Ma reggel a gyenge dollár és az erősödő jen a mélybe küldte a Nikkei indexet, amelyet persze a relatíve gyenge gyorsjelentések is segítettek. Így talán nem meglepő, hogy a tegnapi száguldás után Európában és az USA-ban is a negatív tartományban készülnek nyitni az indexek. Persze a csökkenés nem tűnik nagynak, de az indexek már kicsit messze vannak a 20 napos mozgóátlagoktól, amelyek előbb-utóbb mágnesként viselkednek.
A DAX esetében 8.731 pontnál, míg az S&P500 esetében 1.706 pontnál találjuk őket. Persze ezek folyamatosan emelkednek, így a találkozás sokkal magasabban is megtörténhet. Hasonlóan, mint a Richter esetén, amely addig vacillált 4.050 pont felett, hogy a 20 napos mozgóátlag már 4.024 pontra emelkedett a korrekció kezdetekor látható 3.870 pontról. Vagyis hamarosan bekövetkezik a találkozás, onnan pedig indulhat egy újabb emelkedési hullám, amely során már valószínűleg áttörésre kerülhet a 4.158 pontnál levő szint (lokális csúcs).
Ezt az is erősíti, hogy a UBS a Richtert a legkedveltebb részvények listájára tette. Míg külföldön csökkenésre, addig itthon oldalazásra számítunk, amely az itthoni pozitív technikai kép és a negatív nemzetközi hangulat eredője ként jön ki.
Továbbra is 292 környékén jegyzik a forintot az euróval szemben, bár a korábban már érintett 292-as szinttől kissé megpattant, és a reggel órákban 292,4 körül alakult az árfolyam.
USA
Tegnap ismét emelkedéssel telt a kereskedés a tengerentúlon (Dow 0,62%, Nasdaq 0,56%, S&P500 0,32%).
Tegnap piaczárás után a vártnál kedvezőbb számokkal rukkolt elő a Microsoft. A harmadik negyedévben 4,7 milliárd dollárról 5,24 milliárd dollárra emelkedett a nettó profit, ami részvényenként 63 centet jelent az várt 54 cent helyett. Az árbevétel 18,5 milliárd dollár volt szemben a 17,8 milliárd dolláros várakozással. A vállalati szektor a stabilizálódás jeleit mutatja, illetve a cloud területén volt látványos növekedés, bár pontos számokat nem publikált a társaság.
Az Amazon zárás után publikált számai szintén nem okoztak csalódást, az árbevétel 24%-kal 17,1 milliárd dollárra növekedett, ami meghaladja a várt 16,76 milliárd dollárt. Az egy részvényre jutó eredmény 9 cent veszteség lett, ami megfelel a várakozásnak. A szép bevétel növekedés ellenére a költségek megugrása miatt nem nyereséges az Amazon. A menedzsment 23,5-26,5 milliárd dollár közötti bevételt vár a negyedik negyedévben, ami nem okozott meglepetést, mert a piac 25,9 milliárd dollárra számit. A bevételi számoknak örültek a befektetők, mert zárás után 8%-ot ugrott a papír árfolyama.
A Fordis szép számokat publikált tegnap, a várt 37 cent helyett 45 cent lett a részvényenkénti profit. Európában csökkent a veszteség, és Dél-Amerika is jól teljesít. A papír árfolyama 1,4%-ot emelkedett.
A friss segélykérelmek száma 350 ezer volt múlt héten, ami jobb a megelőző heti 362 ezres adatnál, de a várakozásoknál (340 ezer) gyengébb. A Fed tegnap bejelentette, hogy a Bázel III. szabályainál több likvid eszköz tartására köteleznék a bankokat.
- Ma délután a UPS, a Moody’s és a Procter & Gamble publikálja negyedéves számait.
Európa
A nyugat-európai börzéken is jó hangulatban telt a kereskedés (FTSE100 0,58%, DAX 0,69%, CAC40 0,36%).
Spanyolországban a munkanélküliségi ráta 26% lett, miközben az elemzők 26,1%-ra számítottak.
Németországban a feldolgozóipari beszerzési menedzser index 51,5 pont lett a várt 51,4 pont helyett.
Az eurózóna kompozit beszerzési menedzser indexe viszont alulmúlta a várakozásokat, 51,5 pont lett, miközben az elemzők 52,4 pontra számítottak.
Olaj, arany
A gyengülő dollár és a vártnál gyengébb amerikai munkaerő-piaci adat együttes hatására az arany árfolyama 1333,5 dollárról hirtelen 1346,78 dollárra emelkedett. A várttól elmaradó munkaerő-piaci adat hatására nem volt érezhető változás a WTI árfolyamában, minimális mértékben, 97,1 dollárról 97,11 dollárra még növekedni is tudott, aminek fő oka, hogy a WTI diszkontja csökkent, ahogy a szállítóvezetékek kapacitása a karbantartási munkálatokat követően növekedett.
Devizák
A vártnál több frissen regisztrált munkanélküliekről szóló adat hatására tovább gyengült a dollár az euróval szemben, ahogy egyre inkább elhúzódó monetáris lazításra spekulál a piac. Az EUR/USD árfolyam 1,3776-ról 1,3801-re emelkedett és ma reggel is tovább tart az emelkedés, reggel már 1,3820-as árfolyam környékén járt az devizapár.
Távol-Kelet
A Nikkei 2,7%-ot, a Hang Seng 0,7%-ot, a Shanghai index pedig 1,4-ot csökkent a pénteki kereskedésben. Az ázsiai piacok gyenge teljesítményéhez nagymértékben hozzájárultak vállalat specifikus tényezők is, mint, hogy a Canon a korábbi 260 milliárd jenes profitvárakozását 240 milliárdra csökkentette, vagy hogy az LG adózott eredménye 34%-kal csökkent az előző évvel összehasonlítva. Ugyanakkor a Mitsubishi Motors pozitívan reagált arra, hogy a társaság megemelte éves profit előrejelzését.
Az előzetesen publikált eredményvárakozással összhangban10.160 milliárd won (9,56 milliárd dollár) operatív eredményt publikált a Samsung, ami 26%-os növekedés, de kedvezőtlen tendencia, hogy az okostelefon szegmensben az olcsóbb készülékek térnyerésének eredményeként az operatív marzs 18,8%-ról 18,3%-ra csökkent.
A Nikkei jelentős alulteljesítésében nagy szerepe volt a jen erősödésének a dollárral szemben. Japánban a várt 0,9%-nál magasabb 1,1% lett az infláció, elsősorban az élelmiszerek vártnál nagyobb mértékű drágulásának köszönhetően. Az energia és élelmiszerárak kiszűrésével számított infláció a vártnak megfelelően 0,0% lett.
Határidős piacok
Negatív hangulat uralkodik a határidős piacokon.