Továbbra is negatív a hangulat a piacokon

Még mindig 310 forint felett jár az euró és a jelek szerint egyelőre nem is tud jelentősen erősödni a hazai deviza. Közben körvonalazódik az INA eladása, ami a Mol szempontjából még jó hír is lehet.

Nem érkeznek jó hírek a pénzpiacokról - Kép: SXC

Pénteken is tovább folytatódott a forint gyengülése az euróval szemben, és átmenetileg még 314 fölött is járt az EUR/HUF árfolyam, de később sem tudott igazán magához térni, és 312-es árfolyam környékén zárta a hetet. Ez a hét sem indul jól, ugyanis reggel 8 óra körül 312,5-es árfolyam környékén alakul az árfolyam jegyzése.

A DAX index pénteken újra tesztelte a rést, sőt be is töltötte azt, így ez a támaszszint mostanra megszűnt. A következő támasz a 100 napos mozgóátlag 9.080 pont környékén. Fölfelé pedig a 30 napos mozgóátlagnál, 9.472 pontnál található az ellenállás. Egyelőre ezek között pattoghat az index, de a középtávú irány továbbra is lefelé mutat. Pénteken a jó kezdést követően végül nem sikerült elrugaszkodniuk a támaszról az indexeknek. Így egyre inkább zászlószerűvé válik a formáció, amely azt sugallja , hogy az 1.707 pont környékén tartózkodó 200 napos mozgóátlagig zuhanhat az index mielőtt megfordulna.

A BUX esetében egyre inkább szembetűnő a felülteljesítés, amelyet pénteken is láttunk. Miközben a DAX a nap jelentős részében lefelé csorgott, addig a magyar index nemcsak jól tartotta magát, de még emelkedni is tudott. A jó teljesítmény elsősorban a MOL-nak volt betudható. Ez pedig annak köszönhető, hogy egyre inkább körvonalazódik az INA eladása, ráadásul ezt a horvát kormány is támogatná, sőt akár még ők is adnának el részvényeket, hogy az új tulajdonos stabil többségre tehessen szert. Mivel az INA minimális profittal járul hozzá a csoport eredményéhez, ezért a felszabaduló készpénzzel akár komoly értékteremtés is megvalósulhat. Ez pedig pozitív lehet a MOL árfolyamára nézve.

USA

A pénteki mínuszos nyitást követően felfelé vették az irányt a tengerentúli indexek, majd a kereskedés utolsó óráiban ismét lefelé fordultak, és a negatív tartományban fejezték be a kereskedést (Dow -0,94%, Nasdaq -0,46%, S&P500 -0,62%).

Gyenge marad a forint, mit tegyünk?
Az elmúlt napok folyamán masszív gyengülést produkált a forint a világ vezető pénznemeivel szemben, a folyamat pedig a legtöbb elemző szerint nem fog egyhamar a visszájára fordulni. Azok az importőrök, akik nem biztosították magukat a forintgyengülés ellen, valamennyit biztosan buktak, de érdemes lehet még lépni, hátha további zuhanás jön. Megmutatjuk, hogyan.
Pénteken nyitás előtt a Mastercard publikálta negyedéves számait, a 2,13 milliárd dolláros árbevétel jobb lett ugyan a tavalyi 1,9 milliárdnál, de a 2,14 milliárd dolláros várakozást még így is alulteljesíti. A részvényenkénti profit is hasonlóképpen alakult, a publikált 57 cent jobb a 49 centes bázisnál, de gyengébb a 60 centes várakozásnál. A tranzakciók száma 13%-kal emelkedett, de a befektetőknek nem tetszett, hogy a cég működési költségei 11%-kal 1,1 milliárd dollárra emelkedtek. A részvények 5%-os eséssel zárták a napot.

A Chevron gyorsjelentése sem volt túl fényes, a részvényenkénti profit 2,57 dollár volt a negyedik negyedévben, ami valamivel gyengébb a 2,58 dolláros várakozásnál. Az árbevétel 56,16 milliárd dollár volt, ami szintén elmaradt a 66,41 milliárdos várakozástól, és az egy évvel ezelőtti 60,55 milliárd dollártól is. A kitermelés 2,67 millió hordóról 2,58 millióra hordó kőolaj-egyenértékesre esett vissza. Az árfolyam 4%-ot esett a gyorsjelentés után.

A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének januári értéke 81,2 pont lett, ami nem okozott meglepetést, mert megfelelt a vártnak. A Chicago-i PMI 59,6 pontra csökkent a várt 59,8 pont helyett.

Európa

Eséssel indult a kereskedés a nyugat-európai börzéken, de az utolsó órákban megfordultak az árfolyamok és emelkedés indult, ennek ellenére nem sikerült teljesen ledolgozniuk a veszteséget és mérsékelt mínuszban zártak az indexek (FTSE100 -0,44%, DAX -0,72%, CAC40 -0,34%).

- Az euró zónában a januári munkanélküliségi ráta 12% volt, ami megfelel az egy hónappal korábbi értéknek, de jobb mint a 12,1%-os várakozás. A maginfláció 0,7%-ra csökkent januárban az előző havi 0,8%-ról és a 0,9%-os várakozásnál is kedvezőbb az adat.

Olaj, arany

A WTI ma reggel 97,2 dollárra esett azoknak a félelmeknek köszönhetően, hogy a kínai gazdaság lassul. A legutóbbi kínai adat azt mutatta, hogy az ipari termelés 6 havi mélypontra zuhant. Az olaj árára negatívan hatott az észak-amerikai kontinensen tapasztalható melegebb időjárás is.

Az arany 1,243 dolláron volt ma reggel, lényegében alig változott a jegyzése. A globális feszültségek növekedésére számítva számos fedezeti alap nyitott vételi pozíciót az elmúlt hetekben az aranyban.

Devizák

Az emelkedő trend törését követően jelentősen erősödött a dollár, aminek hatására az EUR/USD árfolyam 1,3555-ről 1,3486-ig esett. A technikai kép alapján 1,34-ig tovább folytatódhat az árfolyam erősödő trendje, amit a befektetők kockázatkerülő magatartása is támogathat.

Távol-Kelet

A Nikkei index csaknem 2,0%-os eséssel kezdte a hetet, míg a shanghai és a hongkongi tőzsde továbbra is zárva tartott a holdújév kapcsán. A HSBC által publikált ipari PMI adatokat követően a kínai statisztikai hivatal által közzétett PMI adat is visszaesésről tanúskodik. A decemberi 54,6 pontról 53,4 pontra esett vissza beszerzési menedzser index értéke. A szolgáltató szektorban 51,5 pontra esett az index értéke.

Thaiföldön előrehozott választást tartottak vasárnap, azonban a választási körzetek tizedében megzavarták a szavazást, így itt valószínűleg meg kell majd ismételni azt, így továbbra is marad a feszült belpolitikai helyzet.

Határidős piacok

Alapvetően negatív hangulat uralkodik a határidős piacokon ma reggel.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo