Senkit sem érdekelnek már a jó hírek

Hiába a jó adatok, úgy tűnik a piacok már mindent beáraztak és már a jó hírekre sem tudnak emelkedni. A jó negyedéves eredmények ellenére számos cég veszített értékéből

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nemzetközi hírek

USA: Jól kezdődött a pénteki kereskedés a tengerentúli parketten, napközben azonban fordult a hangulat és zárásra a negatív tartományba kúsztak a mutatók (Dow -0,5%; S&P -1%; Nasdaq -1,4%). Az év első hónapja látványos esésekkel fejeződött be, pedig nagy hajrával indult az év, de közben nagyon megváltozott a befektetői szentiment. Pénteken meglepően jó GDP adatot (5,7%) publikáltak a tengerentúlról, de még a várakozások (4,7 %) feletti eredmény sem tudta a pozitív tartományban marasztalni a főbb indexeket, pedig 6 éve nem volt példa ilyen jó negyedéves értékre. Ezenkívül napvilágot látott a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexe (74,4 pont), mely szintén jobb lett a várakozásoknál (73 pont). A Chichago-i beszerezési menedzser index (61,5 pont), is kedvezőbben alakult az előzetes becsléseknél (57,2 pont). Hiába azonban a jó adatok, úgy tűnik a piacok már mindent beáraztak és már a jó hírekre sem tudnak emelkedni. A jó negyedéves eredmények ellenére közel fél százalékot veszített értékéből az Amazon, pedig a várt 72 cent helyett 85 cent részvényenkénti profitot publikált a vállalat. A Chevron 1,5 százalékot veszített értékéből pénteken, miután a társaság nettó profitja 37 százalékot csökkent 2009 negyedik negyedévében.

Olaj és arany: Tovább csökkent az olaj árfolyama a múlt héten és egyre közelebb kerül a 200 napos mozgóátlaghoz, a 70,1 dolláros szinthez. Nyomást gyakorolhat az árfolyamra, hogy kérdéses, ki biztosítja a legnagyobb olajkeresletet, ha Kína visszafogja beruházásait. Az arany árfolyama 1.080 dollár közelébe csökkent, a ma reggeli kereskedésben pedig nem mutatott jelentős elmozdulást.

Távol-Kelet: Folyamatosan dolgozták le a mínuszokat az ázsiai indexek a ma reggeli kereskedésben (Nikkei +0,1%, Hang Seng +0,3%, Shanghai -1,6%, Kospi +0,3%, All Ordinaries -1,1%). A Honda Motor 3,4%-ot esett, miután 646,000 autó visszahívását jelentette be. Korábban ismertetett hasonló okokból kifolyólag a Toyota 5,6%-ot veszített értékéből. A Toshiba 5,6%-kal zuhant, mivel a decemberben végződő negyedévben csupán 10,2 milliárdos üzemi eredményt ért el, ami lényegesen elmarad a cég 30 milliárd jenes saját várakozásától. A Mizuho Financial Group ezzel szemben 1,7%-ot menetelt felfelé, miután az utolsó negyedévben sikerült profitot elérnie. Koreában a technológiai papírok teljesítettek gyengén (Samsung -2,0%, Hynix -3,7%), azonban az autógyártók remekeltek (Hyundai +2,2%, Kia +2,6%), mivel a befektetők arra számítanak, hogy ezek a cégek előnyt húzhatnak a Toyota visszahívásaiból. Két ma megjelent felmérés (HSBC purchasing manager index és Federation of Logistics and Purchasing) alapján Kína januárban tovább növelte ipari termelését, miután az exportmegrendelések nőttek és egyre erősebb az inflációs nyomás. Ezek után a részvények, főleg a hitelezésben érdekelt vállalatok papírjai mélyrepülésbe kezdtek, mivel valószínű, hogy Kína ezek után tovább szigorít.

Devizák:: Négy napon át folyamatosan erősödött a dollár az euró ellenében, egészen 1,3853-ig. Ma reggel enyhe gyengülés volt tapasztalható (1,3877). 90,27-ig gyengült a jen a múlt héten a dollárral szemben, ma reggel nem történt lényeges elmozdulás (90,21). A forint 271,39-ig erősödött a múlt héten, de a 271-es szint megtartotta az árfolyamot, így ma kismértékű (0,19%) gyengülést mutat (271,90) a forintunk.

Határidős piacok: Az európai határidős indexek a negatív, az amerikaiak a pozitív tartományban vannak.

Erste kommentár

A világ egyre inkább a görög államadósságtól, illetve a kockázati felártól reszket. Ugyanis a tíz éves euró kötvényekre mért csődkockázat 3,5% fölé növekedett. Ez nagyon magas és már közelíti a tavaly márciusi magyar értéket, amely 6% környékén tetőzött, de mára 2,54%-ra csökkent. Tehát most Magyarország a befektetők szemében kevésbé kockázatos, mint Görögország. Sokan kérdezik, hogy Görögország hogyan mehet csődbe. Nagyon egyszerűen. Nem tudja tovább fizetni a hiteleinek törlesztését, illetve nem tudja kifizetni egy esetleges lejáró hitelen fennálló tőketartozását, mert pl. nem kap új hitelt. Ugyanis a görög jegybank már nem tud pénzt nyomtatni, mert az most már az ECB feladata. Mikor jöhet el ez az idő? Úgy tűnik, hogy legkorábban áprilisban, akkor kell újra jelentősebb hitelt bevonni a finanszírozásba. Tehát addig nagy valószínűséggel csak félünk a görög államadósságtól, de addig „nem harap". Ez is közrejátszhat abban, hogy ma a nagy görög félelem ellenére, akár emelkedhetnek is a részvénypiacok. Megoldást a görögök számára három dolog jelenthet: (i) konszolidálják a költségvetésüket, azaz jelentős megszorításokat vezetnek be; (ii) kapnak pénzt az EU-tól; (iii) kilépnek az euró zónából, újra bevezetik a drahmát és azt azonnal le is értékelik.

Vállalati hírek

 

Véget ér a rekordsorozat
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított januári értéke: 53,5. Megállt a feldolgozóipar 2008 szeptemberében kezdődött összehúzódása, és decemberhez képest kis mértékben bővült is. A január havi index 4,4 százalékponttal magasabb a decemberi értéknél (49,1), és 2008 augusztusa óta az első 50,0 pont feletti érték. Január hagyományosan erős hónap, korábban csak 1997-ben, 2005-ben és 2009-ben volt 50,0 pont alatt januárban az index értéke (rendre: 49,1; 48,2; 38,0). A nyers BMI érték is jócskán nőtt decemberhez képest, ez az év végi leállások és a rövidebb termelési időszak elmúlását jelzi. Legalább tizenhat egymást követő hónapban az elmúlt 15 évben még egyszer sem zsugorodott a feldolgozóipar, a korábbi rekordot az 1998. augusztus-december közötti öt hónapos időszak tartotta – ez a rekordsorozat most véget érni látszik. Januárban mindegyik részindex pozitív tartományban tartózkodott, és az indexértékek csak két esetben (beszerzési árak és foglalkoztatottság) csökkentek decemberhez képest

A Moody's leminősítette az OTP lejárat nélküli eurós kötvényét

A Moody's a korábbi Baa2-es besorolásról Ba1-re minősítette le az OTP Tier 2-es kötvényét. A lépés összhangban van a Moody's korábbi bejelentésével, miszerint vizsgálja a bankok különböző tőke- és kölcsön elemeit. Az OTP-nek egyetlen Tier 2-es kategóriába tartozó kötvénye van, egy 500 milliós eurós kötvény, ami 2016-ban jár le, de ez a határidő meghosszabbítható. A papír jelenleg 68%-on forog. Az OTP az elmúlt negyedévekben jelentős mennyiséget vásárolt ebből a kötvényből, és hozzávetőleg 30 milliárd forintnyi nyereséget könyvelt el rajta. Noha a hír negatív, véleményünk szerint nincs hatással a bankpapír értékelésére, mivel szerintünk nem fogja befolyásolni a jövőben kibocsátandó kötvények árazását.

További hírek: A PSZÁF 10 millió forintra (részvényenként 0,04 forint) büntette az OTP-t a piacot megtévesztő kereskedés miatt. Az OTP 30 millió román lejjel (7,8 millió euróval) 462,9 millió lejre megemelte a román leánycég alaptőkéjét.

Rövid hírek

- MOL: A Magyar Fejlesztési Bank és az orosz Gazprom aláírták a Déli Áramlat magyarországi szakaszának megépítéséért felelős közös vállalat alapító okiratát. Az orosz partner beszélt a Magyarországon megépítendő gáztárolóról is. A magyar fél szóba hozta a Surgutneftgas részesedését a MOL-ban, de az orosz tárgyalópartner hárította a kérdést. A hír kapcsán nem számítunk részvényárfolyam hatásra.

- Részvényesi észrevétel alapján az RFV módosította a 2009. március 31-ei és szeptember 30-ai negyedéves jelentéseiben és 2009. június 30-ai féléves jelentésében a cash-flow kimutatásokat. 2009 első negyedévében 40,9 millió forintos változás történt a külső tulajdonosi részesedésben új beszerzés miatt és ezzel kapcsolatban egyéb sorok is változtak (adó, befektetési tevékenységből származó cashflow stb.). Első pillantásra úgy tűnik, a változások miatt nem módosultak a negyedéves illetve féléves eredmények.

További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo