Nemzetközi hírek
USA:
- Az USA piacai is mélyrepülésnek indultak a dél-európai adósságválságok nyomán, az indexek három hónapja nem látott mértékben estek (Dow -1,9%; S&P -2,3%; Nasdaq -2%). Az S&P 1.183 ponton zárt, a Dow 11.000 pont alá süllyedt.
- A Standard & Poor's hitelminősítő „BBB+"-ról „BB+"-ra rontotta (egyből három kategóriával) a hosszú távú görög hitelek besorolását, így azok a spekulatív (bóvli-kötvény) kategóriába estek. A rövid lejáratú adósságot pedig „A-2"-ről rögtön „B" kategóriába helyezte a hitelminősítő. Eközben tovább száguldottak felfelé a görög államkötvény hozamok és a csőd elleni biztosítás (CDS) ára. A tegnapi másodpiaci kereskedés során, egyes lejáratokon már 15%-os hozamon fordultak meg a kötvények, a CDS pedig 825 pontra emelkedett. Súlyosbítja a helyzetet, hogy felerősödött a fertőzés veszélye, az aggodalom már Portugáliára (és Spanyolországra) is kezd átterjedni, ahol szintén szédületes sebességgel emelkedik CDS ára. Tegnap már 383 bázispontra emelkedett ez az érték.
- Az USA-ban azonban jó hírek láttak napvilágot, mind makrogazdasági hírek, és vállalati gyorsjelentések terén. A Conference Board fogyasztói bizalmi indexe a vártnál jobban, 57,5 pontra emelkedett áprilisban, a Richmond-i Fed index 30 pontos értéke pedig a növekvő gazdasági aktivitásról árulkodott.
- A vállalati gyorsjelentések ismét szinte kivétel nélkül meghaladták az elemzői előrejelzéseket. A Ford 46 centes részvényenkénti eredménye 50%-kal haladta meg a konszenzust. Ennek ellenére az autógyártó részvényei 6%-kal értékelődtek le. 1,24 dolláros EPS-t ért el a Du Pont, és az Office Depot kivételével az összes fontosabb vállalat az elemzői várakozásokat meghaladó eredményt tett közzé. A piacok ennek ellenére nem kímélték ezen papírokat sem. A Dow-n belül egyedül a 3M tudott pluszban zárni, mely szintén a konszenzusnál jobb, 1,4 dolláros eredményt közölt tegnap.
- Az esést a pénzügyi papírok vezették (-3,4%), itt a Goldman-botrány borzolta a kedélyeket. Tegnap tartották a befektetési bank vezetőinek meghallgatását. Az opciók árába foglalt implicit volatilitást mérő VIX index hirtelen 21 pont fölé ugrott tegnap, a 16 pontos lokális mélypontról. A befektetők tehát a jövőre nagyobb árfolyam-ingadozást várnak, mely a medve piacok jellemzője.
- A Fed ma este dönt az alapkamat mértékéről, minden bizonnyal továbbra sem kell számítani kamatemelésre. A vállalatok közül a Goodyear és a Dow Chemical publikálja negyedéves gyorsjelentését.
Olaj és arany:
- A negatív hangulatban az olaj ára is 2,1%-ot csökkent, és jelenleg 82 dollár körül folyik a kereskedés a nyersanyag piacán.
- Az Amerikai Olaj Intézet (API) szerint bár csökkent a benzinkészletek mértéke, több mint 5 millió hordóval nőttek a kőolajkészletek. Az Energiaügyi Hivatal (DOE) ma délután publikálja a készletadatokat. Az elemzők kőolaj terén 1 millió hordós, míg benzin terén 800 ezer hordós csökkenést várnak.
- 1,2%-kal emelkedett az arany ára, a dél-európai aggodalmak nyomán. A dollár heves erősödése ellenére 1.164 dollárra tudott emelkedni a nemesfém árfolyama, euróban pedig soha nem látott magasságba, 885 euróra drágult az arany. A befektetők igyekeznek csökkenteni euró pozícióikat, és többen a nemesfémet választják a pénzük menedékhelyéül.
Távol-Kelet:
- A negatív tartományban tartózkodtak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei -2,4%, Shanghai -0,7%, Hang Seng -1,3%, Kospi -1,0%, All Ordinaries -1,2%).
- Jelentős mértékben veszítettek értékükből az ausztrál blue chipek (BHP Billiton -2,2%, Commonwealth Bank of Australia -1,0%, QBE Insurance -1,6%, Macquarie -2,2%). A vártnál (+2,8% év/év) jelentősebb mértékben (+2,9% év/év) emelkedtek a fogyasztói árak az első negyedévben a kenguruk földjén.
- A japán exportőröket az erős jen sújtotta (Sony -3,8%, Canon -1,4%, Honda -1,8%, Toyota -1,9%). Bennfentes információk szerint egyre több Bank of Japan igazgatósági tag ellenzi a hitelprogram kiterjesztését, mivel a mutatószámok már a gazdaság talpra állásáról tanúskodnak.
- Kínában az acélgyártók és az ingatlancégek vezették az esést. Az állami médiában megjelent riportok szerint az ingatlanvállalatoknak, melyek a tőkepiacról szeretnének friss pénzhez jutni részvénykibocsátás útján, szigorúbb felügyeleti előírásokkal kell majd szembenézniük. A kedvezőtlen hangulat a PetroChina (-1,8%) részvényeire is rányomta bélyegét, pedig a vártnál jobb negyedéves eredményről számolt be. A vállalat nettó profitja éves szinten 71%-kal ugrott meg.
Devizák:
- Tegnap újabb csúcsra erősödött a dollár, elesett az 1,328-as támasz és 1,32 közelébe süllyedt az árfolyam.
- A jen lepattant a 94-es szintről, és 93 közelébe erősödött a japán fizetőeszköz.
- A forint rég nem látott mértékben, 2% felett gyengült tegnap, 263-ról 270 fölé száguldott az árfolyam.
Határidős piacok:
- A negatív hangulat ellenére kis pluszban tartózkodnak az USA határidős indexei.
Erste kommentár
Görögország adósbesorolása a bóvli kategóriába került az S&P hitelminősítőnél. A hosszú távú adóságot BBB+-ról BB+-ra, míg a rövidtávú adóságot A-2-ről B-re csökkentette negatív kilátással. Az államadóságkrízis pedig tovaterjedőben van, hiszen Portugáliát is leminősítette két fokozattal az S&P, ha már a görög minősítéshez hozzányúlt. Mindez azért van, mert a görögök összes testcsele azt mutatja, hogy nem akarnak további reformintézkedéseket, minél olcsóbban szeretnék megúszni a jelenlegi válságot. Az pedig úgy tűnik, hogy egyre drágább lesz, sőt már veszélyezteti az eurózóna biztonságát, hiszen a fertőzés elindult Portugálián keresztül az erősebb államok felé. Különben tegnap a magyar kötvénybiztosítási árak (CDS) is megugrottak. A negatív hírek tovább erősítették a dollárt, gyengítették a forintot és zuhanást okoztak a börzéken, amely nálunk ma történhet meg, hiszen a rossz hírek délután fél hatkor láttak napvilágot, amikor már a magyar börze rég bezárt.
Vállalati hírek
OTP: Csányi Sándor interjú a Népszabadságban
Az OTP elnök-vezérigazgatója interjút adott a Népszabadságnak. A főbb pontok:
- A költségvetési hiány csak versenyképességet javító és gazdasági növekedést indukáló reformlépések esetén lenne megengedhető.
- Elkerülhetetlenek a reformok az önkormányzati rendszerben és az egészségügyben is, ugyanakkor növelni kell a foglalkoztatottságot, és át kell alakítani az adórendszert (adócsökkentés és az adófizetők létszámának növelése).
- A magyar bankok relatíve alacsony hitelkihelyezési aktivitását a Basel III-ra való felkészülésnek tudja be. A Basel III. időszak alatt a Tier I ráta megduplázódására számít. Az OTP első embere úgy érzi, hogy a bank már felkészült az új törvényi szabályozásokra, így azok elfogadása érdemileg nem hat a bankra.
- Az OTP több potenciális felvásárlási célpontot is vizsgál a régióban, de a román Carpaticaról szóló híreszteléseket Csányi nem kívánta kommentálni. Célországok még: Szerbia, Horvátország és Szlovákia.
- A bank most dolgozza ki új hároméves stratégiáját, mely alapján akár Európán kívüli célországok is az érdeklődés középpontjába kerülhetnek. (Csányi korábban említette Ázsiát)
- Csányi az alapkamat további csökkentésére számít, de ezek az új kormány reformprogramjától is függenek.
Az interjú összességében nem tartalmazott új információt. Nem kívánta kommentálni a Carpatica-val kapcsolatos híreszteléseket, de hangsúlyozta, hogy aktívan nézelődnek a régióban. Az interjú nem lesz hatással az OTP árfolyamára.
Rövid hírek
- Vladimir Bogdanov, a Surgutneftegaz általános igazgatója a Financial Times-nak elmondta, hogy szeretnének partneri kapcsolatot kiépíteni a MOL-lal, és hogy a választások óta tapasztalható némi pozitív irányba történő elmozdulás.
- Beke Zsuzsa, a Richter szóvivője elmondta, hogy 5% fölé szeretnék növelni az orosz OAO Protek nagykereskedelmi vállalatban meglevő részesedésüket. A Richternek jelenleg mintegy 4%-os tulajdonrésze van a Protekben. Az orosz gyógyszernagyker részvénykibocsátást tervez, ahol a Richter is jegyezni fog a részvényekből. A Richter jó kapcsolat kialakítására törekszik az orosz partnerrel, hiszen oroszországi értékesítésének majd 40%-át a Proteken keresztül bonyolítja.
- Ma már osztalékszelvény nélkül forognak a Magyar Telekom részvényei. (Osztalék: részvényenként 74 forint)
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.