Nemzetközi hírek
USA:
- Folytatódott a jó hangulat az amerikai börzéken, újabb közel 3 éves csúcson az indexek (Dow +0,8%; S&P +0,6%; Nasdaq +0,8%). Bernanke, Fed elnök szavai a beigazolták a stimulus fenntartására vonatkozó piaci várakozást, de a vállalati eredmények és a makroadatok is pozitív meglepetést hoztak.
- A Federal Reserve esti közleménye, majd Bernanke beszéde is lendületet adott a piacoknak. A Fed a vártnak megfelelően szinten tartotta a 0,25%-os alapkamatot, és továbbra is a gazdaságélénkítés fenntartása mellett tette le a voksot. Bár a júniusban lejáró 600 milliárd dolláros likviditásélénkítő QE2-t nem követi újabb QE3, a kötvényvásárlásokat folytatják a lejáró állampapírok bevételeiből.
- Bernanke elmondta, hogy a korábbi előrejelzésekkel szemben alacsonyabb gazdasági növekedést (2,5-2,8%), és lassú munkanélküliség csökkenést vár a Fed. 1,7-2% közötti fogyasztói árnövekedéssel számolnak az első negyedévre, az infláció azonban átmeneti lehet, az elnök szerint. Éppen ezért Bernanke nem tudta megmondani, hogy mikor jöhet a monetáris szigorítás, de várhatóan az még nem most lesz.
- A tartós cikkek rendelésállománya a vártnál nagyobb ütemben, 2,5%-kal emelkedett márciusban.
- Vállalati fronton, a Moody's, a Whirlpool, a Corning is az elemzői konszenzust meghaladó számokat tett közzé. A Moody's árfolyama a kiemelkedő negyedéves számok nyomán 6,7%-ot emelkedett. Az intelligens üveg gyártással foglalkozó Corning részvényei 2,3%-kal drágultak.
- Alulmúlták a várakozásokat a ConocoPhillips olajcég számai, a cég árfolyama így 1,7%-ot esett.
- A zárás után publikáló eBay és Starbucks a várakozásoknak megfelelő számokat tett közzé. Az eBay árfolyamát a zárás utáni lejtmenetből gyorsan visszakapták, majd végül a záráskor elért 34 dolláros árfolyam körül fejezték be a kereskedést az OTC piacon is. A Starbucks-ot azonban nem kímélték a befektetők, zárás után 1,6%-ot esett az árfolyama.
- Ma is fontos piacmozgató adatok kerülnek nyilvánosságra az USA-ban. Az idei első negyedév GDP számának első hivatalos előzetes adata lát napvilágot 14:30-kor. Folytatódik a gyorsjelentési dömping is, az Exxon Mobil, a Pepsi, a Microsoft és a Procter&Gamble is ma publikálja negyedéves számait.
Olaj és arany:
- Új, 2008 nyara óta nem látott csúcs született a WTI kőolaj árfolyamában ma reggel, 113,7 dollárnál. A WTI ára tegnap is és ma reggel is 0,5-0,5%-ot erősödött a szíriai események, valamint a vártnál nagyobb benzinkészlet csökkenés nyomán.
- Az Amerikai Energiahivatal (DOE) közlése szerint 2,5 millió hordóval csökkentek a benzinkészletek, a várt 1 millió hordóhoz képest. A kőolaj készletek azonban további 6,2 millió hordóval bővültek.
- Folytatódik tehát a február óta tartó trend, a finomítók készletről adják a benzint, és alacsonyan tartják a kőolaj beszerzést, mivel vélhetően csak átmenetileg magas árfolyamra számítanak. Tartósan magas olajár esetén azonban idővel növelni kell a kőolaj felhasználást is, főképp az autózási szezon beálltával.
- Az arany ára a dollár gyengülése következtében tovább emelkedett, jelenleg már 1.530 dolláron tartózkodik a nemesfém unciánkénti ára, ami újabb történelmi csúcsot jelent.
Távol-Kelet:
- Néhány index kivételével a legtöbb ázsiai piac a pozitív tartományban van ma reggel, a legnagyobb mértékben a Nikkei emelkedett (Nikkei +1,3%, Shanghai -0,5%, Hang Seng +0,5%, Kospi -0,0%, All Ordinaries +0,1%).
- Japánból ma reggel számos makroadat érkezett. A defláció márciusban csupán 0,1% volt a várt 0,2%-kal és a februári 0,3%-kal szemben, a munkanélküliség pedig a várt emelkedéssel szemben 4,6%-on stagnált. A katasztrófa miatt az ipari termelés havi szinten rekord mértékben, 15,3%-kal zuhant, ami meghaladja a 10,5%-os visszaesésre vonatkozó várakozásokat. A Bank of Japan változatlan szinten 0-0,1%-on hagyta az alapkamatot és kibővítette azon eszközök körét, melyeket fedezetként befogad. A katasztrófára válaszként indított 1000 milliárd jenes hitelprogramban résztvevő bankok maximum 150 milliárd jen értékben egy éves hiteleket vehetnek fel 0,1%-os kamaton.
- Vállalati fronton sem volt unalmas a nap: Az Advantest 5,6%-kal, a Kyocera 2,3%-kal emelkedett a vártnál jobb eredmények hatására. A Panasonic bejelentette, hogy költségcsökkentési programjának keretein belül világszerte 40 ezer dolgozóját bocsátja el, amit a befektetők 2,3%-os emelkedéssel díjaztak. A Sony-t ismét a tegnapi, ügyféladatokkal kapcsolatos hír húzta le (-4,7%).
- Az elmúlt fél év számainak tükrében a Világbank 8,7%-ról 9,3%-ra emelte a kínai GDP-növekedésre vonatkozó várakozását, míg a 2012-re 8,7%-os bővülést vár az eddigi 8,4% helyett.
Devizák:
- Tovább gyengült a dollár, miután a Fed változatlanul, 0,25%-on hagyta az irányadó rátát. Ezt követően Bernanke bejelenette, hogy az állampapír-vásárlási program az eredeti terveknek megfelelően júniusban véget ér. A zöldhasú a reggeli órákban 1,488-ig gyengült, egyre közelebb kerül az árfolyam az 1,50-es lélektani szinthez.
- A japán jen tegnap gyengült (82,8) a dollárral szemben, a korrekció azonban nem tartott sokáig, az árfolyam megforult, és a reggeli órákban 81,75-ig erősödött a távol-keleti fizetőeszköz.
- A forint továbbra is stabilan tarja magát 264-265 forint között, napról-napra egyre kisebb tartományban mozog az EUR/HUF. A technikai kép alapján hamarosan tovább erősödhet a forint.
Határidős piacok:
- Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős indexek.
Erste kommentár
Tegnap a fed elnöke, Ben Bernanke vallomást tett. Egyelőre elképzelése sincs arról, hogy mikor kezdődhet meg a szigorítás az USA-ban. Így a befektetők nagyon boldogok lettek, hiszen annak ellenére, hogy júniusban véget ér QE2, illetve a további plusz pénzek öntése a piacra, az világos, hogy a FED kezén levő kötvényekből befolyó pénzek felhasználása további kötvények vásárlása, azért valamiféle további lazításnak fogható fel. Vagyis a gazdaságba öntött pénz ott marad, sőt annak hozamai is. Így lehet örülni. Marad a plusz likviditás, még ha friss pénz nem is jön hozzá. Így a dollár megcélozta a tegnap említett 1.5-ös szintet. A részvényindexek pedig megerősítették a tegnapelőtti kitörést. A hangulat jó. Így meglepő a BUX tegnapi viselkedése. Nehéz értékelni a dolgot. Rossz jel, hogy jó hangulatban estünk vissza egy napközben áttört szint alá. Ugyanakkor a grafikonra kicsit másképp nézve nem történt semmi. Leteszteltük a 20 napos mozgóátlagot, s onnan emelkedünk tovább. Talán az utóbbi verzió ami igaz, s csak egy kirázás volt tegnap, amelyet a MOL esés alapozott meg.
Rövid hírek
- A MOL tegnap szíriai hírek hatására erős eladói nyomás alá került. Ban Ki-moon ENSZ titkár kijelentette, hogy Szíriával szemben szankciókra van szükség. Ez negatívan hatna a MOL-ra, mivel az INA (a MOL 47,3%-os leánya) napi 20 ezer hordó olaj-egyenértékesnyi gázt termel az országban. Bár azt az államnak értékesíti (hazai piacon), a szíriai gázexport elleni szankciók negatívan érinthetik a MOL bevételeit. A fenti mennyiség a MOL csoport teljes szénhidrogén kitermelésének 12%-a.
- Richter, Egis: Május végére halasztotta a kormány a gyógyszerkasszát érintő kiadáscsökkentésről szóló végső döntést. Úgy tűnik, további szempontokat is figyelembe kívánnak venni, ami azt is jelentheti, hogy a gyógyszergyártók egyes javaslati is beépülhetnek a csomagba. A hír kedvező, de továbbra is sok a bizonytalanság.
- A Richter tegnapi közgyűlése jóváhagyta a részvényenkénti 860 forintos osztalékjavaslatot. Az osztalék kifizetése június 15-én kezdődik, osztalékszelvénnyel utoljára június 2-án forog a részvény.
- OTP, FHB: A parlament tegnap a bajba jutott devizahitelesek megsegítéséről tárgyalt. Ismét sok javaslat merült fel. Az államtitkár elmondta, hogy a kapcsolódó törvény június végére születhet meg. A Bankszövetség elnöke szerint egyelőre nincs megállapodás a bankok és a kormány között, azonban jó lenne minél előbb megegyezésre jutni, mivel az intézkedések megvalósítása is jelentős időt (kb. 2 hónapot) vesz igénybe. Ez további késést jelent a probléma megoldásában, ami enyhén negatívan érinti a bankokat.
- A PannErgy műanyagipari leányvállalata, a Pannunion tegnap zárás után publikálta I. negyedéves eredményét. A nettó eredmény (331 millió forint) 48%-kal lett magasabb, elsősorban a jó pénzügyi eredménynek köszönhetően. A devizahitelek leértékelődése miatt a cég 195,5 millió forintos árolyamnyereséget könyvelt el. Az üzemi eredmény (193 millió forint) ugyanakkor 9%-kal csökkent, mivel a bruttó marzs a korábbi 25,6%-ról 22,1%-ra esett vissza a nyeresanyagárak jelentős, 30-40%-os emelkedése miatt, amit a cég csak három hónapos csúszással tud vevőire áthárítani. A cég alapvetően kedvező környezetben tevékenykedett, mind a volumen, mind az árak nőttek. Az árbevétel 12%-kal volt magasabb. A Pannunion összességében jó eredményt publikált, ami stabil hátteret biztosít a PannErgynek addig is, míg a geotermikus üzletág nyereségessé válik.