Rátettek egy lapáttal a negatív hangulatra

USA: Semmi jele a súlyos mínuszokból való feltápászkodásnak. Tovább zuhant az olaj árfolyama, az arany 1200 dollár alá csúszott. Ázsia: Az eladók uralják a parkettet. Hatalmasat erősödött tegnap a dollár, a forint 283 fölé gyengült tegnap, az USD/JPY továbbra is 85-nél. OTP: Drámai romlás a késedelmes hitelek állományában, a vártnál rosszabb nettó eredmény a második negyedévben. A mínuszos nyitás után a nap végén megérkezhetnek a vevők a pesti parkettre.

Nemzetközi hírek

USA:

- Zuhanórepülésbe kapcsoltak az amerikai részvényindexek tegnap (Dow -2,5%; S&P -2,8%; Nasdaq -3%). Egymást erősítve adtak el a befektetők, a gazdasági kilátásokkal kapcsolatos aggodalmak egyre erősödtek, az USA-ból és a Távol-Keletről (Kína, Japán) érkező negatív hírek miatt.
- A legnagyobb mértékben az iparvállalatok estek, az Alcoa 6,1%-ot, a Boeing 4,4%-ot, a Caterpillar 3,7%-ot zuhant. Gyengén teljesített a pénzügyi szektor is, összességében 3,5%-kal értékelődtek le a bankpapírok. Az S&P összes szektorindexe esett, legkisebb mértékben a telekom papírok árfolyama sérült a tegnapi kereskedésben. A Dow mind a 30 vállalatának árfolyama csökkent, a legnagyobb mínuszban az Alcoa, a legkisebben pedig a Microsoft (-0,8%) zárt.
- Eddig még tartotta magát a nézet, hogy a Fed által bejelentett likviditás-erősítő program megfordíthatja a pesszimista piaci folyamatot, de a befektetők egyre bizalmatlanabbak, hogy a relatíve kis összegű csomag képes lesz e újra lendületbe hozni a lassuló gazdasági kilábalást.
- A Fed tegnap este nyilvánosságra hozta a már kedden publikált likviditási program részleteit. 18 milliárd dollár értékben fog az intézmény 1-30 év lejáratú állampapírokat vásárolni, hogy ezzel jutasson közvetlenül pénzt a másodpiacokra. A program augusztus 17-én lép életbe, és a tervek szerint szeptember 13-áig tart majd. Összesen kilenc alkalommal kerül sor vásárlásra.
- A vártnál nagyobb mértékben nőtt a külkereskedelmi hiány az USA-ban. Júniusban ugyanis már 49,9 milliárd dollárra emelkedett az importtöbblet az exporton felül. Mivel a júniusi adat még a második negyedévet érintik, az Action Economics közgazdászai úgy vélik, hogy az előzetes 2,4%-nál alacsonyabb, mindössze 1,3%-os lehet a második negyedéves (évesített) reál GDP növekedési dinamika.
- Az államháztartási hiány a vártnál nagyobb mértékben, 165 milliárd dollárra csökkent júliusban.
- A Cisco Systems tegnap kiábrándító gyorsjelentést tett közzé. Bár a bevételei a várakozásoknak megfelelő mértékben nőttek, az egyszeri hatásoktól tisztított profit (35 cent) elmaradt az elemzői konszenzustól. A kereskedés során a vállalat részvényei a piaccal együtt estek, majd a zárás után közzétett gyorsjelentést követően a technológiai vállalat 7,9%-ot veszített értékéből az OTCkereskedésben.
- Ma a szokásos heti munkapiaci adatok befolyásolhatják a piac mozgását.

Olaj és arany:

- Az olaj ára is követte a részvénypiacokat. Mély mínuszok alakultak ki a kőolaj piacán is, a vártnál jobb készletadatok ellenére. Tegnap a 200 napos mozgóátlagig, 78 dollárig esett az árfolyam, majd ma átlépte a fontos szintet is, és immár 77,5 dolláron folyik a kereskedés a nyersanyag piacán.
- Az Amerikai Energiaügyi Hivatal jelentése szerint a vártnál nagyobb mértékben 3 millió hordóval csökkent a múlt héten a kőolajkészlet állomány. A benzinkészletek azonban a várt szint felett, 400 ezer hordóval emelkedtek a hét során.
- Az arany ára sem tudott emelkedni a negatív tőkepiaci hangulatban, hiába a biztonságot nyújtó szerep. Jelenleg 1.199 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.

Távol-Kelet:

- Folytatódott az esés az ázsiai indexekben (Nikkei -0,9%, Shanghai -0,7%, Hang Seng -1,4%, Kospi -2,1%, All Ordinaries -1,2%).
- Tovább estek a japán exportőrök (pl. a Toyota éves mélyponton). Piaci szereplők szerint Kína csipegeti a japán eszközöket, ami keresletet generál a jen iránt, így a szigetország devizája tovább erősödhet. A jen felértékelődésben arra a hírre következett megálló, hogy a pénzügyminisztérium és a Bank of Japan képviselői találkoztak. A piac szereplői arra spekulálnak, hogy a két intézmény lépéseket tesz a további jen felértékelődés elkerülése érdekében. Ezen kívül a hét első felében megjelent makroadatokat (deflációra utaló termelői árindex és a várttól elmaradó géprendelések) is emésztgetik még a befektetők.
- 5,3%-ra nőtt a munkanélküliség Ausztráliában július során a júniusi 5,1%-ról. A növekedés meglepte az elemzőket, akik arra számítottak, hogy nem történt változás a munkanélküliek arányában.
- A bizonytalan nemzetközi hangulatban a Koreai Nemzeti Bank változatlan szinten, 2,25%-on hagyta az alapkamatot.

Devizák:

- Jelentős mértékben erősödött tegnap a dollár az euró ellenében. A tegnapi mélypont 1,283 volt. Ma reggel kisebb korrekciót láthattunk az EUR/USD kurzusban 1,289-ig.
- Bár tartósan nem sikerült áttörni a 85-ös szintet, sokszor bekacsintott alá az USD/JPY kurzus. Ez persze nem csoda, hiszen már ez a szint is nagyon erősnek számít, az exportőröket kedvezőtlenül érinti, így sokan arra spekulálnak, hogy az illetékesek megteszik a szükséges lépéseket a jen gyengítése érdekében.
- A tegnapi kedvezőtlen nemzetközi hangulatban jelentős gyengülésnek indult a forint és 283 felett is járt az euró ellenében. Ma reggel az EUR/HUF visszatért 282 alá. Felfelé a 20- és a 30-napos mozgóátlag állhatja a gyengülés útját, míg alulról a 278-as szint támasztja a kurzust.

Határidős piacok:

- A tegnapi esés után további mínuszokban tartózkodnak az amerikai határidős indexek.

Erste kommentár

A vártnál magasabb amerikai külkereskedelmi hiány rátett egy lapáttal a negatív hangulatra, ugyanis a második negyedéves gazdaságbővülési dinamika az előzetes adatokkal ellentétben jóval alacsonyabb lehet. A második negyedéves évesített reál GDP növekedés 2,4% volt a közzétett első becslés alapján. Ennél jóval pontosabb adat kerül majd erről nyilvánosságra augusztus 27-én. A gyenge külkermérleg miatt a 4 elemző becsléséből készített konszenzus már 1,2%-ra csökkent, hiszen az importtöbblet miatt a készletek nem hazai termelésből (GDP), hanem külföldről származnak. Nem csoda tehát, hogy a befektetők elbizonytalanodnak, hiszen a gazdasági kilábalási folyamat vészesen kezd lelassulni, és többen egy újabb recesszió kialakulásától tartanak. Hazánk piacán sem lesz ma kímélet, amit a pesszimista negatív hangulat mellett egy gyenge OTP gyorsjelentés is sejtet. A negatív kezdet után azonban ma már megkezdődhet a pozitív korrekció, hiszen a hazai piac -elsősorban az OTP- rövidtávon nagyon túladott kezd lenni.

Vállalati hírek

OTP: Drámai romlás a késedelmes hitelek állományában, a vártnál rosszabb nettó eredmény a második negyedévben

A 42,3 milliárd forintos korrigált nettó profit nagyjából megfelel az első negyedéves szintnek és a 2009-es bázisnak (-0,2% né/né, +1,4% év/év). A montenegrói CKB utáni leírt 15 milliárd forintos goodwill azonban a konszolidált adózás utáni eredményt a 27,4 milliárd forintra csökkentette. A legnagyobb negatív meglepetést a céltartalékképzés drámai megugrása okozta (+76.4% né/né, +73.2% év/év). A háttérben a 90 napon túli késedelmes hitelek arányának növekedése állt, miután a forint jelentős mértékben gyengült a svájci frankkal szemben a vizsgált időszak során. Az első negyedéves 10,7%-ról 12,4%-ra nőtt az NPL-ráta, ugyanakkor a fedezeti arányt sikerült 74%-on tartani. A nettó kamatbevétel a vártnak megfelelően alakult, miután a nettó kamatmarzs 6,08%-ra nőtt a 1Q10-es 5,91%-ról. A hitelállomány látszólag 9,5%-kal nőtt, azonban ennek hátterében elsősorban a devizaárfolyam miatti átértékelés állt. A nettó díj-és jutalékbevétel a vártnak megfelelően alakult, míg az egyéb bevételek jelentősen megugrottak.

Az OTP eredménye elmaradt várakozásunktól, amiben jelentős szerepet játszott a montenegrói leányvállalattal összefüggő egyszeri tétel. A korrigált eredmény azonban jobb lett, mint vártuk, ami a swap pozíciók átértékelésének, és a stratégiai devizapozíciókon elért jó eredménynek köszönhető. Ugyanakkor drasztikusan megugrott a céltartalékképzés, elsősorban a nem teljesítő hitelek növekedése miatt. Annak ellenére, hogy az elmúlt napokban már adták a papírt, a még további árfolyamcsökkenés lehetőségét sem zárjuk ki. A napokban felülvizsgáljuk ajánlásunkat.

Rövid hírek

- A kormány még idén kiírhatja a 450MHz-es és 900MHz-es frekvenciapályázatokat - jelentette be az bújonnan létrehozott Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szóvivője. A 2010-es költségvetés mintegy 20 milliárd forintos bevétellel számol a két tenderből. A hír egyelőre nem lesz hatással a Magyar Telekom árfolyamára.
- Dr. Stumpf István, az Állami Nyomda Felügyelő Bizottságának tagja, az Alkotmánybíróság tagjává történt választása miatt, összeférhetetlenség okán az Állami Nyomda Felügyelő Bizottsági tagságáról 2010. augusztus 1-i hatállyal lemondott.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo