát szurkoljunk a görögöknek, talán ők is szurkoltak nekünk annak idején.
Rövid hírek
- MOL: Körülbelül 9 hónapos csúszás várható a Pearl gázprojektben (melyben a MOL 10%-os részesedéssel rendelkezik), mivel a partnerek nem érték el a korábban tervezett napi 300 millió köbláb kitermelést. Jelenleg 120 millió köbláb gázt termelnek ki naponta. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- A PannErgy műanyagipari leányvállalata, a Pannunion 86 millió forintos veszteséget könyvelt el 2009 negyedik negyedévében, szemben az egy évvel korábbi 601 millió forintos veszteséggel. A javulás annak volt köszönhető, hogy a 13%-kal növekvő árbevétel növelte a bruttó nyereséget. Jelentősen csökkentek a vállalat pénzügyi költségei (árfolyamveszteség) is. A csomagolóanyag üzletág marzsai továbbra is egészséges szinten vannak. Az eredmény nem okozott meglepetést, így nem számítunk árfolyamhatásra sem a Pannunion, sem a PannErgy részvények esetében.
- A Zwack bruttó árbevétele 12,9%-kal 20.620 millió forintra csökkent a pénzügyi év első három negyedévében. A nettó árbevétel 14,8%-kal esett vissza. Az export 13,0%-kal zuhant, miután az amerikai értékesítés a vártnál kisebb ütemben bővült. Az időszak során a vállalat 481 millió forintot költött beruházásokra, melyből 100 millió forint energiahatékonyság javítását célozta. Az adózás előtti eredmény 3.203 millió forint (-19,1% év/év), ami megfelel a vállalat várakozásainak. Az adózás utáni eredmény 18,8%-kal 2.390 millió forintra esett vissza.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.