A befektetési piacon egyre népszerűbbek a tőke- illetve hozamgarantált befektetési alapok. Legtöbb biztosító kínál olyan unit linked életbiztosítást, amely mindössze a látszat megőrzésére tartalmaz minimális biztosítási elemet, valójában egy befektetési alap, ráadásul választható portfólióval. Bár a törvényjavaslat indoklása nem említi, de ezek válhatnak a módosítással tőke- és hozamgarantálttá.
A javaslat szerint a biztosítási törvény úgy módosul, hogy a tőke- illetve hozamgarancia akkor vállalható, ha azt a biztosító megfelelő biztosítékkal garantálja. Amennyiben a biztosító hozamgaranciát vállal, abba beleértendő a tőke megóvásának a garanciája is.
A megfelelő biztosítékokat 7 pontba foglalja a módosító javaslat. Ezek közé tartozik, hogy a biztosítékot csak hitelintézet, biztosító, vagy pedig viszontbiztosító nyújthatja, az ilyen kötelezettségvállalást pedig írásba kell foglalni. A biztosító - kifizetéskor - közvetlenül a biztosítéknyújtóhoz fordulhat, aki az adott szerződésekre vállalt kötelezettséget nem mondhatja fel. Feltétel még, hogy a biztosítéknak a tőke- és hozamgarancia teljes összegére ki kell terjednie.
Változik a törvény is
A befektetési vállalkozásokról szóló törvény is változik. Eszerint jövő év első napjától önkéntes kölcsönös biztosító pénztár, magán-nyugdíjpénztár, illetve biztosító egyesület vagyonát csak az kezelheti, aki megfelelő portfólió-kezelési engedéllyel rendelkezik. A javaslat azt az engedményt teszi, hogy a jelenleg is ebben a körben vagyonkezelést végző pénzügyi vállalkozások ez év utolsó napjáig átalakulhatnak befektetési vállalkozássá.
A javaslat melléklete a vonatkozó két uniós irányelvnek megfelelően módosítja a hitelintézetek és befektetési vállalkozások szavatoló tőke számítási szabályait. A számviteli törvény módosítása pedig néhány fogalmat pontosít. A törvényjavaslatot várhatóan még a tavaszi ülésszak alatt megtárgyalja és elfogadja a parlament, így az júliustól nagy valószínűség szerint alkalmazható lesz.