Nemzetközi hírek
USA: Tegnap zárva tartottak az amerikai részvénypiacok a Hálaadás Napi ünnepek miatt. Ma reggel mély mínuszban nyitottak a határidős indexek, a Dubai hírek hatására. A Dubai World, állami felügyelet alatt álló vállalat tegnap bejelentette, hogy összesen 59 milliárd dollárt kitevő adósságállományának több milliárd dollárra rúgó, hamarosan lejáró fizetési kötelezettségének elhalasztását kezdeményezi. Az adósság érint egy 3.5 milliárd dollárnyi, december 14-én lejáró iszlám kötvényt is. A Dubai államcsőd elleni biztosítás (CDS - Credit Default Swap) értéke 3%-ról hirtelen 5,4%-ra emelkedett. A piac tehát az ország nemfizetésének valószínűségét már 5,4%-ra értékeli (összehasonlításképpen, Magyarország esetében jelenleg 2% a CDS értéke). A Közel-Keleti ország esetében a biztosítás már a 10%-ot is elérte 2009 márciusában, és még júliusban is 5% felett volt az értéke. A jelenlegi árazás szintje tehát nem ismeretlen, az emelkedés mértéke azonban aggasztó képet fest.
Olaj és arany: Az olaj ára is érzékenyen reagált a történtekre, tegnap még 78 dollárig emelkedett az árfolyam, majd ma heves esést követően 74,6 dolláron tartózkodik. Az arany ára is elindult a lejtőn a tegnapi 1195 dolláros történelmi csúcsról. Most 1170 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Makrogazdaság: A német import árindex év/év alapon 8,1%-kal esett.
Távol-Kelet: A Távol-Keleti piacok is mélyrepülésbe kezdtek, Korea és Hong-Kong fej-fej mellett vezeti az esést (Nikkei -3,2%; Hang Seng -4,8%; Shanghai -2,4%; Kospi -4,7%). Zuhan a pénzügyi szektor, esik a nyersanyagtermelők árfolyama, szakad az exportorientált Japán vállalatok értéke is az erős jen nyomán, és még sorolhatnánk. A befektetők szeme világszerte Dubai-ra mered. Egy új Izlandot láthatunk majd?
Devizák: 15 hónapos csúcspontról fordult tegnap az EUR/USD árfolyama. Erőteljes zuhanás indult, az 1,5142-es csúcsról indult a csökkenés és jelenleg már 1,492-nél jár a kurzus. Az USD/JPY tovább folytatta a lejtmenetet, napok óta megállíthatatlanul erősödik a japán fizetőeszköz. Közel 15 éves mélyponton a devizapár, jelenleg 85,95 az USD/JPY. A forint látványos gyengülésbe kezdett az euróval szemben, jelenleg 273,2 az árfolyam.
Határidős piacok: Az amerikai határidős indexek a negatív tartományban tartózkodnak.
Erste kommentár
A Dubai csődjével kapcsolatos hírre világszerte estek a tőzsdék, a londoni tőzsdeindex (FTSE-100) 3,2%-os, míg a német DAX index 3,3%-os mínuszban zárt. Hazánk egy enyhe 2,5%-os eséssel megúszta, persze mi már egy nappal korábban, az optimista hangulat közepette is tudtunk esni. A dollár hevesen erősödik, a jen soha nem látott mértékben értékelődött fel. Az amerikai határidős indexek is meredeken esnek, az S&P Futures már 1074 ponton jár. A mai kereskedésben, nagy esésre számíthatunk az USA-ban is, bár sokan szabadságra mentek a csütörtöki munkaszüneti nap után. Az eladási rohamban persze biztosan sok idegesen telefonáló üzletembert láthatunk a Macy's Store-ban. Persze tényleg pánikolni kell? Úgy tűnik, hogy igen, legalábbis ha az Egyesült Arab Emírségek nem húzza ki a csávából Dubait. Ugyanis a GDP arányos adósság közel 200% és majdnem 100 milliárdra rúg. Míg az elkövetkező hónapokban majdnem 15 milliárd adósság jár le, az éves olaj bevételek - számításaink szerint - 5-10 milliárd dollárra rúgnak évente (70 dollár körüli kőolaj árral számolva). Ha a csőd tényleg bekövetkezik, akkor nagyjából AIG méretű durranásra számíthatunk, amely szerencsére akkor elmaradt. Ugyanakkor sokan a 2001-es Argentin államcsődhöz hasonlítják a jelenlegi eseményeket. Ez annak közel harmada lenne, persze egy sokkal negatívabb piaci környezetben. Mindestre, korábban sokan államcsődöket vizionáltak a megnövekedtet kormányzati szerepvállalások miatt, amelyek jelentősen eladósítják az országokat. Így sok befektető fejében Dubai csak a kezdet!
Rövid hírek
- A Richter november 25-én 5.000 db saját részvényt vásárolt 41.652 Ft/db átlagáron.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.