Nemzetközi hírek
USA:
- Újra lendületes emelkedésnek lehettünk tanúi tegnap az amerikai részvénypiacokon a JPMorgan meglepően jó gyorsjelentése nyomán (Dow +0,9%; S&P +1,1%; Nasdaq +1,6%). Napi és egyben másfél éves csúcsán zárt az S&P500, 1.210 pontnál, és a Dow is új csúcsot ütött 11.125 ponton.
- A JPMorgan Chase tegnap nyitás előtt tette közzé negyedéves gyorsjelentését, mely lázba hozta a befektetőket. A tavalyi első negyedévhez képest csaknem dupla akkora, 74 centes részvényenkénti nettó profitról számolt be a bank, jócskán meghaladva ezzel a 64 centes elemzői konszenzust is. A 28,2 milliárd dolláros negyedéves bevétel is meghaladta a várakozásokat. A nem-teljesítő hitelek átstrukturálása, valamint a javuló gazdasági feltételek következtében a hitelportfólió szignifikáns javulást mutat. A jó eredménytermelő képesség pedig a bank Tier 1 tőkemegfelelési mutatóját 11,5%-ra emelte. A bank a továbbiakban bővíteni szeretné a kkv hitelezését, és 9 ezer embert tervez felvenni az Egyesült Államokban.
- A JP Morgan lett ezzel a Dow legjobban teljesítő tagja, 4%-os emelkedéssel. A bank emellett az egész pénzügyi szektort húzta magával, a Bank of America 3,9%-ot, az American Express 3,3%-ot erősödött. Az S&P bankszektor indexe 2,6%-kal értékelődött fel. Az Intel árfolyama a kedd zárás után publikált optimista gyorsjelentés nyomán 3,2%-os pluszban zárt tegnap.
- A makroadatok is pozitív meglepetést okoztak. Vártnál alacsonyabb, 2,3% lett az év/év alapú fogyasztói árindex márciusban, a maginfláció pedig mindössze 1,1%-ra rúg. Az alacsony inflációs nyomás csökkenti a kockázatát annak, hogy a Fed idő előtt kamatemelésbe kezdjen.
- A kiskereskedelmi forgalom minden szinten felülmúlta a várakozásokat. Az értékesítések 1,6%-kal emelkedtek márciusban. A gépjárműeladásokat leszámítva a 0,6%-os volt a növekedés, ha pedig a gázszolgáltatást is kiszűrjük, akkor 0,7%-kal bővült a mutató februárhoz képest. Kedvező hír, hogy a dinamikus márciusi teljesítmény mellett a februári adatot is felfelé módosította a kereskedelmi tárca.
- A Fed bézs könyv szerint a gazdasági aktivitás az összes régióban (Fed-kerület) bővült, leszámítva St. Louis-t. Bernanke arról beszélt, hogy az élénkülés továbbra is lassú lehet a magas munkanélküliség és az alacsony építőipari kiadások következtében. Szavai arra utalnak, hogy marad a laza monetáris politika, így alaptalannak tűnnek azok a piaci híresztelések, miszerint a héten változna a Fed retorikája.
- Ma a számos fontos makroadat mellett a Google, és az AMD gyorsjelentése is piacmozgató hatással bírhat.
Olaj és arany:
- Az olaj árfolyama jelentősen emelkedett a nem várt készletcsökkenésnek köszönhetően. A kőolajkészletek az 1,3 millió hordó növekedés helyett 2,2 millió hordóval csökkentek a magasabb amerikai kereslet miatt.
- Az első negyedéves, várazásoknál magasabb kínai GDP növekedés is fűtötte az olaj árfolyamát.
- Az emelkedő kőolajár nem hagyta érintetlenül az arany árfolyamát sem. A nemesfém árfolyama kismértékben, de emelkedett az olaj hátán a gyengélkedő dollárnak köszönhetően.
Távol-Kelet:
- Vegyes képet mutattak az ázsiai indexek reggel (Nikkei +0,6%, Shanghai -0,6%, Hang Seng +0,4%, Kospi +0,3%, All Ordinaries +0,2%). A pénzügyi papírok jól szerepeltek, azonban az ingatlanpapírokat adták a kínai makroadatokra.
