Putyin a rubel mellett a forintot is bedöntötte

Ahogy fokozódik a háborús feszültség Ukrajna és Oroszország között, egyre idegesebbek lesznek a piacok. A forint a többi régiós devizával együtt gyengülni kezdett, a rubel pedig bezuhant.

Nem tudni meddig megy el Moszkva - Kép: SXC

A forint a többi régiós devizával együtt jelentős gyengüléssel kezdte a hetet az euróval szemben, melynek hátterében az Ukrajnával kapcsolatos feszültség áll. Az EUR/HUF árfolyama a 30 napos mozgóátlag 309 környéki értékéről egészen 311,7-ig ugrott. A régiós devizák szempontjából az ukrajnai fejlemények lehetnek a középpontban.

A hétvégén ugyanis fokozódott a helyzet Ukrajna körül. Putyin felhatalmazást kapott a Duma-tól a katonai beavatkozásra, de maga az elnök nem adott parancsot katonai lépésre. Közben Ukrajna készenlétbe helyezte a hadseregét, a G7-ek pedig bejelentették, hogy felfüggesztik az előkészületeket a G8 találkozóra, amelyre Szocsi-ban kerülne/került volna sor.  Putyin nyilván megnézi meddig mehet el békésen, mennyi oroszlakta területet tud békésen leszakítani Ukrajnáról. Azaz háborúra nem, de a háborús feszültség fennmaradására számítunk. A háborús feszültség kártyája, amelyet Putyin most kijátszott, kétélű fegyver. Egyrészt a geopolitikai feszültség emeli a kőolaj árát, ami segíti az orosz költségvetést egyensúlyban tartani, miközben a rubel rekord sebességgel tovább gyengül (január közepe óta 11%). Így nem meglepő az orosz jegybank lépése, hogy ma 5,5 százalékról 7 százalékra emelte a finanszírozási rátát. Mindenesetre az orosz tőzsde megsínyli a háborús feszültséget: több mint 10 százalékos zuhanással reagált az eseményekre. Ezzel különben a MICEX az 1.300 pontos támasz szint környékére ért.

Ha az amerikai határidős indexeket nézzük, akkor nem látunk pánikot, egy moderált egy százalék alatti csökkenést mutatnak az indexek. Ázsiában sem volt pánik. Az EUR/USD éppen hogy csak elmozdult a pénteki 1,38 körüli értékről. Valljuk meg, az arany is csak moderáltan emelkedik, a három nappal ezelőtti csúcs közelében van. Az olaj is a december végi szinteken jár, legalábbis ami a Brentet illeti. Ez azt sugallja, hogy olyan nagy háborús félelmek nincsenek, legalábbis egyelőre nem tulajdonítanak neki olyan nagy jelentőséget a befektetők, ami a globális piacokat illeti. Akkor mégis, miért zuhan a DAX és a BUX?

A DAX esetében a probléma, hogy Németország szoros kapcsolatokat épített ki az oroszokkal az energetikában. Egy elhúzódó hidegháborús helyezet esetén Németországnak komoly vesztenivalója van gazdaságilag. Ugyanakkor azt gondoljuk, hogy Putyin nem mehet el addig, hogy a kereskedelmi kapcsolatok boruljanak (szankciók, stb.), mert az orosz ember sem szereti a gazdasági visszaesést.

Az OTP és a Richter a leginkább érintett részvény a magyar piacon. Az előbbi a részvényenként cirka 1.200 forint ukrán, és mintegy 800 forint orosz kitettség miatt. Persze fontos megjegyezni, hogy még negatív forgatókönyvek esetén is ezen kitettségeknek csak kis része veszhet el szerintünk. Mindenesetre a bizonytalanság arra jó, hogy mélybe küldje az OTP részvényét. A technikai formáció csúnya, a támaszt réssel átugrotta az árfolyam, és a következő támasz szintek 3.500 és 3.300 forintnál vannak. Az utóbbi esetén már cirka 1.000 forint árazódna be a teljes becsült kitettségből. A Richternek cirka 100 millió dollár árbevétele származik Ukrajnából, amely „ceteris paribus” 20 millió dollárra csökkenhet, ha a jelenlegi hrivnya árfolyam marad. Oroszországba pedig cirka 450 millió dollár értékben ad el termékeket a cég. A rubel gyengülése szintén „ceteris paribus” cirka 45 millió dollárral rombolhatja az árbevételt, ez pedig jó pár milliárd forinttal rombolhatja az eredményt. Ha csak pl. egy évig marad ez az állapot, akkor a hatás a részvények értékére nézve 50-100 forint, máskülönben sokkal nagyobb (100 és 1.000 forint között) tud lenni, bár szerintünk végül inkább az alsó élhez lesz közelebb. A részvény a csúcshoz képest már cirka 1.000 Ft-ot esett. A technikai támasz 3.800 forintnál van, amelynek szerintünk ki kellene tartania.

USA

Emelkedéssel indult a kereskedés pénteken, majd záráshoz közeledve megtorpantak az indexek és nagyot korrigáltak, de az S&P500 indexnek így is sikerült történelmi csúcson zárnia (Dow 0,3%, Nasdaq -0,25%, S&P500 0,25%). A várakozásoknál jobb lett a chicagói beszerzési menedzser index: 0,2 ponttal 59,8 pontra emelkedett, míg a konszenzus 57 pont volt.

A tavalyi negyedik negyedéves GDP adatot lefelé módosította az amerikai kereskedelmi tárca. A korábban jelzett 3,2% helyett mindössze 2,4%-kal nőtt a tengerentúli GDP, miközben a várakozás 2,5% volt. A módosítás a vártnál gyengébb fogyasztás miatt lehetett.

Európa

Pénteken emelkedéssel zártak a nyugat-európai börzék (FTSE100 0%, DAX 1,08%, CAC40 0,26%). A hétvégén kiéleződött az ukrajnai helyzet. Az orosz parlament engedélyezte a katonai erő alkalmazását Ukrajnában, erre úgy reagált az ideiglenes ukrán elnök, hogy riadókészültséget rendelt el az ukrán haderőnél. A G7 vezetője elítélte hétvégén az oroszok beavatkozását, és közölte, hogy felfüggeszti a G8-ak Szocsiban megrendezésre kerülő csúcsértekezletének előkészületeit.

Az orosz jegybank 150 bázisponttal 7%-ra emelte az irányadó rátát. Az orosz rubel gyengül, a tőzsdeindex kb. 10%-os mínuszban áll, a kamatemelésnek rövidtávon nincsen igazán hatása.

Olaj, arany

Az olaj és az arany árfolyama is jelentősen emelkedett ma reggel az ukrán-orosz feszültségek kapcsán. Az arany árfolyama 1.346 dollárra ugrott a befektetők félelmének emelkedésére, míg az olaj árfolyama 104,2 dollárig emelkedett, nagyrészt a globális feszültségek kapcsán.

Devizák

Pénteken publikálták az euró zóna inflációs adatát, ami a várt 0,7% helyett 0,8% lett, amire erősödéssel reagált az euró, mivel a spekulációk szerint a kissé magasabb infláció is visszavetheti az EKB-t a monetáris lazításban. Az adat hatására az EUR/USD árfolyama 1,3710-ről 1,3802-re ugrott. Az 1,38-as érték az elmúlt hónapokban erős ellenállásnak bizonyult, és a szintet most sem sikerült áttörnie az árfolyamnak.

Távol-Kelet

A Nikkei 1,3%-ot, a Hang Seng 1,5%-ot esett, míg a Shanghai index 0,9%-ot tudott emelkedni. A HSBC által közölt kínai végleges februári PMI értéke 48,5 pont lett, ami bár elmarad a januári 49,5 pontos értéktől, de jobb, mint az előzetes 48,3 pont. A kínai statisztikai hivatal által publikált PMI index értéke 55,0 pontra emelkedett a szolgáltató szektorban. Indiában a beszerzési menedzser index értéke 51,4 pontról 52,5 pontra emelkedett a HSBC felmérése szerint.

Határidős piacok

Mind az amerikai, mind az európai határidős indexek a negatív tartományban voltak ma reggel.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo