USA:
- Pluszba küzdötték magukat az amerikai részvényindexek tegnap, a nap közepi megingás után (Dow +0,1%; S&P +0,4%; Nasdaq +1%). Az energiapapírok vezették ismét az emelkedést, de jól teljesítettek a technológiai vállalatok részvényei is. A pénzügyi szektor mínuszban zárta a kereskedést.
- Vegyes képet festettek a publikált makroadatok. A friss munkanélküliek száma a vártnak megfelelően alakult, de a tartós segélykérelmek meghaladták az előrejelzéseket. A szolgáltatóipari ISM a konszenzusnak megfelelően stagnált májusban, és a vártnál kisebb mértékben emelkedett az ipari rendelésállomány is.
- A G-20 országok véleménye megoszlik abban, hogy milyen mértékben, és mikortól szigorítsák a banki tőkekövetelményeket annak érdekében, hogy a hitelintézetek felkészüljenek egy esetleges jövőbeli válságra, és elkerüljék annak súlyos hatásait. A téma azóta napirenden van, amióta az amerikai és európai kormányok is jelentős segélycsomagokkal mentettek meg nagybankokat. Az amerikai kormány eltökéltebb az erősebb szigorítás mellett, hiszen az USA gazdasága jobban támaszkodik a tőkepiacokra, az európai kormányok - ahol jelentősebb a hitelintézetek szerepe a gazdaság finanszírozásában - kevésbé szigorú megoldást javasolnának. Timothy Geithner, amerikai pénzügyminiszter szerint a héten már kompromisszum születhet az ügyben.
- Ma a befektetők figyelme a munkapiaci jelentésre szegeződik, és alapvetően pozitív közlésekre számítanak. A májusi munkanélküliségi ráta mellett a foglalkoztatottak számának változása is nyilvánosságra kerül a feldolgozóipari és nem-mezőgazdasági szektorokra vonatkozóan.
Olaj és arany:
- Az olaj ára visszaemelkedett 74 dollár fölé a pozitív meglepetést okozó készletjelentés nyomán. Jelenleg 74,3 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- A várt stagnálással szemben 1,9 millió hordóval csökkentek a kőolajkészletek az Amerikai Energiaügyi Hivatal (DOE) jelentése alapján. Benzinkészletek terén több mint 2,6 millió hordóval esett az állomány, az előrejelzett 500 ezer hordóval szemben. A készletek ennek ellenére így is magasan tartózkodnak, és az erős dollár is negatívan hat az amerikai devizában denominált olaj árfolyamra.
- Az arany ára több mint 1%-kal esett tegnap az elmúlt napok lassú erősödése után, melyben a dollár tegnapi felértékelődése játszhatott szerepet.
Távol-Kelet:
- A negatív tartományban mozog a legtöbb ázsiai index, egyedül a koreai mutató áll leheletnyi pluszban (Nikkei -0,5%; Hang Seng -0,3%; Shanghai -0,8%; Kospi +0,1%).
- Naoto Kan pénzügyminisztert Japánban kinevezték miniszterelnöknek, miután a napokban Hatoyama lemondott. A piacok nem fogadták a hírt kitörő örömmel, ugyanis enyhe mínuszban áll a kereskedés.
- Rosszul teljesítettek a bányavállalatok, a BHP Billiton 2,4%-ot, a Rio Tinto 2,5%-ot veszített értékéből.
- India legnagyobb széntermelője, a PT Bumi Resources 3,7%-ot veszített értékéből, miután az egyik elemzőház leminősítette a részvényeket.
- A Samsung SDI Co. lithium-ion akkumulátor-gyártó 4,1%-ot erősödött a reggeli kereskedésben, miután a Hyundai Securities jelentősen emelte a vállalat célárfolyamát.
Devizák:
- Továbbra is oldalaz a dollár az 1,215-ös támaszon, az elmúlt napokban egy szűk sávban kereskedtek az EUR/USD devizapárral.
- A jen tegnap tovább gyengült a dollárral szemben, az árfolyam áttörte a 92,2-es ellenállást, jelenleg már 93 közelében mozog a kurzus.
- A napvilágot látott negatív hírek a mélybe lökték a forintot, és az árfolyam 282 fölé emelkedett a reggeli kereskedésben.
Határidős piacok:
- Enyhe mínuszban tartózkodnak a határidős amerikai részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Tegnap sűrű volt a napunk. Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke gazdasági vészhelyzetet jelentett be. Varga Mihály, a másik alelnök szerint biztos, hogy 7-7,5% lesz a hiány, habár a jelentés csak a hétvégére készül el. Vagyis Magyarország a csőd szélén táncol, s ezért még akár bizonyos alkotmányos jogokat is fel kell függeszteni, s 1-2 éves kríziskezelő programra van szükség. Sőt, az IMF-et és a Világbankot is kritizálta Kósa Lajos. A helyzetre való tekintettel, még este bejelentette az IMF misszió vezetője, hogy Budapestre utazik informális tárgyalásokat folytatni. Ugyanakkor az új miniszterelnök az Európai Bizottság elnökével tárgyalt. Barroso úr a tárgyalás után leszögezte, hogy Magyarországnak folytatnia kell a hiánycsökkentést. Orbán miniszterelnök pedig megígérte, hogy 3 napon belül rövidtávú akciótervet készítenek, bármi is lesz a hétvégén napvilágot látó jelentésben, amelyet a gazdasági tényfeltáró bizottság tesz közzé. Összességében szerintünk a 7-7,5% hiány egy része technikai intézkedésekből fog létrejönni, vagyis jelentős addicionális kötvénykibocsátással nem fog járni. Míg Magyarország külső finanszírozása megoldott legalább erre az évre. Így finanszírozási oldalon jelentős probléma nagy valószínűséggel nem lép fel. Mindenestre a kicsit negatívabbá váló nemzetközi hangulatban a bizonytalanság növekedése továbbra is nyomás alatt tarthatja a magyar eszközöket. Ezért további csökkenésre számítunk a részvénypiacon, míg az euró-forint keresztárfolyam esetében bízunk az 283 Ft-os ellenállás működésében.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.