Rég nem látott zuhanás volt a piacokon

Mélyrepülésbe kapcsoltak az amerikai indexek a görög és portugál leminősítés híre után. 2% feletti mértékben esett tegnap az olaj árfolyama, az arany drágult. A negatív tartományban vannak az ázsiai indexek, Japán 2% feletti mínuszban. Erősödött tegnap a dollár és a jen, a forint 270-ig gyengült az euró ellenében. A Népszabadságnak adott interjút Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója. További csökkenésre számítunk ma a hazai parketten.

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nemzetközi hírek

USA:

- Az USA piacai is mélyrepülésnek indultak a dél-európai adósságválságok nyomán, az indexek három hónapja nem látott mértékben estek (Dow -1,9%; S&P -2,3%; Nasdaq -2%). Az S&P 1.183 ponton zárt, a Dow 11.000 pont alá süllyedt.
- A Standard & Poor's hitelminősítő „BBB+"-ról „BB+"-ra rontotta (egyből három kategóriával) a hosszú távú görög hitelek besorolását, így azok a spekulatív (bóvli-kötvény) kategóriába estek. A rövid lejáratú adósságot pedig „A-2"-ről rögtön „B" kategóriába helyezte a hitelminősítő. Eközben tovább száguldottak felfelé a görög államkötvény hozamok és a csőd elleni biztosítás (CDS) ára. A tegnapi másodpiaci kereskedés során, egyes lejáratokon már 15%-os hozamon fordultak meg a kötvények, a CDS pedig 825 pontra emelkedett. Súlyosbítja a helyzetet, hogy felerősödött a fertőzés veszélye, az aggodalom már Portugáliára (és Spanyolországra) is kezd átterjedni, ahol szintén szédületes sebességgel emelkedik CDS ára. Tegnap már 383 bázispontra emelkedett ez az érték.
- Az USA-ban azonban jó hírek láttak napvilágot, mind makrogazdasági hírek, és vállalati gyorsjelentések terén. A Conference Board fogyasztói bizalmi indexe a vártnál jobban, 57,5 pontra emelkedett áprilisban, a Richmond-i Fed index 30 pontos értéke pedig a növekvő gazdasági aktivitásról árulkodott.
- A vállalati gyorsjelentések ismét szinte kivétel nélkül meghaladták az elemzői előrejelzéseket. A Ford 46 centes részvényenkénti eredménye 50%-kal haladta meg a konszenzust. Ennek ellenére az autógyártó részvényei 6%-kal értékelődtek le. 1,24 dolláros EPS-t ért el a Du Pont, és az Office Depot kivételével az összes fontosabb vállalat az elemzői várakozásokat meghaladó eredményt tett közzé. A piacok ennek ellenére nem kímélték ezen papírokat sem. A Dow-n belül egyedül a 3M tudott pluszban zárni, mely szintén a konszenzusnál jobb, 1,4 dolláros eredményt közölt tegnap.
- Az esést a pénzügyi papírok vezették (-3,4%), itt a Goldman-botrány borzolta a kedélyeket. Tegnap tartották a befektetési bank vezetőinek meghallgatását. Az opciók árába foglalt implicit volatilitást mérő VIX index hirtelen 21 pont fölé ugrott tegnap, a 16 pontos lokális mélypontról. A befektetők tehát a jövőre nagyobb árfolyam-ingadozást várnak, mely a medve piacok jellemzője.
- A Fed ma este dönt az alapkamat mértékéről, minden bizonnyal továbbra sem kell számítani kamatemelésre. A vállalatok közül a Goodyear és a Dow Chemical publikálja negyedéves gyorsjelentését.

Olaj és arany:

- A negatív hangulatban az olaj ára is 2,1%-ot csökkent, és jelenleg 82 dollár körül folyik a kereskedés a nyersanyag piacán.
- Az Amerikai Olaj Intézet (API) szerint bár csökkent a benzinkészletek mértéke, több mint 5 millió hordóval nőttek a kőolajkészletek. Az Energiaügyi Hivatal (DOE) ma délután publikálja a készletadatokat. Az elemzők kőolaj terén 1 millió hordós, míg benzin terén 800 ezer hordós csökkenést várnak.
- 1,2%-kal emelkedett az arany ára, a dél-európai aggodalmak nyomán. A dollár heves erősödése ellenére 1.164 dollárra tudott emelkedni a nemesfém árfolyama, euróban pedig soha nem látott magasságba, 885 euróra drágult az arany. A befektetők igyekeznek csökkenteni euró pozícióikat, és többen a nemesfémet választják a pénzük menedékhelyéül.

Távol-Kelet:

- A negatív tartományban tartózkodtak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei -2,4%, Shanghai -0,7%, Hang Seng -1,3%, Kospi -1,0%, All Ordinaries -1,2%).
- Jelentős mértékben veszítettek értékükből az ausztrál blue chipek (BHP Billiton -2,2%, Commonwealth Bank of Australia -1,0%, QBE Insurance -1,6%, Macquarie -2,2%). A vártnál (+2,8% év/év) jelentősebb mértékben (+2,9% év/év) emelkedtek a fogyasztói árak az első negyedévben a kenguruk földjén.
- A japán exportőröket az erős jen sújtotta (Sony -3,8%, Canon -1,4%, Honda -1,8%, Toyota -1,9%). Bennfentes információk szerint egyre több Bank of Japan igazgatósági tag ellenzi a hitelprogram kiterjesztését, mivel a mutatószámok már a gazdaság talpra állásáról tanúskodnak.
- Kínában az acélgyártók és az ingatlancégek vezették az esést. Az állami médiában megjelent riportok szerint az ingatlanvállalatoknak, melyek a tőkepiacról szeretnének friss pénzhez jutni részvénykibocsátás útján, szigorúbb felügyeleti előírásokkal kell majd szembenézniük. A kedvezőtlen hangulat a PetroChina (-1,8%) részvényeire is rányomta bélyegét, pedig a vártnál jobb negyedéves eredményről számolt be. A vállalat nettó profitja éves szinten 71%-kal ugrott meg.

Devizák:

- Tegnap újabb csúcsra erősödött a dollár, elesett az 1,328-as támasz és 1,32 közelébe süllyedt az árfolyam.
- A jen lepattant a 94-es szintről, és 93 közelébe erősödött a japán fizetőeszköz.
- A forint rég nem látott mértékben, 2% felett gyengült tegnap, 263-ról 270 fölé száguldott az árfolyam.

Határidős piacok:

- A negatív hangulat ellenére kis pluszban tartózkodnak az USA határidős indexei.

Erste kommentár

Görögország adósbesorolása a bóvli kategóriába került az S&P hitelminősítőnél. A hosszú távú adóságot BBB+-ról BB+-ra, míg a rövidtávú adóságot A-2-ről B-re csökkentette negatív kilátással. Az államadóságkrízis pedig tovaterjedőben van, hiszen Portugáliát is leminősítette két fokozattal az S&P, ha már a görög minősítéshez hozzányúlt. Mindez azért van, mert a görögök összes testcsele azt mutatja, hogy nem akarnak további reformintézkedéseket, minél olcsóbban szeretnék megúszni a jelenlegi válságot. Az pedig úgy tűnik, hogy egyre drágább lesz, sőt már veszélyezteti az eurózóna biztonságát, hiszen a fertőzés elindult Portugálián keresztül az erősebb államok felé. Különben tegnap a magyar kötvénybiztosítási árak (CDS) is megugrottak. A negatív hírek tovább erősítették a dollárt, gyengítették a forintot és zuhanást okoztak a börzéken, amely nálunk ma történhet meg, hiszen a rossz hírek délután fél hatkor láttak napvilágot, amikor már a magyar börze rég bezárt.

Vállalati hírek

OTP: Csányi Sándor interjú a Népszabadságban

Az OTP elnök-vezérigazgatója interjút adott a Népszabadságnak. A főbb pontok:

- A költségvetési hiány csak versenyképességet javító és gazdasági növekedést indukáló reformlépések esetén lenne megengedhető.
- Elkerülhetetlenek a reformok az önkormányzati rendszerben és az egészségügyben is, ugyanakkor növelni kell a foglalkoztatottságot, és át kell alakítani az adórendszert (adócsökkentés és az adófizetők létszámának növelése).
- A magyar bankok relatíve alacsony hitelkihelyezési aktivitását a Basel III-ra való felkészülésnek tudja be. A Basel III. időszak alatt a Tier I ráta megduplázódására számít. Az OTP első embere úgy érzi, hogy a bank már felkészült az új törvényi szabályozásokra, így azok elfogadása érdemileg nem hat a bankra.
- Az OTP több potenciális felvásárlási célpontot is vizsgál a régióban, de a román Carpaticaról szóló híreszteléseket Csányi nem kívánta kommentálni. Célországok még: Szerbia, Horvátország és Szlovákia.
- A bank most dolgozza ki új hároméves stratégiáját, mely alapján akár Európán kívüli célországok is az érdeklődés középpontjába kerülhetnek. (Csányi korábban említette Ázsiát)
- Csányi az alapkamat további csökkentésére számít, de ezek az új kormány reformprogramjától is függenek.

Az interjú összességében nem tartalmazott új információt. Nem kívánta kommentálni a Carpatica-val kapcsolatos híreszteléseket, de hangsúlyozta, hogy aktívan nézelődnek a régióban. Az interjú nem lesz hatással az OTP árfolyamára.

Rövid hírek

- Vladimir Bogdanov, a Surgutneftegaz általános igazgatója a Financial Times-nak elmondta, hogy szeretnének partneri kapcsolatot kiépíteni a MOL-lal, és hogy a választások óta tapasztalható némi pozitív irányba történő elmozdulás.
- Beke Zsuzsa, a Richter szóvivője elmondta, hogy 5% fölé szeretnék növelni az orosz OAO Protek nagykereskedelmi vállalatban meglevő részesedésüket. A Richternek jelenleg mintegy 4%-os tulajdonrésze van a Protekben. Az orosz gyógyszernagyker részvénykibocsátást tervez, ahol a Richter is jegyezni fog a részvényekből. A Richter jó kapcsolat kialakítására törekszik az orosz partnerrel, hiszen oroszországi értékesítésének majd 40%-át a Proteken keresztül bonyolítja.
- Ma már osztalékszelvény nélkül forognak a Magyar Telekom részvényei. (Osztalék: részvényenként 74 forint)

További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten 

Kitoloncolják őket, ha mégis jönnének.
Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre

Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre 

Szijjártó Péter szerint szabad a szerelem Magyarországon.
Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo