Nemzetközi hírek
USA:
- Újabb aggodalom söpört végig a tőzsdéken az európai adósságválság nyomán. Mélyrepülésnek indultak a tőzsdeindexek, a Dow február óta nem látott mértékben zuhant, a dollár több mint egy éves csúcsára erősödött az euróval szemben (Dow -2,0%; S&P -2,4%; Nasdaq -3,0%).
- Bár Görögország megkapta az EU segélycsomagot (80 milliárd euró) és az IMF is minden bizonnyal megszavazza a 30 milliárd dolláros keretet vasárnap, a veszély közel sem tűnt el, ráadásul a befektetők aggodalmát a fertőzésveszély is vezeti. Ha a probléma tovább terjed Portugália és Spanyolország irányába, akkor már az EU (amúgy szintén eladósodott többi része) és az IMF is kevés lesz, hogy kihúzza ezen országokat a bajból. A piaci hangulat, és annak a kötvényhozamokra gyakorolt hatása döntő fontosságú kérdés tehát a fenntartható adósságpálya szempontjából.
- A pénzügyi szektor és az iparvállalatok kéz a kézben zuhantak, csak a válság során biztonságosnak vélt gyógyszerszektor tartotta magát. A Dow két legjobban teljesítő tagja a két gyógyszergyártó vállalat lett, melyek gyorsjelentésüket is közzétették tegnap.
- A Pfizer a vártnál nagyobb, stabil év/év alapú profitbővülésről számolt be, egyszeri tételektől tisztított részvényenkénti eredménye 60 cent lett 2010 első negyedévében. A Merck is az elemzői konszenzusnál jobb, 83 centes EPS-t tett közzé, mely 12%-os emelkedés a tavalyi év azonos időszakához képest.
- Várt stagnálással szemben, 1,3%-kal nőtt márciusban az ipari rendelés állomány, és a márciusi függő lakásértékesítések 23,5%-kal bővültek tavalyi év azonos hónapjához képest.
- Ma az ISM szolgáltatóipari beszerzési menedzser index mellett a foglalkoztatottság változásáról kapunk információt. A vállalatok közül a Time-Warner és a Symantec publikálja gyorsjelentését.
Olaj és arany:
- Az európai adósságválság következtében erősödő dollár rányomta a bélyegét a nyersanyagpiacra. Az olaj árfolyama 4%-ot esett tegnap, ma pedig 82,4 dolláron folyik a kereskedés.
- Az Amerikai Energiaügyi Hivatal (DOE) ma teszi közzé az olaj- és benzinkészletek alakulását. Az elemzők további 2 millió hordós bővülésre számítanak a kőolaj terén, míg 1,2 millió hordóval szűkülhetnek az üzemanyag készletek.
- Az arany ára is kivette a részét az esésből a zöldhasú jelentős felértékelődése miatt. A nemesfém unciája 0,9%-os esés után jelenleg 1.168 dolláron forog. Euróban mérve azonban tegnap új történelmi csúcsra repült az arany (914 euró), az európai közös deviza leértékelődésével pedig ma visszatért 901 euróra.
Távol-Kelet:
- Az ázsiai indexek sem tudták kivonni magukat a globális zuhanás alól (Hang Seng -2,1%, Shanghai Composite: 0,4%, All Ordinaries -1,4%). A japán, a dél-koreai és a thaiföldi tőzsdék még zárva vannak.
- Ausztráliában továbbra is a bányajáradék kérdése borzolja a kedélyeket (BHP Billiton -2,2%, Rio Tinto -2,6%, Caltex -6,0%). Az ellenzék már hangot is adott azon véleményének, hogy ellenzi az új adókat. A bankszektor is nyomás alá került. Bár a Westpac Bank 32%-os profitbővülésről számolt be, a befektetők aggódnak a marzsok és a bevételek alakulása miatt.
Devizák:
- A kockázatkerülés felerősödése tegnap egyértelműen látható volt az EUR/USD devizapárban. Az dollár a ma reggeli órákban már az 1,30-as szint alá erősödött, és 1,295 környékén is járt a kurzus.
- A jen nem mozdult el tegnap látványosan, az árfolyam továbbra is a 95-ös ellenállás alatt mozog.
- A forint régen nem látott mértékben gyengült tegnap, 270 környékéről 276 forint fölé száguldott az árfolyam.
Határidős piacok:
- Ismét mínuszba lendültek az USA határidős indexei.
Erste kommentár
Tegnap délelőtt elterjedt a pletyka, hogy Spanyolországnak is szüksége lenne pénzre az EMU-tól, mégpedig mintegy 280 Mrd euróra. Persze ezt később maga a spanyol miniszterelnök cáfolta, de ez nem hatotta meg a piacokat. A piaci szereplők egyre inkább kételkednek a mentőcsomag sikerében, s attól félnek, hogy a fertőzés átterjed Portugáliára és Spanyolországra is. Minket az egész arra emlékeztet, hogy az ember beleesik a lekvárba, majd megfogja a saját haját, s ki akarja emelni magát onnan. Persze nem sikerül neki. Valahogy ez az egész történet ehhez kezd hasonlítani. A piacok amúgy is megérettek az esésre, tehát ez jó ok is arra, hogy lejtmenetbe kapcsoljanak.
Vállalati hírek
Vártnak megfelelő eredmény a PannErgytől
A PannErgy tegnap, tőzsdezárás után publikálta 2010. I. negyedéves eredményét. A tavalyi nagymértékű veszteséggel szemben idén kismértékű nyereséget ér el a cég. A javulás a pénzügyi tételeknek volt köszönhető, mivel a forint erősödése miatt a cég euróban denominált hitelei nem termeltek veszteséget. Ugyanakkor jól teljesített műanyagipari üzletág, így javult az üzemi eredmény. Az eredmény összességében kedvező, de a piaci szereplők elsősorban a geotermiai fejleményeket várják.
Rövid hírek
- MOL: Újraindította vizsgálati eljárását a MEH a Surgutneftegaz részesedés-szerzésével kapcsolatban. Az eljárás arra az időszakra került felfüggesztésre, amikor a PSzÁF is vizsgálni kezdte a tranzakciót. A Pénzügyi Felügyelet azonban múlt héten lezárta a vizsgálatot.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.