- Kína GDP-je éves szinten 11,9%-kal bővült az első negyedévben, ami arra enged következtetni, hogy hamarosan megkezdődnek a régóta vizionált szigorítások. Ugyanakkor a márciusi infláció (2,4%) elmaradt a februári adattól (2,7%) és a várakozásoktól (2,6%) is, így a kamatemelési ciklus kezdete még kérdéses.
- A pénzügyi papírok az egész régióban jól szerepeltek a JP Morgan negyedéves számai nyomán, sőt, 10 dél-koreai pénzügyi intézményt a Moody's fel is minősített. Persze a felminősítés nyomán erősödhet az ázsiai ország devizája, ami az exportőrökre negatívan hat, így az autógyártók részvényei ma alulteljesítettek.
- Éves szinten 39%-kal nőtt a Rio Tinto vasérc kitermelése az első negyedévben a megugró kínai kereslet következtében, de az arany, valamint a bauxit kitermése is nőtt, míg az urán és réz kitermelése csökkent.
Devizák:
- A dollár tegnap hajszállal közelebb került az 1,37-es ellenálláshoz, de egyelőre nem sikerült a szintet elérnie.
- A jen a 93,5-es ellenállához tapadt, hatodik napja oldalaz a szint alatt a japán fizetőeszköz.
- A forint tegnap tovább erősödött, a 262,2-ig jött le az árfolyam.
Határidős piacok:
- Az amerikai határidős indexek pluszban tartózkodnak ma reggel.
Erste kommentár
Kína dübörög. Az első negyedéves GDP növekedés az elmúlt három év legnagyobb értékére, 11,9%-ra emelkedett, miközben a várakozás 11,7% volt. Persze kajánul azt mondhatnánk, hogy akkor biztos az infláció is megugrott, pedig nem. A várt 2,6%.-kal szemben csak 2,4%-kal növekedtek a fogyasztói árak márciusban az egy évvel korábbi szinthez képest. Az ipari termelés is visszakúszott a 20% közeli növekedési ütemre az elmúlt hónapokban. (A válságban 5% környékére esett vissza.) Szóval Kína köszöni, jól van. Persze azzal a kikötéssel, hogy ebből komoly túlhevülés lehet. Viszont az alacsony infláció miatt a kamatemelés kockázatosnak és indokolatlannak tűnik. Ezért sok piaci szereplő azon spekulál, hogy Kína beadja derekát és hagyja felértékelődni a jüant. Ez persze jó lenne az USA-nak, hiszen a jelentős kereskedelmi hiánya csökkenhetne Kína felé, amely pozitívan hathatna az amerikai gazdasági fellendülésre is. Vagyis a mai hír nemcsak Kína, de az USA és az egész világ fellendülése szempontjából is fontos.
Rövid hírek
- A Magyar Ásványolaj Szövetség szerint 2010 első negyedévében éves szinten 12%-kal esett vissza az üzemanyag fogyasztás Magyarországon a magas árak miatt. A kereslet visszaesése enyhe negatív hatással lehet a MOL profitjára.
- A MOL pakisztáni operációja nincs veszélyben a területi villongások miatt, mondta el Johannes Vetter szóvivő.
- Az MNB stabilitási jelentése szerint a magyar bankrendszer stabil, és a bankok 10%-os eredménynövekedéssel számolnak az idei évben.
- Az Ikarus-szal és az ARC-kal karöltve új buszcsaládot fejlesztett ki a Rába. Az új modellek hamarosan tesztútra indulnak. A Rába szállítja a futóművet, a vázszerkezet egyes elemeit és az üléseket, de részt vesz az értékesítésben is. Az új buszok 30-40%-kal olcsóbbak, mint a nyugat-európaiak, de 20-30%-kal drágábbak, mint a kínai gyártmányok. A Rába jó referenciákkal rendelkezik, hiszen a magyar vállalat által gyártott alkatrészek megtalálhatóak amerikai, orosz és japán buszokban is. A Rába ügyvezető igazgatója elmondta, hogy az idén még nem számítanak jelentős árbevételre az együttműködésből, de 2011-ben már igen. Pozitív.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.