Nemzetközi hírek
USA:
- Harmadik napja tartó emelkedést követően egy hónapos csúcsra kapaszkodtak az amerikai részvényindexek (Dow +1%; S&P +1,1%; Nasdaq +1,2%). Az S&P 1.115 dollárnál visszatesztelte a 200 napos mozgóátlagot, és immár másodszor kísérli meg alulról áttörni a kulcsszintet.
- Fontos vállalati gyorsjelentés híján leginkább a tegnap közölt makroadatokra fókuszált a piac. Az újlakás-értékesítések száma júniusban 23,6%-kal 330 ezerre nőtt, a várt 310 ezer helyett. Az elemzői konszenzusnál lényegesen jobb adat egyértelmű lendületet adott az indexeknek, amit a nap végén újabb fellendüléssel toldott meg a piac.
- Hozzájárult a tegnapi optimizmushoz, hogy a FedEx menedzsmentje megemelte 2010-es profitkilátását, elsősorban a nemzetközi expressz szállítmányozás iránti megnövekedett kereslet miatt. A UPS-hez hasonlóan a FedEx is a külföldi exportpiacokon fellendülő keresletbővülésre való tekintettel javított előrejelzésein. A nemzetközi és amerikai szállításban tevékenykedő céggel kapcsolatos jó hírek az egész gazdaságra nézve pozitívnak értékelhetők, hiszen a szállítmányozás iránti növekvő kereslet a bővülő kereskedelmi aktivitás fontos jele. A FedEx részvényeinek az árfolyama a tegnapi kereskedés során 5,6%-ot emelkedett. A cég versenytársa, a UPS 1,9%-kal növelte az értékét.
- A Bloomberg szerint a brit BP igazgatósága elfogadta Robert Dudley vezérigazgatói jelölését, aki így Tony Hayward-ot váltja a vezetői székben. Dudley, aki korábban a cég olajszivárgás elhárításáért felelős vezetője volt, 2010. október 1-étől veszi át a tisztséget.
- A tegnapi szünet után ma ismét számos fontos amerikai vállalat publikálja negyedéves gyorsjelentését, mint például a DuPont, a Valero Energy és az Office Depot. Makroadatok tekintetében a Conference Board fogyasztói bizalmi indexe bírhat piacbefolyásoló hatással.
Olaj és arany:
- Az olaj árfolyama továbbra is a 79 dolláros szinthez tapad, jelentős elmozdulás nélkül.
- Az olajkészletekkel kapcsolatos negatív kilátásokat a részvénypiacok optimizmusa ellensúlyozta.
- Az arany ára sem mozdult el jelentősen, miközben a dollár gyengül az euróval szemben. Jelenleg 1.185 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- Hét nap óta először esnek az ázsiai tőzsdeindexek, a kínai tőzsde van jelenleg a legnagyobb mínuszban (Nikkei -0,1%; Hang Seng -0%; Shanghai -0,5%; Kospi -0%).
- Az esés oka főként a növekvő hitelkockázat és a vártnál lassabb gazdasági növekedés miatti félelem. Úgy tűnik, ezen aggodalmak még a vártnál jobb amerikai újlakás-értékesítési adatok pozitív hatását is képesek elhomályosítani.
- A jen gyengülése kedvez az exportcégeknek, így a Hyundai (+2,5%) és a Mazda (+0,5%) is erősödik.
Devizák:
- Tegnap tovább gyengült a dollár, a reggeli órákban már 1,30 fölé emelkedett az árfolyam.
- A jen enyhén erősödött tegnap, az árfolyam 87 környékén mozog jelenleg.
- A forint napon belül közel 4 forintot mozgott tegnap. A volatilis nap után reggel enyhén erősödött az árfolyam, jelenleg 286,2 forintot kell adni egy euróért.
Határidős piacok:
- Mínuszba fordultak az amerikai határidős indexek ma reggel.
Erste kommentár
Tegnap egy kisebb pozitív meglepetés született. Az új lakásértékesítések a várakozásoknál jobban alakultak. Ugyanakkor az előző havi adatot jelentősen csökkentették, amely így minden idők legalacsonyabb értéke lett. A dallas-i ipari termelési adat viszont egyértelműen rosszabb lett a vártnál. Mindezek ellenére emelkedni tudtak az amerikai indexek. Ez jó jel. Mintha az első sokk, ami a növekedési kilátások romlásával jött áprilisban, eltűnőben lenne, s a befektetők egyre inkább a távolabbi jövőt szemlélnék megint. Vagyis pozitív a hangulat, még akkor is, ha ez az ázsiai piacokon jelen pillanatban nem látszik annyira. S valószínűleg a mai magyar kereskedés is inkább lapos, esetleg a +/- 100 pontos tartományban maradó mozgás lesz, de ennek ellenére mintha lassú hangulatjavulást látnánk. Persze ez nem feltétlenül fog kitartani az év végéig, de arra lehetőséget teremt, hogy a nyár hátralevő részében a bika oldalon esetleg pénzt keressünk. Persze ehhez a BUX-nak el kellene rugaszkodnia a 200 napos mozgóátlagról.
Vállalati hírek
Christopher Mattheisen, a Magyar Telekom vezérigazgatója interjút adott az index.hu-nak
A főbb pontok:
- Jelenleg a vállalat 12 számlázási rendszerrel dolgozik, melyek egy rendszerbe történő integrálása folyamatban van és 2011-re készülhet el. Ezután a folyamat gyorsabb lesz és lehetővé teszi, hogy az új szolgáltatások könnyebben bevezethetőek legyenek. Ez segíti, hogy a Magyar Telekom könnyebben jelenhessen meg pl. az energiapiacon. (Nagy előrelépést jelentene, ha a háztartásokban sikerülne meghonosítani az intelligens mérőórákat.) Első tapasztalataik az üzletágban ígéretesek, azonban a kiértékelésre később kerül sor.
- Folytatják a kisebb kábeltársaságok felvásárlását. A piac 40%-át még mindig kis játékosok fedik le, akik azonban nem képesek fejlesztéseket végrehajtani.
- Az optikai hálózat fejlesztése fontos, mivel a video alkalmazások egyre népszerűbbé válnak, azonban jelenleg a meglevő hálózat is elegendő megfelelő szolgáltatások nyújtására. Fontos, hogy ugyanazok az alkalmazások minden képernyőn elérhetőek legyenek (PC, mobil, tv). A vezérigazgató hisz az interaktív tévében, mely igen népszerűvé válhat a közeljövőben (tréningek, nyelvtanfolyamok).
- Az LTE-hálózatok megjelenése előtt nagyon sok olyan eszköz lesz, amelyek támogatják az új technológiát, így szükséges az új rendszer fejlesztése.
Az interjú új elemet nem tartalmaz, azonban hangvétele pozitív. Árfolyamhatásra nem számítunk.
Rövid hírek
- A tavalyi évvel ellentétben, az idei második negyedévben profitra tett szert az OTP ukrán leánya. A háttérben a rosszul teljesítő hitelekre képzett céltartalékok csökkentése állt. Ukrán számviteli sztenderdek szerint a nettó profit 236,2 millió hrivnya volt (29,9 millió dollár vagy 6,6 milliárd forint), míg tavaly 565,3 millió hrivnyás veszteségről számolt be a bank. Jó hír, hogy a számok pluszba fordultak, azonban az ukrán sztenderdek jelentősen eltérnek mind a nemzetközi, mind a magyar sztenderdektől, ezért a számok a magyar anyavállalat szempontjából nem mérvadóak. Árfolyamhatásra nem számítunk.
Gazdasági hírek
- Kamatemelésre kényszerülhet az MNB, amennyiben a Magyar eszközök kockázati megítélése jelentősen romlik, mondta el Király Júlia, elnökhelyettes. A Monetáris Tanács világos, határozott állásfoglalást tett közzé, mely szerint, ha Magyarország kockázati megítélése hosszú távon romlik, az MNB a kamatemelés eszközéhez nyúlhat. Európában az átlag bankadó a GDP 0,1-0,2%-a, míg Magyarországon a GDP 0,7%-a, ami valószínűtlenül magas.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.